Hlavní obsah
Online

Za dva týdny mohou přijít další opatření, připustil ministr Vojtěch

Podívejte se, co Televizi Seznam řekl ministr Adam Vojtěch. (Video: Televize Seznam)

 

Reklama

19. 11. 2021 8:37
aktualizováno • 19. 11. 2021 19:58

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější zprávy

- Vláda dnes schválila, že zaměstnavatelé budou od pondělí jednou týdně testovat neočkované pracovníky, ti se testu musejí podrobit. Opatření se týká také živnostníků. Nebude se vztahovat na očkované nad 60 let, jak o tom vláda uvažovala.

- Úřady by měly kvůli epidemii covidu-19 co nejvíce využívat práci z domova.

- Vláda dnes schválila pravidelné plošné testování v základních a středních školách. Konat se bude každé pondělí. Mělo by pokračovat do konce února.

- Vláda schválila návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě.

- Ve čtvrtek laboratoře v Česku odhalily 13 374 případů koronaviru. Detaily ZDE.

Dnes přijatá opatření:

Včera přijatá opatření:

 • Hejtman Suchánek: Vláda v době sílící epidemie omezila komunikaci s kraji

  Olomoucký hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN) dnes kritizoval dosluhující vládu Andreje Babiše za to, že v době sílící epidemie nového koronaviru výrazně omezila komunikaci s krajskými samosprávami a nekoordinuje s nimi další postup. „I v této obecně kritické situaci jsme už dva týdny neměli obvyklé videokonference hejtmanů a části vlády,“ řekl dnes novinářům Suchánek.

  Hejtmanům podle Suchánka chybí od členů vlády informace, jak bude stát v boji se sílící pandemií dál pokračovat. „Chápu, že vláda je v demisi a vlastně už se cítí být někde jinde. Přes to všechno je to tomu covidu úplně jedno, jestli máme vládu v demisi. A je mu jedno, jestli starou vládu už nemáme a novou ještě nemáme. Toto prostě není parametr, který by nám příliš pomáhal,“ uvedl Suchánek.

 • Na pražské vánoční trhy jen v respirátoru, neočkovaní lidé nesmí konzumovat u stánků

  Pražský krizový štáb se dnes seznámil se čtvrtečními mimořádnými nařízeními, která se vztahují i k vánočním trhům. Lidé na trzích budou muset dodržovat rozestupy a mít nasazený respirátor, rozestupy platí také pro jednotlivé stánky. Při konzumaci na trzích v místech určených pro konzumaci bude nutné kontrolovat očkování. Pokud se bude na trzích konat kulturní akce, vztahuje se na ni regulace počtu účastníků na 1 000 osob, kterou musí zajistit organizátor. Případná další opatření budou záviset na pátečním jednání vlády. „Počkáme však na přesné znění pravidel, která schválí vláda. Již několikrát se stalo, že oznámení na tiskové konferenci bylo jiné než schválená pravidla,“ řekl náměstek primátora Petr Hlubuček.

 • Vojtěch: Ubytovat se budou moci s testem i neočkovaní lidé na služební cestě

  Neočkovaní lidé na služební cestě, cestující za lékařem nebo v jiném nezbytném případě se budou v ubytovacích službách moci i po zpřísnění opatření prokázat PCR testem. Dnes to řekl na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

  Ubytovat se v hotelech či penzionech budou moci od pondělí podle Vojtěcha dále například lidé, kteří odjíždějí za účelem péče o jiného člověka, a také ti, kteří se ubytovali v době účinnosti současných pravidel. Nutný bude ale PCR test. Tyto cesty lze podle Vojtěcha naplánovat. Na rozdíl od návštěvy v nemocnici, kde se budou lidé moci nadále prokazovat i antigenním testem.

 • Částečný lockdown pro neočkované už vláda dnes neprobírala, začne platit

  „Už včera jsme schválili ta opatření, která se týkají lidí bez očkování a těch, kteří v posledním půlroce neprodělali covid. Jsou účinná od pondělí. Pokud jde o otázku výjimek, ty tam v tuto chvíli nemáme, každá další výjimka s sebou nese další problémy v kontrolovatelnosti. V tuto chvíli v situaci, v jaké se nacházíme, kdy reálně hrozí zahlcení nemocnic, se domnívám, že těch výjimek by mělo být co nejméně,“ upřesnil Vojtěch.

 • Babiš: Česko nebude následovat příklad Rakouska, které vyhlásilo lockdown

  Česká republika nebude následovat příklad Rakouska, které dnes vyhlásilo plošnou uzávěru a povinné očkování proti covidu-19. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). K aktuálním opatřením v Česku není podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) potřeba vyhlašovat nouzový stav.

  Rakousko spustí po nedávných rekordních počtech nových nákaz koronavirem od pondělí plošnou uzávěru, od 1. února rovněž zavede povinné očkování pro všechny obyvatele. Omezení se budou týkat i naočkovaných, dosud v zemi platily restrikce jen pro nenaočkované. Lockdown bude podle kancléře Alexandera Schallenberga trvat nejméně deset dní, maximálně pak 20. „Česká republika nebude následovat příklad Rakouska. V žádném případě,“ řekl Babiš.

 • Očkovaní lidé se nebudou testovat

  „Testování očkovaných nad 60 let ve firmách není namístě, mělo by to být nastaveno tak, že pokud je člověk očkován, tak se netestuje. Na základě dat, která máme k dispozici, to není zdůvodnitelné,“ řekl Adam Vojtěch.

 • Česko má objednanou novou vakcínu Novavax

  Ministr Vojtěch řekl, že Česko má zájem o všechny registrované vakcíny. „Velmi brzy bude schválena vakcína Novavax, i tu máme objednanou. Pokud bude registrována EMA (Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, pozn. red.) další vakcína, jsme připraveni ji získat pro naše občany. Je pravda, že to budou typově jiné vakcíny, nezaložené na vektorovém principu nebo mRNA. Může to být zase vakcína vhodná pro lidi, kteří se nemohou očkovat stávajícími,“ dodal.

 • Kompenzaci dostanou ti, kterým klesnou tržby o polovinu

  Havlíček dnes absolvoval další kolo se zaměstnavateli o kompenzacích. „Kdo má šanci získat podporu: náš návrh je stejný jako na jaře – pokles tržeb o 50 % ve srovnání s rokem 2019 s tím, že podnikatelé chtějí 30 %, tedy jemnější podmínku. Varianta může být taková, že by to bylo i 60 %, ale za podmínky, že by podpora nebyla tak vysoká,“ řekl.

 • Firmám nehrozí nedostatek testů, tvrdí Havlíček

  K povinnému testování ve firmách uvedl ministr dopravy a obchodu a průmyslu Karel Havlíček (ANO), že nemají vážný problém s nedostatky testů. „Třetina firem stále testovala ve své režii. Situace je jiná než v březnu, bavíme se jen o třetině zaměstnanců. Očekáváme, že se může jednat o 1,5 milionu zaměstnanců,“ řekl Havlíček.

 • Pokud si číšník není jistý pravostí certifikátu, může chtít občanský průkaz

  „Dávali jsme stanovisko v tom směru, že provozovatel restaurace může například vyžadovat občanský průkaz, ale není to povinnost. Je to podobné, jako když přijde mladistvý a provozovatel si není jistý, zda mu je 18 let. Je to stejný případ, jako když mu nemůže nalít alkohol. V tomto případě je možné, pokud si není jistý, že je certifikát pravý – víme, že se s nimi různě podvádí –, vyžádat si doklad totožnosti,“ dodal Vojtěch.

 • Očkovat se nemusí lidé s potvrzením od lékaře

  Vojtěch: „Kontraindikace k očkování musí být zaneseny do ISIN (Informační systém infekční nemoci, pozn. red.), informace se propisují do Tečky. Pokud kontraindikace bude ze strany ošetřujícího lékaře zanesena do ISIN, na základě toho bude možné uhradit test PCR – zdarma pět měsíčně – a na základě toho se budou moci prokázat ve službách a podobně.“

 • Testování zaměstnanců bude probíhat od 22. listopadu každé pondělí

  „Testování zaměstnanců bude probíhat od 22. listopadu každé pondělí. Zaměstnavatelům se ukládá povinnost testovat zaměstnance jednou týdně,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 • Babiš: Chceme home office v maximální míře

  Babiš: „Vláda schvaluje doporučení a ukládá členům vlády, aby v maximální možné míře realizovali home office za podmínky dodržení funkčnosti chodu státu.“

 • Testovat se budou základní a střední školy každé pondělí

  Vláda dnes schválila pravidelné plošné testování v základních a středních školách. Konat se bude každé pondělí. Na Twitteru to uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Plošné testování ve školách avizoval již po čtvrtečním jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že by mělo pokračovat do konce února.

  „Vláda rozhodla o pravidelném plošném testování v základních a středních školách. Probíhat bude každé pondělí,“ uvedl dnes Plaga.

  Ve středu hlavní hygienička Pavla Svrčinová hovořila o tom, že plošné testování nemá dostatečný efekt, což se ukazuje v zemích, jako je Rakousko nebo některé německé spolkové státy, kde se na šíření nákazy neprojevilo. Proto se podle ní po dvou kolech testování 22. listopadu a 29. listopadu pokračovat nemělo. Testovat navrhovala pouze v ohniscích nákazy, jak rozhodnou krajské hygienické stanice.

 • Vláda: Krizové ošetřovné bude ve výši 80 procent základu výdělku

  Vláda schválila návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě. Na Twitteru to oznámila ministryně práce v demisi Jana Maláčová (ČSSD). K tomu, aby novely začaly platit, je musí ještě přijmout Sněmovna a Senát a podepsat prezident.

  „Krizové ošetřovné a izolačku jsme na vládě schválili. Je třeba oboje projednat v legislativní nouzi, aby vše začalo platit co nejdříve,“ uvedla ministryně.

  Obě podpory by se měly podle návrhu vyplácet zpětně od listopadu.

 • Tatéři a pierceři kvůli novým opatřením čekají chaos a vyšší náklady

  Nové opatření, kdy budou mít do služeb přístup prakticky jen očkovaní a lidé po prodělání nemoci covid-19, považuje Asociace profesionálních tatérů a piercerů za ukvapené řešení vlády. Provozovatelé kvůli tomu očekávají chaos. Musejí obvolávat zákazníky objednané na následující týdny a zjišťovat, zda splňují podmínky a jestli budou moci přijít. V některých případech jde o stovky klientů.

 • Na JIP v Olomouckém kraji jsou poslední volná místa pro pacienty s covidem

  Nemocnice v Olomouckém kraji mají na svých jednotkách intenzivní péče posledních devět volných lůžek vyčleněných pro pacienty nakažené koronavirem, jejichž počet v posledních týdnech kvůli sílící epidemii rychle roste. Nemocnice jsou připraveny přidat lůžka, avšak za cenu dalšího omezování plánované péče.

 • Dramatická situace v Kyjově, do oběda 10 pacientů s covidem

  V nemocnici v Kyjově je zaplněno anesteziologicko-resuscitační oddělení. Kolem poledne přijali už osmého pacienta s covidem. Všichni covid pozitivní jsou neočkovaní. „Bez pomoci se o víkendu neobejdeme,“ říká primář ARO Jiří Vyhnal.

  Reportér Seznam Zpráv z místa hlásí, že na oddělení chybějí zdravotní sestry, ale také pumpy či dávkovače. Primář Vyhnal se pokouší získat místo alespoň pro jednoho nemocného v Brně. V Kyjově se připravují na otevření druhého ARO, ale chybí personál.

 • Fotbalová Sparta vyzvala fanoušky, aby se očkovali

Sdílejte článek

Hlavní zprávy