Hlavní obsah

Venezuelané nemají co jíst, Maduro ale obědvá v luxusní restauraci

Maduro si za oběd v luxusní restauraci vysloužil světovou kritiku. (Video: Jolana Humpálová, Reuters)

 

Reklama

18. 9. 2018 21:16

„Šedesát procent Venezuelanů nemělo maso minimálně poslední měsíc a Nicolás Maduro pořádá banket v nejdražší restauraci. Zatímco on si hoduje, krize, do níž nás dostal, se prohlubuje,“ napsal například na Twitteru opoziční poslanec Juan Andrés Mejía.

Článek

Kritiku na sociálních sítích vyvolalo video, na němž venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro s manželkou hoduje v luxusní restauraci v tureckém Istanbulu. Venezuela je přitom už několik let v hluboké krizi a lidem se nedostává potravin či léků. Informovaly o tom opoziční deník El Nacional a španělská média.

„Šedesát procent Venezuelanů nemělo maso minimálně poslední měsíc a Nicolás Maduro pořádá banket v nejdražší restauraci. Zatímco on si hoduje, krize, do níž nás dostal, se prohlubuje,“ napsal například na Twitteru opoziční poslanec Juan Andrés Mejía. „Miliony Venezuelanů jedí ‚odpadky‘ a utíkají kvůli hladu z naší země a tihle zvrhlíci si užívají za peníze, které ukradli venezuelskému lidu,“ napsal další poslanec Juan Pablo García na Twitter pod video s hodujícím Madurem.

Na videu z restaurace v Istanbulu je slavný turecký šéfkuchař Nusret Gökçe, přezdívaný Salt Bae, jak před Madurem a jeho ženou teatrálně krájí kusy masa. Gökçe, který v minulosti hostil například fotbalové hvězdy Davida Beckhama, Cristiana Ronalda či Diega Maradonu, video s hodujícím venezuelským prezidentem po kritice na sociálních sítích ze své stránky smazal.

Americký senátor Marco Rubio na příspěvek o Madurovi reagoval tweetem, ve kterém napsal: Nevím, kdo je tenhle zvláštní Salt Bae, ale ten muž, na jehož obsluhování je tak pyšný, není venezuelský prezident. Ve skutečnosti se jedná o tlustého diktátora, pod jehož vedením 30 procent obyvatel jí pouze jednou denně a většina kojenců trpí podvýživou. V dalším tweetu upozornil na Gökçeho restauraci v Miami.

Venezuelský prezident se v Istanbulu zastavil cestou z návštěvy Číny, kde se setkal mimo jiné s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a podepsal smlouvy o spolupráci v energetickém průmyslu, školství a kultuře. Maduro se tak snaží od Pekingu získat další peníze a investice do krachující venezuelské ekonomiky. Podle agentury AP dosáhly čínské půjčky a investice do Venezuely za posledních deset let přes 65 miliard dolarů (asi 1,4 bilionu korun).

Venezuelané ale už několik let trpí nedostatkem základních potravin a léků. Místní opozice viní z krize řízenou hospodářskou politiku socialistické vlády, která se mimo jiné nedokázala vyrovnat s hlubokým propadem cen ropy. Ta je hlavním vývozním artiklem země. Maduro tvrdí, že za krizi může opozice a vlády USA či Kolumbie, které se ho snaží svrhnout.

Letos se vyhrotila i venezuelská migrační krize, která vyvolává sociální napětí v okolních zemích, zejména Brazílii a Kolumbii. Venezuelské uprchlíky ale musí řešit i řada dalších zemí Jižní Ameriky. Za poslední čtyři roky uteklo podle OSN ze své vlasti asi 1,6 milionu Venezuelanů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované