Hlavní obsah

Vlevo dole: Důchodci jsou před volbami lovná zvěř. Kdo je uplácí nejvíc?

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Politici jako by před každými volbami licitovali, na kolik je přijdou hlasy seniorů.

Reklama

28. 7. 2021 12:00
Článek

Nikdo vám nedá tolik, kolik já vám můžu slíbit. Zlaté heslo každé předvolební kampaně. Ale existuje ještě jedna lepší věc než sliby  předvolební dárečky.

Sněmovna se v pátek sejde a na mimořádné schůzi bude rokovat o tom, o kolik v předvolebním čase zvýšit důchody. Návrhy prší ze všech stran – ministryně práce Jana Maláčová chce 300 korun navíc, komunisti 500 a Piráti se Starosty rovnou tisícovku.

Pozadu nezůstává ani pravicová ODS – ta chce stoletým důchodcům přidat rovné dva tisíce. „Je to až trošku urážlivé, tento hon na důchodce ve stylu – my vám dáme pár stokorun a vy nám hlasy. A možná to může i část voličů odradit,“ myslí si autor podcastu Vlevo dole Václav Dolejší.

Stejně tak se v září očekává vzrušená debata o zavedení pěti týdnů dovolené z dílny komunistů, schvalují se mimořádné odměny pro hasiče a vojáky, mluví se o zvýšení minimální mzdy a snižovaly se daně.

„Nechceme cynicky říkat, že si ty peníze důchodci nezaslouží. Jen je poněkud okaté, když se s tím přijde takto před volbami. A navíc to má podobu pár stokorun, když opravdová důchodová reforma je v nedohlednu,“ dodává Lucie Stuchlíková.

A v centrále hnutí ANO řeší zapeklitý problém – zaseklo se jim tlačítko, kterým se vypínají předvolební fantazie jejich šéfa Andreje Babiše. Ne že by jich jindy chrlil málo, ve své nové knize ale opravdu není k zastavení. Došel dokonce do ideálního světa, ve kterém mají všichni stejnou digestoř vyrobenou za státní dotace v Agrofertu a ženy rodí jako na běžícím pásu.

Budeme mít po volbách deset týdnů dovolené? Jaký komplex má Andrej Babiš? A zvládne alespoň politický reportér přečíst celou jeho knihu? Dozvíte se v aktuálním dílu podcastu Vlevo dole. Poslechněte si ho v přehrávači v úvodu článku.

Vlevo dole

Podcast Václava Dolejšího a Lucie Stuchlíkové, politických reportérů Seznam Zpráv.

Politické kauzy, problémy tradičních i nových stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Nový díl každou středu na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Své podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.

Reklama

Doporučované