Hlavní obsah
Online

Noste respirátory, žádá vláda. Maláčová ale tvrdí, že v něm nemůže mluvit

Tisková konference po jednání vlády. Ministryně Maláčová kromě jiného vysvětlovala, proč nemá respirátor, když k tomu vláda tlačí lidi.Video: ČTK

 

Reklama

aktualizováno •

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií v Česku sledujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět:

- Vláda důrazně doporučuje lidem nosit respirátory FFP2; na podvečerní tiskové konferenci je ale ministři neměli. „Nemohu v něm mluvit,“ odůvodnila to ministryně práce Maláčová (ČSSD).

- Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes na vládě neuspěl s návrhem na otevření skiareálů.

- Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce ve školách zavést kloktací testy na koronavirus. Kloktací testy by ministr preferoval u žáků devátých ročníků a maturantů, kteří mají prioritu v návratu do škol.

  • Česko podle Blatného neuvažuje o nákupu čínské a ruské vakcíny

    Česko podle Blatného neuvažuje o nákupu vakcíny mimo společné smlouvy Evropské unie. Žádná jiná vakcína kromě látek od firem Pfizer/BioNTech a Moderna zatím podle něj není pro EU schválena. Pokud by byla, bylo by možné uvažovat i o její distribuci v Česku. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula dnes Českému rozhlasu naopak řekl, že Česko bude uvažovat o nákupu vakcíny mimo EU. „Znovu zopakuji svoje stanovisko, že jsme jedním z evropských států, který ctí dohody a smlouvy, které jsou uvnitř Evropské unie platné. Nemám nic proti žádné vakcíně, ať už je z Ruska, z Číny, z Indie, odkudkoliv, pakliže projde stejnými testy jako jakákoliv jiná v rámci evropské lékové agentury,“ oponoval ale dnes večer po jednání vlády Blatný.

  • Odhad: Na úroveň roku 2019 se cestovní ruch dostane v roce 2023

    Provozovatelé ubytovacích zařízení zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru, u nichž podíl ročních tržeb z poskytování služeb cizincům za poslední účetní období dosáhl alespoň jedné pětiny, budou nově zařazeni do záručního programu COVID plus. Schválila to dnes vláda. Na tiskové konferenci po jejím jednání to řekl ministr Havlíček. Za úvěry v COVID plus ručí stát prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti. V hromadných ubytovacích zařízeních České republiky se podle státní agentury CzechTourism v prvním až třetím čtvrtletí loňského roku ubytovalo zhruba 2,7 milionu turistů, meziročně to byl propad o 68 procent. Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka se delší oživení očekává právě u zařízení závislých na zahraničních hostech. Cestovní ruch by se podle něj na úroveň roku 2019 mohl dostat v roce 2023.

  • Za agresivní šíření koronaviru může britská mutace, uvedla nemocnice ve Slaném

  • Ministři chtějí kvůli respirátorům jednat s obchodními řetězci

    Vicepremiéři Havlíček a Alena Schillerová (oba za ANO) budou v následujících dnech jednat s obchodními řetězci a Svazem obchodu a cestovních ruchu o cenách respirátorů. O možnosti zavést po vzoru Německa a Rakouska povinnost používat je v hromadné dopravě či obchodech dnes diskutovali ministři. Vláda podle ministra zdravotnictví Blatného nyní uvažuje o jejich „důrazném doporučení“, nikoli o uložení povinnosti. Čeští výrobci respirátorů dnes vládu vyzvali, aby snížila, nebo zrušila daň z přidané hodnoty. Na respirátory se v Česku vztahuje nejvyšší sazba DPH 21 procent. Ministryně financí chce mít jistotu, že marže by v případě takového kroku neskončila u výrobců či prodejců. Nyní lze respirátory na internetu sehnat od jednotek po desítky korun za kus – v závislosti na velikosti balení.

  • Konec koordinátora očkování? Podle ministra Blatného byl přetěžován

    Na vládní tiskové konferenci se ministr Blatný vrátil k dnešnímu konci národního koordinátora očkování proti covidu-19 Zdeňka Blahuty. Blatný dnes odpoledne oznámil, že Blahuta skončil kvůli svému zdravotnímu stavu. Večer pak ministr dodal, že pozice vyžaduje extrémní nasazení. „Je to něco, co je velmi zatěžující. Shodli jsme se na tom, že v současné době by to pro pana doktora bylo složité i s ohledem na jeho zdravotní stav,“ řekl Blatný. S Blahutou situaci probíral podle svých slov několikrát. „Právě proto, že bedlivě sleduji práci svých podřízených, ve chvíli, kdy mám pocit, že z nějakého důvodu, v tomto případě zdravotního, by nebylo dosahováno stoprocentního výkonu, protože bych toho člověka přetěžoval, tak okamžitě najdu někoho, kdo je schopen tento výkon podat. A to jsem udělal,“ dodal Blatný.

  • Už moc není kam couvat, řekl Blatný k případnému zostření zákazů

    Podle Blatného není už moc dalších opatření, která je možné přidat. „Můžeme omezit styky pouze na vlastní rodinu, pohyb lidí kolem bydliště a zastavit provoz ve výrobních podnicích,“ uvedl. Zásadní je podle něj také „zatím velmi důrazné doporučení“ na nošení respirátorů FFP2 místo roušek, například v MHD nebo obchodech. Tabulka opatření se upravuje od začátku ledna, její pracovní návrhy se objevily minulý týden v médiích. Už dříve Blatný avizoval, že ve stupních, kdy už bude povoleno shromažďování nebo pořádání akcí, by mohlo být možné navýšit kapacity, pokud budou mít účastníci negativní test na koronavirus.

  • Blatný: Změny v systému PES by měly platit od 1. února

    Změny v protiepidemickém systému PES by měly podle ministra zdravotnictví Blatného platit od 1. února. „V případě, že by v budoucnu britská mutace převážila, potom budou změny rychlejší. Hlavní je trvání na tom, abychom vždy měli dostatečnou kapacitu nemocnic,“ řekl Blatný. Odmítl názor bývalého ministra Romana Prymuly (za ANO), že by měl být kvůli ní vytvořen přísnější, šestý stupeň protiepidemického systému PES.

  • Proč nemají ministři respirátory? Nemohu s ním mluvit, řekla Maláčová

    Na dotaz, proč ministři na tiskové konferenci nemají respirátory FFP2, když je důrazně doporučují lidem, ministr zdravotnictví Blatný odpověděl, že „je to úsměvné, kdybych udělal cokoliv, něco se najde. Minule vadilo, že je mi vidět nad rouškou nos, tak já si počkám, co bude příště, to je úplně v pohodě.“

    „Chtěla jsem si dnes vzít respirátor, ale zjistila jsem, že s ním nejsem schopná mluvit, ale budu to trénovat,“ doplnila Blatného ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). „Budu se pokoušet vládní doporučení naplňovat. Na veřejných místech respirátor běžně nosím, ale tam většinou nemluvím.“

  • Respirátory? Zatím uvažujeme o doporučení, nikoliv povinnosti, řekl Blatný

    Blatný k případnému povinnému používání respirátorů FFP2 v obchodech a v MHD. „Bavili jsme se o tom, pan ministr Havlíček o tom bude mít další jednání. Snahou je, aby se respirátory k lidem dostaly za podmínek, které jsou přijatelné. Zatím jsme uvažovali o důrazném doporučení, nikoliv o povinnosti.“

  • Blatný: Nová pracovní skupina určí, kdo skutečně umřel na covid

    Ministr Blatný dnes večer emotivně zareagoval na dotaz, zda svými vyjádřeními nezlehčuje epidemii. Blatný totiž na konci minulého týdne doslova pronesl: „Vykazujeme každého, kdo zemře i na autonehodu, a má covid, jako člověka, který zemřel na covid. Německo má výrazně vyšší úmrtnost než Česká republika.“

    Dnes ke svému vyjádření dodal: „V žádném případě nezlehčuji epidemii, neřekl jsem nic, čím bych zlehčoval oběti. Řekl jsem jen, že na základě údajů, které máme z první vlny, víme, že je zhruba 60 procent osob, které zemřely a ke covid měly i jiné závažné onemocnění, na které mohly také zemřít. Vznikla pracovní skupina, abychom rozklíčovali, co bylo pravou příčinou smrti. Abychom měli data naprosto precizní a měli je v pořádku.“

  • Blatný k odstoupení koordinátora očkování proti covidu-19 Blahuty

    Ministr zdravotnictví Blatný se na tiskové konferenci vyjádřil i ke skutečnosti, že se dnes odpoledne národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta kvůli zdravotním důvodům vzdal své funkce. „S panem doktorem Blahutou jsme dnes mluvili o tom, že tato pozice vyžaduje extrémní nasazení. Bez nadsázky 24 hodin denně. Je to velmi zatěžující. Shodli jsme se, že by to pro pana doktora bylo složité i s ohledem na jeho zdravotní stav,“ uvedl Blatný.

  • Index PES musí ještě projít kosmetickými úpravami, řekl Blatný

    Ministr zdravotnictví Blatný se po jednání vlády vyjádřil k případným změnám v rizikovém indexu PES. „Budou provedeny jen kosmetické úpravy, zítra je představíme na radě vlády pro zdravotní rizika. Během středečního rána nás pak čeká další jednání s epidemiology a odbornými skupinami Ministerstva zdravotnictví. Tam bude definitivně stanovena doba, kdy bude tento nový PES uveden v činnost,“ řekl Blatný. „Pokud se týká skiareálů, podpořím to, co říkal ministr Havlíček, tedy že je potřeba uvažovat, jakým způsobem je možné zajistit vymahatelnost opatření, a také jak zajistit dodržování bezpečného ubytování. Pokud rakouský model, tak se vším všudy, a ne rakouský model po česku.“

  • Vládě ve středu předložím přísnější režim pro skiareály, řekl Havlíček

    „Prodiskutovali jsme aktualizaci schématu PES a při tom jsme se dotkli i skiareálů,“ řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Havlíček. „Navrhoval jsem od pátku tohoto týdne režim uvolnění. Nebylo to přijato, ve středu předložím dopracovaná opatření. Navrhovali jsme model podobný Rakousku, tedy řízení front, řízení pohybu na lanovce, počtu lidí na lanovce, povinné respirátory FFP2. S ohledem na nesouhlas některých členů vlády se pokusím připravit ještě přísnější režim: menší počet přepravovaných osob na lanovce, systém kontroly a následky případného nedodržování opatření. Uvidíme, jestli ve středu dojdeme, nebo nedojdeme ke shodě.“

  • Vláda nesouhlasila s Havlíčkovým návrhem na otevření skiareálů

    Vláda na dnešním zasedání nesouhlasila s návrhem vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) na otevření skiareálů, uvedla Česká televize. Havlíček to potvrdil. Dodal, že do středy, kdy bude další jednání vlády, má připravit přísnější podmínky pro případný provoz lyžařských středisek a opět se o nich bude diskutovat.

  • „Český Aspen“ v obležení pracovníků na služební cestě

    „U stánků, které mohou mít otevřené výdejové okénko, se prodávají panáky. Když je zima, hruškovice tělu přijde vhod. A zase obligátní papír, který z nedovolené činnosti dělá tolerovanou: u okénka visí nápis, že prodávaný alkohol není určen pro konzumaci na místě. Jinak řečeno: kupte si u nás klidně panáka, ale odneste si ho jinam. Domů. Nebo do zavřeného hotelu. Kolik hostů myslíte, že se takto zachová? Vyzkoušeno v praxi o tomto víkendu: nikdo.“

  • Středočeský zastupitel Herman (ANO) byl na jednání v karanténě

    Předseda středočeských zastupitelů za ANO Martin Herman se minulý týden zúčastnil jednání na krajském úřadě, přestože měl být v karanténě. Domníval se totiž, že karanténa se počítá od data onemocnění, nikoliv od data pozitivního testu. Na dnešním zasedání krajského zastupitelstva to uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN) s odvoláním na e-mail, který Herman odpoledne rozeslal zastupitelům. „Můj syn byl někdy začátkem ledna nakažen nemocí covid. Já jsem s ním byl samozřejmě doma v karanténě deset dní, poté jsem si nechal udělat test na covid – myslím, že to bylo 18. ledna –, který byl negativní,“ uvedl Herman. Zastupitelé ho vyzvali, ať se spojí s hygieniky. Herman tak učinil. Zastupitel za ANO Robert Bezděk dopoledne uvedl, že hygienici informaci o Hermanově karanténě vyvrátili, ale Herman se pro jistotu podrobí ještě jednomu testu. Vpodvečer Pecková upozornila na Hermanův e-mail, v němž se zastupitelům omluvil a přiznal, že pravděpodobně pochybil. Domníval se, že se karanténa stanoví od data onemocnění, čili v jeho případě od 8. ledna, ale mělo to být od data pozitivního testu, tedy od 13. ledna. Neměl se tedy účastnit jednání na kraji 19. ledna. Zastupitel za STAN Michael Kašpar upozornil, že v sále při zasedání sedí asi 80 lidí a někteří jsou seniorského věku.

  • Fakultní nemocnice v Brně dostala skoro 4700 dávek proti covidu

    Fakultní nemocnice Brno dnes dostala skoro 4700 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer. Potvrdila to mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Část si nemocnice nechá a část rozdělí. Podle Plaché se ještě v týdnu do kraje očekává dodávka se stejným počtem vakcín od Pfizeru. Nemocnice obdržela čtyři boxy se 195 ampulkami, přičemž každá slouží pro šest dávek. Fakultní nemocnice očkuje například zdravotníky, ale také na výstavišti v záložní nemocnici. Do domovů seniorů v kraji posílá k očkování mobilní tým. Některé lidi očkuje poprvé, jiným už dává druhou dávku. Část dnešní dodávky poslouží dalším nemocnicím v kraji. Nemocnice zřizuje například kraj, ale také města.

  • Pro účinnost Isoprinosinu při léčbě covidu nejsou důkazy, uvedli odborníci

    Sběr dat o účinnosti látky inosin pranobex, kterou obsahuje lék Isoprinosine, při léčbě covidu-19 nelze podle vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv považovat za klinické hodnocení. O účincích léku se diskutuje už od začátku epidemie, některé nemocnice ho používají jako podpůrnou léčbu. V září o jeho využití jednal s premiérem Babišem expertní tým, jehož součástí byl ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran, který covid-19 prodělal a lék si aplikoval. „Ústav by zároveň rád sdělil, že pro inosin pranobex nejsou k dispozici údaje ve smyslu medicíny založené na důkazech (Evidence Based Medicine, EBM), které by dokládaly možnou účinnost inosin pranobexu při léčbě nebo prevenci onemocnění covid-19. Ani výše uvedený sběr dat pro to není dostatečným průkazem. Standardem pro prokazování účinnosti je prospektivní, randomizovaná, kontrolovaná studie,“ uvedl Státní ústavu pro kontrolu léčiv. Lék je v současné době v mnoha lékárnách nedostupný a není skladem ani u distributorů.

  • Opozice kritizovala Finka, který předbíhal při očkování, odvolání nenavrhla

    Opoziční zastupitelé Královéhradeckého kraje dnes na jednání zastupitelstva kritizovali radního pro zdravotnictví Zdeňka Finka (HDK), který nechal v jedné z krajských nemocnic přednostně očkovat svoji manželku. Návrh na jeho odvolání z funkce ale nepředložili. Někteří ho vyzvali k morální odpovědnosti. Fink, kterého se opět zastal hejtman Martin Červíček (ODS), rezignovat nehodlá. „Radní Fink by měl zvážit svoji další politickou odpovědnost v čele vedení zdravotnictví Královéhradeckého kraje,“ řekl bývalý hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Fink se dnes zastupitelům omluvil. „K očkování svojí manželky jsem se veřejně omluvil, chtěl bych se omluvit ještě i vám všem, protože jsem součástí tohoto kolektivu jako vy, a tím pádem na celé zastupitelstvo to nevrhá úplně dobré světlo, i když je to jen moje vina,“ řekl dnes Fink.

    O případu informovaly Seznam Zprávy zde:

Reklama

Hlavní zprávy