Hlavní obsah

Vím, že medicína si s covidem poradí, říká kardiolog Veselka

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Podle lékaře Josefa Veselky je „popíračů covidu“ ve skutečnosti velmi málo, jsou jen víc slyšet.

Reklama

8. 3. 18:00
Článek

Hostem 114. dílu Jednoho procenta je přednosta Kardiologické kliniky ve FN Motol. Josef Veselka je český kardiolog světového formátu, který stále věří tomu, že žije a pracuje na správném místě ve správný čas.

Kromě toho, že je lékař a vědec, je Josef Veselka autorem knihy povídek a novinových sloupků i komentářů. Právě dokončil epický román o dvou lékařích, kardiologovi a kardiochirurgovi, a jejich životních osudech, propletených do příběhu Česka, který by měl vyjít na podzim. A je také můj dobrý kamarád, který v podcastu Jedno procento není žádným nováčkem. Naposled jsme spolu mluvili před necelým rokem, během prvního lockdownu, o tom, co je covid a co pro nás může znamenat.

Teď už to víme, lépe řečeno jsme zjistili, že nákaza koronavirem se stala celosvětovou pandemií a možná největším problémem, který naše civilizace řeší od konce druhé světové války. Konec je na dohled, vědcům se podařilo to, čemu před rokem nikdo nevěřil. Máme k dispozici hned několik účinných a bezpečných vakcín, a v řadě zemí je už naočkována významná část lidí. To je ta dobrá zpráva.

Špatná zpráva je, že Česko světlo na konci tunelu stále nevidí. Anebo vidí, ale i tak máme pocit, že je k němu příliš daleko. Situace je v Česku nejhorší od začátku pandemie, nemocnice, zdravotnictví i lidé v něm jsou na hranici svých možností. Možná už za ní.

A právě o tom jsme s Josefem Veselkou mluvili. Jak se to mohlo stát a proč Česko tak špatně zvládlo návrat covidu po loňském létě? Platí to, co jsme si oba ještě před rokem mysleli, totiž že Česká republika je dobrým místem k životu pro nás a naše děti? Je to selhání elit, nebo náš všech? A jak to dopadne?

Celou epizodu si pusťte v přehrávači v úvodu článku. Příjemný poslech.

Jedno procento

Co byste dělali, kdyby vám v telefonu zbývalo jen poslední procento baterie? Jaká je vaše nebezpečná myšlenka? Bude za 10 let svět lepší, nebo horší než dnes? Jedno procento je podcast Miloše Čermáka s lidmi, kteří ho zajímají a baví.

Vychází na Seznam Zprávách, na Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.

Archiv Jednoho procenta najdete tady, další podcasty Seznam Zpráv tady. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na audio@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované