Hlavní obsah

VIP odměny u Jermanové. Opozice chce vysvětlení, hejtmanka kličkuje

Hejtmanka Pokorná Jermanová musí vysvětlit vysoké odměny pro část svých úředníků.

Reklama

10. 8. 2020 14:52

Plete si úřad se zlatým dolem, kritizuje hejtmanku Středočeského kraje opozice.

Článek

Vysvětlete, kde se vzaly nebývale vysoké odměny, a nedělejte si z hejtmanství kasičku. Taková je reakce opozice na zjištění Seznam Zpráv, že skupina VIP úředníků brala na středočeském krajském úřadu k běžnému platu i 85 tisíc měsíčně a přesahovali díky tomu i plat, který přísluší ministrům.

Podrobnosti naleznete v původní zprávě, kterou jsme zveřejnili ráno:

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová na několikeré pokusy redakce, aby lukrativní odměny vysvětlila, nereagovala. Dnes, když převzaly zprávu další média, uvedla: „Udělování mimořádných odměn není v kompetenci hejtmana kraje. Toto je kompetence ředitele krajského úřadu, případně vedoucích jednotlivých odborů.“ Dodala, že požádala ředitele úřadu Jiřího Holuba, aby připravil přehled a vysvětlení luxusních odměn.

Opozice ovšem její vyjádření vidí jako alibismus.

„Ano, odměny patří do působnosti vedoucího úřadu. Pokud však hejtmanka není v obraze a není konzultována u nestoudně vysokých odměn a úřad nekomunikuje, tak nemá na to zastávat jakýkoliv úřad. Neměla by být ani zastupitelkou,“ rozčílil se na Twitteru Pavel Telička, který kandiduje z druhého místa na společné kandidátce TOP 09, Hlasu a Zelených.

Středočeská TOP 09 byla ještě ostřejší: Jermanová si plete středočeskou pokladnu se zlatým dolem a rozhazuje na všechny strany, neprůhledné.

Kandidátka na hejtmanku za Starosty a nezávislé Petra Pecková pak uvedla, že „vlastně ani není překvapená“. „Je to přesná ukázka toho, jak funguje krajský úřad pod vedením hejtmanky. Jak se chová ke svěřeným financím a neúměrně formou měsíčních odměn dorovnává platy vybraným jedincům na zcela neuvěřitelnou výši. Pak je těžko se divit, že nechce poskytovat informace, a to ani na základě zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uvedla Pecková.

Jako alibistické vidí vyjádření hejtmanky i ODS a žádá vysvětlení.

„Sehnat kvalifikované odborníky a dobře je zaplatit je bezesporu důležité a dobře odvedená práce se vyplatí. To, co se za uplynulé roky děje ve Středočeském kraji pod vedením ANO a hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové, však na dobře odvedenou a zvládnutou práci nevypadá,“ uvedl protikandidát Jermanové v nadcházejících krajských volbách Martin Kupka z ODS. Dodal, že je nutné, aby kraj vše transparentně zveřejnil.

„Jen tak lze rozptýlit pochybnosti jak veřejnosti, tak všech dalších zaměstnanců kraje, pro které je podobné chování dehonestací jejich práce,“ dodal Kupka.

Reklama

Doporučované