Hlavní obsah

Eurovolby: Stracheho, který videem z Ibizy položil Kurzovu vládu, poslali voliči do unijního parlamentu

27. 5. 2019

Povolební speciál Seznamu: Překreslená Evropa a debakl ČSSD. (Video: Seznam.cz)

Hranici pro vstup do Evropského parlamentu překonalo stejně jako v minulých volbách sedm politických subjektů: ANO, ODS, Piráti, STAN-TOP 09, SPD, KDU-ČSL a KSČM. Volební účast byla vyšší než před pěti lety – k urnám přišlo téměř 29 procent voličů.

Článek

České eurovolby potvrdily dominanci hnutí ANO premiéra Andreje Babiše na české politické scéně. Zároveň ale ukázaly růst popularity nejsilnějších opozičních stran – ODS a Pirátů – a další propad obliby tradičních levicových stran ČSSD a KSČM. Stabilní voličskou přízeň si udržely protiimigrační hnutí SPD Tomio Okamury i KDU-ČSL. Volby ukázaly, že se STAN vyplatila obnovená spolupráce s TOP 09.

Ve volbách napříč Evropou ztratily centristické strany a naopak posílili populisté a euroskeptici. „Euroskeptici teď budou menšinou, i když velmi hlasitou. Volby také ukázaly, že v europarlamentu už nebude stačit velká koalice lidovců a sociálních demokratů. K debatě budou muset přizvat další strany, například zelené a liberály,“ okomentoval výsledky eurovoleb pro Seznam bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Záznam přímého přenosu volebního studia Televize Seznam. (Video: Filip Horký, Silvie Friedmanová, Seznam.cz)

 • Hošek: Eurovolby jsou jeden velký trest pro konzervativce i labouristy

  Britští labouristé v evropských volbách skončili na třetím a konzervativci na pátém místě – podle šéfkomentátora Seznamu Jiřího Hoška taková situace v historii ještě nenastala, strany vždy byly na prvních dvou místech. Protiunijní či vyloženě probrexitové strany získaly v součtu zhruba 35 procent hlasů, prounijní strany získaly přes 40 procent hlasů. Velká část voličů zběhla od labouristů a konzervativců k liberálům.

 • Francie už zná výsledky voleb: Le Penová zvítězila nad Macronem o necelé 1 % hlasů

  Ve Francii zvítězilo ve volbách do Evropského parlamentu krajně pravicové Národní sdružení (RN) Marine Le Penové o 0,9 procentního bodu nad koalicí Obroda prezidenta Emmanuela Macrona. Konečný výsledek voleb dnes oznámilo francouzské ministerstvo vnitra.

  Podle přesných údajů získalo RN 23,31 procenta hlasů a prounijní formace Obroda, jejímž základem je Macronova republika v pohybu (REM), 22,41 procenta. Obě formace tak budou mít v EP po odchodu Británie z Evropské unie po 23 mandátech, napsala agentura AFP.

  Na třetím místě, se 13,47 procenta hlasů, skončili Zelení a jejich strana Evropa Ekologie-Zelení (EELV) bude mít v EP 13 křesel. Republikáni mají 8,48 procenta hlasů, což odpovídá osmi poslancům. Levicová Nepodrobená Francie (LFI) a socialisté budou mít po šesti poslancích s výsledky 6,31 respektive 6,19 procenta hlasů. Ve Francii přišlo v neděli k urnám 50,12 procenta voličů, což je o osm procentních bodů více než v minulých evropských volbách v roce 2014.

 • „Neusínejte na vavřínech. Radikálové rostou, ale zůstávají v opozici,” píše Itálie

  Italské noviny píší: „Europee, i risultati: i sovranisti crescono, ma restano opposizione”, což lze přeložit jako „Euroskeptici rostou, ale zůstávají v opozici”. Článek tohoto deníku varuje umírněné strany před usnutím na vavřínech. To, že „antielitářské” partaje eurovolby kompletně nevyhrály, neznamená, že Unie nepotřebuje reformu.

  Nejprodávanější nizozemské noviny De Telegraaf upozorňují na volební výsledky středolevé strany PDVA na úkor pravicových populistů PVV a socialistů SP. Také upozorňuje na volební úspěch Marine le Penové a Brexit Party.

 • ČSSD řeší, zda za debakl mohou témata, nebo účast ve vládě

  Sociální demokraté budou nyní volební debakl analyzovat. Podle Pavla Poce, lídra jejich evropské kandidátky, analýza ukáže, zda je za volebním neúspěchem výběr témat či účast ve vládě. Vládu ANO a ČSSD nicméně výsledky evropských voleb bezprostředně zřejmě příliš neovlivní. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček už zdůraznil, že výsledek nebude mít na podobu vedení strany žádný vliv. V současnosti se tedy zřejmě nebude opakovat situace z roku 2004, kdy stál výsledek eurovoleb křeslo tehdejšího předsedu a premiéra Vladimíra Špidlu.

 • Reakce francouzského tisku: „Extremisti se dostali na vrchol ve Francii, Itálii a Británii”

  Francouzský deník Le Monde reaguje na volební úspěch Marine Le Penové alarmujícím titulkem: „Pravicoví extremisté se dostali do popředí ve Francii, Itálii a Velké Británii”. Další francouzský tisk Le Figaro píše, že francouzský prezident Macron chystá duel s Marine Le Penovou.

  Německé Süddeutsche Zeitung pro změnu upozorňují na úspěch Zelených, kteří v zemi skončili druzí, titulkem „Zelení jsou poprvé v historii druhá největší strana”.

 • Le Penová, Farage, Orbán společně s dalšími politiky reagují na výsledky do eurovoleb

  Zahraniční politici se vyjadřují k volebním výsledkům. (Video: Valérie Dvořáková , Reuters)

 • Prouza: Zklamání pro většinu

  Podle bývalého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy jsou české výsledky eurovoleb spíše zklamáním pro většinu. „ODS i Piráti si mysleli na víc. Andrej Babiš si oddechl, že výsledek není horší,“ uvedl pro Seznam Prouza. Pozitivní je podle něj malý zisk SPD (2 mandáty), jelikož se u nás výrazněji neprojevil sílící euroskepticismus. „Euroskeptici teď budou menšinou, i když velmi hlasitou. Volby také ukázaly, že v europarlamentu už nebude stačit velká koalice lidovců a sociálních demokratů. K debatě budou muset přizvat další strany, například zelené a liberály,“ okomentoval výsledky Prouza.

 • Hodnota eura v Asii po eurovolbách zůstává stabilní

  Podle předního světového ECN Brokeru, IC Markets, který sleduje pohyb a proměnu hodnot zahraničních měn, se hodnota eura po volbách proměnila pouze mírně. Mimo jiné i díky tomu, že prounijní strany neutrpěly úplný kolaps, si euro drží v podstatě stabilní hodnotu.

 • Britští konzervativci „dosáhli” nejnižšího volebního výsledku v národních volbách za posledních 200 let

  .

  Konzervativci v Británii sklouzli k nejnižším volebním výsledkům ve své zemi od roku 1834. Ztratili značnou část mandátů. Britský Telegraph zveřejnil několik grafů ilustrujících pohyb napříč volebními výsledky ve Spojeném království.

Doporučujeme

Další zprávy