Hlavní obsah
Online

Německo zařadilo na seznam rizikových oblastí už celé Česko

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

25. 9. 6:45
aktualizováno • 25. 9. 21:45

Vývoj dění ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Německo podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka s okamžitou platností zařadilo mezi rizikové oblasti i zbývající Ústecký a Moravskoslezský kraj. Opatření se tak nově týká celého Česka, Petříček o tom informoval na Twitteru. Výjimka pro pendlery podle zdrojů Seznam Zpráv nadále platí.

- Podle nové americké studie virus během pandemie neustále mutuje a odborníci věří, že se stává nakažlivějším. Vědci to považují za důvod, proč opět začaly růst počty případů v USA.

- Evropská komisařka pro zdraví Stella Kyriakides uvedla, že „v některých členských státech je situace ještě horší než v březnovém vrcholu“. Vlády v Evropě i mimo ni znovu zavádějí drastická opatření, uvádí AFP.

- Izrael ode dneška ještě více zpřísní pravidla celostátní karantény, která kvůli strmému nárůstu případů koronavirové nákazy v zemi platí od minulého týdne. Tvrdší režim v Izraeli schválila vláda ve čtvrtek po mnohahodinovém jednání. Opatření začnou platit od dnešních 13:00 a potrvají nejméně čtrnáct dní.

Včerejší online reportáž najdete zde:

 • Obavy z osudu výjimek mají i pendleři jezdící z Německa do Česka

  Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku hledí s obavami na karanténní opatření nejen čeští pendleři pracující v Německu, ale také lidé, kteří za prací jezdí každý den opačným směrem, tedy z Německa do Česka. Takových pendlerů je sice výrazně méně, ale restrikce na ně doléhají možná ještě tíživěji, jak v rozhovoru s ČTK řekla Ivana, která ze saského Budyšína (Bautzenu) rok a půl dojíždí pracovat do nemocnice v severočeském Rumburku.

  „Bojím se toho. Jsme každý den na internetu a hledáme, co je nového v Německu,“ řekla Ivana o stále nejistém výhledu výjimek, které v Německu pro pendlery mířící z rizikových oblastí v zahraničí platí. Rumburk je součástí Ústeckého kraje, který spolu s Moravskoslezským krajem zůstal jediným, jež Německo ještě nepovažuje za rizikovou oblast. Pokud by Berlín situaci s Ústeckým krajem přehodnotil, znamenalo by to možné komplikace i pro Ivanu.

 • Na finském letišti funguje tým psů. Vyčenichají covid-19 pět dnů před projevem příznaků

  Psi vycvičení k detekci nového koronaviru začali tento týden pracovat na plný úvazek na finském letišti Helsinky-Vantaa. Jde o součást pilotního projektu probíhajícího společně s obvyklým testováním. Dosavadní studie úspěšnost těchto psů zatím neprověřily, takže cestující, kteří se dobrovolně podrobí testování a je u nich podezření, že jsou nositeli viru, jsou instruováni, aby také podstoupili běžný výtěrový test. Tým 15 psů a 10 instruktorů trénují pro práci ve Finsku dobrovolníci sponzorovaní soukromou veterinární klinikou. Mezi nimi je Kossi, záchranný pes ze Španělska, který byl ve Finsku vycvičen pro detekování rakoviny.

  „Psi odhalí nemoc pět dní předtím, než se u pacientů projeví jakékoli klinické příznaky,“ řekla pro Reuters Anna Hielm-Bjorkmanová, profesorka na univerzitě v Helsinkách. „Jsou v tom velmi dobří. Přibližujeme se ke 100% úspěšnosti,“ dodala.

 • Jižní Korea zpřísní opatření, zakáže sportovní události s diváky

  Jižní Korea v pátek uvedla, že zavede přísnější omezení během podzimních prázdninových týdnů Chuseok, kdy se lidé tradičně schází s rodinami. Nová opatření se dotknou nejméně 11 vysoce rizikových míst v hustě osídlené metropolitní oblasti Soulu, včetně nočních klubů a barů.

  Tato omezení jsou součástí takzvané druhé fáze sociálního distancování, která omezuje vnitřní setkávání více než 50 lidí a venkovní setkávání více než 100 lidí. Zakazují se také sportovní události za přítomnosti diváků. Nová opatření budou platit od 28. září do 11. října.

 • Rusko zásobuje 35 miliony dávek vakcíny Uzbekistán a další státy

  Rusko souhlasilo s dodáním až 35 milionů dávek své experimentální vakcíny proti covidu-19 do Uzbekistánu. Dohoda s farmaceutickou společností Laxisam je jednou z několika dalších, které v posledních týdnech schválil Ruský fond přímých investic na dodávku vakcíny, která je v současné době testována ve velkém měřítku v Moskvě. Rusko rovněž uzavřelo dohody o zásobování s Kazachstánem, Indií, Mexikem a dvěma brazilskými státy.

 • Britové rádi svobodu, proto je více nakažených, řekl Johnson a naštval Italy

  Italský prezident Sergio Mattarella prohlásil, že jeho občané „také milují svobodu, ale umí porozumět závažnosti situace“, v reakci na prohlášení Borise Johnsona, že míra britské infekce je horší než v Itálii a Německu, protože Britové mají rádi svoji svobodu. V reakci na otázku v britském parlamentu o tom, zda nižší míra nákazy v Itálii a Německu byla způsobena tím, že země používají funkční testovací a sledovací systémy, Johnson odpověděl, že Británie je „země milující svobodu, a pokud se podíváte na posledních 300 let historie, prakticky každý pokrok, včetně demokracie, vychází ze svobody“.

  Johnsonovy poznámky, ve kterých spojil Itálii a současnou míru nákazy v Německu s historickými zkušenostmi s totalitarismem, způsobily v Itálii široký negativní ohlas. Náměstek ministra zdravotnictví Pierpaolo Sileri pro The Guardian řekl, že „svoboda vychází z dodržování pravidel“. Tyto komentáře vyvolaly debatu v italském tisku. Corriere della Sera ve čtvrtek napsal: „Stručně řečeno, pokud budeme nosit roušky více než v Londýně, je to proto, že jsme tu měli Mussoliniho, a ne Churchilla.“

 • V Německu přibyly více než dva tisíce nakažených, v Česku téměř tři tisíce

  Počet nakažených koronavirem v Německu opět překonal hranici dvou tisíc. Za posledních 24 hodin se infikovalo 2 153 lidí, 15 nákaze podlehlo, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). V Česku, které má osmkrát méně obyvatel, ve čtvrtek přibylo 2 913 nakažených. Celkem se v Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, od počátku epidemie nakazilo virem SARS-CoV-2 280 223 lidí. Počet obětí stoupl na 9 443.

  Počet potvrzených případů souvisí také s počtem provedených testů. Testovaných přibývá, v posledních dnech se ale podle agentury DPA zvyšuje i podíl těch testů, které vyjdou jako pozitivní. Německo kvůli vývoji epidemické situace ve středu zařadilo na seznam rizikových oblastí téměř celé Česko. Výjimku tvoří jen Ústecký a Moravskoslezský kraj.

 • V Indii přibylo přes 80 tisíc nakažených, umírá se méně

  Počty nakažených v Indii vzrostly za posledních 24 hodin o 86 052, čímž celkový počet nakažených vzrostl na 5,8 milionu. Podle Univerzity Johnse Hopkinse Indie od konce srpna pravidelně potvrzuje počet případů denně nad 80 000. Celkově za posledních 24 hodin zemřelo na covid-19 1 141 lidí, což je relativně nízkých 1,6 % všech případů.

 • Festival v Riu de Janeiru poprvé za sto let posouvá termín konání

  Rio de Janeiro odložilo svou každoroční karnevalovou podívanou. Ve čtvrtek v noci Rio uvedlo, že celosvětová show nemůže zahájit kvůli koronavirové situaci v Brazílii, uvádí AP. Liga škol samby v Riu LIESA oznámila, že šíření koronaviru znemožnilo zorganizovat tradiční přehlídky za požadovaných bezpečnostních pravidel. Karnevaly jsou pro mnohé zdrojem obživy.

  Agentura radnice v Riu de Janeiru na podporu cestovního ruchu ve svém prohlášení pro agenturu AP ze dne 17. září uvedla, že bez vakcíny není jisté, kdy bude možné znovu zahájit velké veřejné akce.

 • Izrael zavře obchody a restaurace

  Izrael ode dneška ještě více zpřísní pravidla celostátní karantény, která kvůli strmému nárůstu případů koronavirové nákazy v zemi platí od minulého týdne. Tvrdší režim v Izraeli schválila vláda ve čtvrtek po mnohahodinovém jednání. Opatření začnou platit od dnešních 13:00 a potrvají nejméně čtrnáct dní. Premiér Benjamin Netanjahu varoval, že kvůli prudkému růstu počtu nakažených koronavirem je země „na pokraji propasti“, což podle něj ospravedlňuje další zákazy i během nadcházejících významných svátků – svátku Jom kipur (Dne smíření) a sedmidenního Sukotu (Svátku stánků), který letos skončí 9. října.

  Mimo jiné se uzavře většina obchodů, restaurace mohou být v provozu jen formou donáškových služeb a v zemi se zastaví téměř veškerá veřejná doprava. V synagogách se lidé budou moci modlit jen v desetičlenných skupinách, a to pouze do pondělí, kdy se synagogy uzavřou. Na většině škol se nebude vyučovat.

 • Situace v zemích EU je horší než v březnu

  Evropská komisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová uvedla, že „v některých členských státech je situace ještě horší než v březnovém vrcholu“. Vlády v Evropě i mimo ni znovu zavádějí drastická opatření, uvádí AFP. Míra úmrtí se nevrátila na úroveň zaznamenanou na začátku tohoto roku, stoupá ale počet nově nakažených, což vedlo agenturu pro kontrolu nemocí k označení situace v sedmi zemích jako„velmi znepokojivé“.

 • Koronavirus mutuje a stává se nakažlivějším

  Virus během pandemie neustále mutuje a odborníci věří, že se stává nakažlivějším. Vědci to považují za důvod, proč opět začaly růst počty případů v USA. Nová americká studie analyzovala 5 000 genetických sekvencí viru, který při šíření populací dále mutoval. Studie nezjistila, že by mutace viru měla vliv na jeho schopnost zabíjet, je ale snazší se jím nakazit, uvádí zpráva v deníku The Washington Post, ve které odborníci na veřejné zdraví uznávají, že mutací procházejí všechny viry.

  David Morens, virolog z Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci, uvedl, že virus může reagovat na zásahy v oblasti veřejného zdraví, jako je sociální distancování. Morens poznamenal, že by to mohlo znamenat, že virus může pokračovat v mutaci i poté, co bude k dispozici vakcína, což znamená, že s vakcínou bude třeba pracovat i nadále – podobně jako při vakcíně proti chřipce.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.