Hlavní obsah

Britští poslanci odmítli druhé referendum, požádají EU o odložení odchodu

13. 3. 2019

Ani po dvou letech vyjednávání s Bruselem a britskými poslanci se premiérce nepodařilo podruhé prosadit plán brexitové dohody. (Video: Klára Mališová, Reuters)

Britská Dolní sněmovna ve středu večer odmítla odchod z Evropské unie bez rozlukové dohody. Odhlasování tohoto návrhu ale není pro vládu závazné. Poslanci v úterý večer jasným rozdílem odmítli návrh dohody premiérky Mayové.

Článek

Britští poslanci ve středu odmítli odchod Británie z Evropské unie bez dohody, ve čtvrtek odmítli druhé referendum a usnesli se, že Británie požádá EU o odložení odchodu „nejméně o tři měsíce“.

Odkladu odluky, která podle dosud předpokládaného harmonogramu nastane za 16 dní, se EU nebrání, chce ale od Londýna vědět, co přesně si od takového kroku slibuje.

Během parlamentních interpelací Mayová řekla, že si nadále přeje, aby Británie opustila EU s dobrou dohodou. Britský tisk ale píše, že zabránit neřízenému brexitu v podstatě není v moci vlády, a očekává brzy vlnu ministerských demisí. Podle předsedy opozičních labouristů Jeremyho Corbyna je nyní odklad brexitu nevyhnutelný, ale tento krok bez jasného cíle není řešením. Poslanci by měli převzít nad brexitem kontrolu, dodal Corbyn s tím, že se bude snažit najít v Dolní sněmovně kompromis.

Podle hlavního brexitového vyjednávače EU Michela Barniera riziko, že Británie odejde z EU bez dohody, nebylo nikdy vyšší. Evropští politici by to podle něj neměli podceňovat, stejně jako důsledky tohoto scénáře. Mluvčí německé vlády ve středu uvedla, že Německo lituje, že britští poslanci znovu odmítli brexitovou dohodu, zároveň ale zdůraznila, že brexit bez dohody „by nebyl v ničím zájmu“.

Země se stále připravuje na tvrdý odchod v případě brexitu bez dohody, který ale ve středu večer poslanci odmítli, britská vláda chce nechat zboží mířící z Irska do Severního Irska dočasně bez kontrol a předejít tak obávanému zavedení tvrdé hranice mezi oběma částmi ostrova, vyplývá z plánu zveřejněného ve středu. Zároveň chce Londýn rozšířit seznam zboží dováženého ze zemí mimo EU, které nebude podléhat clům. V reakci na oznámení Británie dnes mluvčí Evropské komise uvedl, že EU v případě brexitu bez dohody začne uplatňovat na zboží z Británie standardní cla podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

Evropský parlament ve středu schválil sérii opatření, která mají zabránit negativním dopadům případného brexitu bez dohody. Týkají se leteckého a silničního spojení Británie s EU, zachování práv občanů či studijních pobytů v rámci programu Erasmus+. Jde nicméně o jednostranná opatření, která předpokládají reciproční kroky z britské strany.

 • EU: Vyloučit tvrdý brexit nestačí

  Tiskový mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas řekl pro stanici Sky News, že pouhé vyloučení brexitu bez dohody nestačí.

  „Pro úplné zbavení se hrozby tvrdého brexitu musíte nejen odmítnout odchod bez dohody, musíte se také dohodnout na konkrétní dohodě,“ řekl.

 • Jak kdo hlasoval o původním návrhu

  Předmětem třetího a posledním dnešního hlasování bylo původně naplánované rozhodování o tvrdém brexitu pozměněné o přijatý návrh Caroline Spelmanové. Poslanci návrh na odmítnutí tvrdého brexitu pro termín opuštění EU (29. března) přijali poměrem 321 : 278, rozdíl činil 43 hlasů.

  Pro bylo 235 labouristů, 35 poslanců skotské SNP, 4 velšské Plaid Cymru, 11 liberálních demokratů, 18 nezávislých a 17 konzervativců. Proti hlasovalo 265 konzervativců, 10 irských demokratických unionistů a dva labouristé.

  Zdroj: Commonsvotes.digiminster.com.

 • Jak kdo hlasoval o Malthouseově kompromisu

  Malthouseův kompromis, který by Spojené království zbavil závazků kolem irské pojistky, odložil brexit na květen a prodloužil přechodné období do konce roku 2021, byl nepřijat jasným rozdílem 210 hlasů poměrem 374 : 164.

  Pro návrh hlasovalo 149 konzervativců, 10 irských demokratických unionistů a čtyři labouristé. Proti bylo 66 konzervativců, 19 nezávislých, 238 labouristů, 35 poslanců Skotské národní strany, 11 liberálních demokratů a 4 poslanci Plaid Cymru.

  Zdroj: Commonsvotes.digiminster.com.

 • Jak kdo hlasoval o návrhu Spelmanové

  V rozhodujícím hlasování o návrhu Caroline Spelmanové, jehož přijetím Dolní sněmovna nezávazně vylučuje brexit bez dohody, rozhodly pouhé čtyři hlasy.

  Pro návrh bylo 232 labouristů, 35 poslanců Skotské národní strany, 11 liberálních demokratů, čtyři poslanci velšské strany Plaid Cymru, 19 nezávislých a 9 konzervativců. Proti hlasovalo 291 konzervativců, 10 irských demokratických unionistů a 6 labouristů.

  Foto: commonsvotes.digiminster.com

  Zdroj: Commonsvotes.digiminster.com.

 • Ministryně práce a penzí rezignovala

  Stanice Sky News s odvoláním na zdroj přímo z ministerstva práce a penzí informovala, že ministryně Sarah Newtonová v reakci na výsledek dnešního hlasování rezignovala na svou funkci.

 • Bercow: Odklad bude do 30. června

  Předseda Dolní sněmovny John Bercow na požadavek euroskeptického poslance Konzervativní strany Jacoba Reese-Mogga potvrdil, že verdikt parlamentu o tvrdém brexitu není plně právně závazný. Také řekl, že vládní návrh na odložení brexitu nabízí prodloužení lhůty na opuštění EU do 30. června.

  Foto: Parliamentlive.tv.

 • Lídr SNP: Ústavní krize

  Podle šéfa Skotské národní strany Iana Blackforda premiérka Mayová nahrává konstituční krizi, když se i nadále snaží prosadit svou dohodu a odmítá přijmout, že její návrh parlament nepřijme.

  Foto: Parliamentlive.tv.

 • Corbyn: Odložení bez jasného cíle není řešení

  Lídr opoziční Labour Party Jeremy Corbyn reagoval na slova Mayové. Upozornil, že podle něj není případné odložení brexitu (v případě, že jej odsouhlasí EU) bez jasného cíle řešením brexitové otázky. Labouristé budou jednat s ostatními členy parlamentu o nalezení kompromisu, to samé požaduje po Mayové.

  Foto: Parliamentlive.tv.

 • „Pokud nebude dohoda přijata, odložení musí být dlouhé“

  Předsedkyně vlády dodala, že pokud nebude do konce března parlamentem přijata brexitová dohoda, krátké odložení brexitu bude muset být prodlouženo na dobu tak dlouhou, aby Spojené království muselo uspořádat volby do europarlamentu. To by podle ní nebyla dobrá situace.

  Foto: Parliamentlive.tv.

 • Mayová potvrdila hlasování o odložení brexitu

  Premiérka Theresa Mayová v reakci na výsledky dnešních hlasování potvrdila, že zítra proběhne v Dolní sněmovně hlasování o tom, zda bude vláda usilovat o prodloužení lhůty pro opuštění EU stanovené v článku 50 Lisabonské smlouvy.

 • Hovoří premiérka Mayová

  Foto: Parliamentlive.tv.

 • Poslanci přijali upravený původní vládní návrh

  Proběhlo hlasování o původním vládním návrhu o tvrdém brexitu doplněném o dodatek Caroline Spelmanové, který vylučuje odchod bez dohody za jakýchkoli okolností. Návrh byl přijat poměrem 321 : 278.

 • Rozhodnutí poslanců o dodatku Spelmanové není právně závazný

  Vláda se nezávazným rozhodnutím o tvrdém brexitu nemusí řídit a dosud ani nesdělila, zda tak učiní. Britský tisk píše, že zabránit neřízenému brexitu v podstatě ani není v její moci, a očekává brzy vlnu ministerských demisí.

 • Malthouseův kompromis odmítnut

  Zákonodárci odmítli poměrem 164 : 374 dodatek navrhující Malthouseův komromis. Ten by umožňoval odložení brexitu na 22. květen bez dohody a prodloužení přechodného implementačního období do konce roku 2021.

  Foto: Parliamentlive.tv.

 • Poslanci hlasují o Malthouseově kompromisu

  Dolní sněmovna nyní hlasuje o alternativě v podobě pozměňovacího návrhu na Malthouseův kompromis, který by Spojenému království zajistil prodloužení přechodného období po brexitu bez dohody a zbavil jej závazků kolem irské pojistky.

 • Přijetí návrhu Spelmanové vylučuje tvrdý brexit za jakýchkoli okolností

  Rozdílem čtyř hlasů přijali poslanci pozměňovací návrh poslankyně Caroline Spelmanové, který stanovuje, že Spojené království v žádném případě Evropskou unii neopustí bez dohody. Výsledek hlasování ale není pro vládu právně závazný. Verdikt zahrnuje i 29. březen, plánovaný termín brexitu. O původním návrhu, který přednesla premiérka Mayová, se tedy hlasovat nebude.

  Foto: Parliamentlive.tv.

 • Návrh Spelmanové přijat

  Poslanci přijali poměrem 312 : 308 návrh Caroline Spelmanové o úplném vyloučení brexitu bez dohody.

 • Hlasuje se o návrhu Spelmanové

  Caroline Spelmanová sice nechtěla, aby poslanci o jejím pozměňovacím návrhu hlasovali, poslankyně Yvette Cooperová z Labour Party však zažádala o hlasování. Zákonodárci nyní rozhodují o tom, jestli bude tvrdý brexit vyloučen v každém možném scénáři. Pokud poslanci rozhodnou o jeho přiejtí, návrh by pak nahradil původní předmět dnešního hlasování – vyloučení tvrdého brexitu pro 29. březen.

 • Fox: Někteří odpůrci odchodu bez dohody nechtějí brexit

  Konzervativní poslanec Liam Fox měl před začátkem hlasování poslední slovo, když v emotivní řeči kritizoval opozici a upozornil na to, že někteří oponenti brexitu bez dohody by si podle něj přáli se brexitu zbavit úplně.

  Foto: Parliamentlive.tv

  Foto: Parliamentlive.tv.

Doporučujeme

Další zprávy