Hlavní obsah
Online

ONLINE: Koalice v Plzni bude nakonec bez členů SPD, v Praze začalo vyjednávání

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Kandidát na pražského primátora Bohuslav Svoboda povede vyjednávací tým Spolu.

Reklama

24. 9. 8:00
aktualizováno • 25. 9. 22:21

Sledujte online reportáž, v níž nabízíme to nejdůležitější i nejzajímavější z komunálních a senátních voleb.

Článek

Co byste měli vědět:

 • Hnutí ANO zvítězilo ve většině velkých měst. Strany vládní koalice naopak vyhrály v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Liberci a velmi těsně v Plzni. Babišovo hnutí v některých moravských městech dokonce dosáhlo dosud nevídaných třiceti až čtyřiceti procent. Více čtěte zde.
 • Zde najdete výsledky voleb do obecních zastupitelstev a třetiny Senátu.
 • Podívejte se, jak to vypadalo ve volebních štábech.

Výsledky senátních a komunálních voleb 2022

 • Jednání o Praze začíná…

  ...kandidát Spolu na primátora Bohuslav Svoboda chce sestavit koalici na půdorysu vládní sestavy, tedy Spolu, STAN a Piráti.

  „Obávám se, že má hnutí ANO naprosto rozdílné názory na politiku jako takovou, na to, jak by se měla politika v Praze a Praha vyvíjet. Proto považuji možnost, že bychom dospěli k nějaké shodě, za krajně nepravděpodobnou. Řeknu nulovou,“ odmítl Svoboda spolupráci s Patrikem Nacherem. K jednání o volebním postupu se sejdou zástupci koalice Spolu v neděli.

  Jak se vyvíjí výsledky voleb v metropoli? Sledujte je zde.

  Foto:

  .

 • SPD využilo strach lidí z energetické krize, míní Bartoš

  Předseda Pirátů Ivan Bartoš na dotaz Seznam Zpráv okomentoval posílení hnutí SPD na českých radnicích. Uvedl, že hnutí využilo strachu lidí z energetické krize. „Pan Okamura se mnohdy nebojí sáhnout skutečně do těch temných částí lidské duše. Práce se strachem může přinést takovéto výsledky,“ míní.

  Dodal, že na druhou stranu je důležitý koaliční potenciál, který podle něj SPD nemá velký. „Politici k tomu přistupují velice zodpovědně. Před volbami spousta z nich spolupráci s SPD naprosto vyloučila. Tak doufám, že u nich nedojde k nějakému zásadnímu prozření,“ řekl. Přiznal také, že výsledek SPD je i chybou stávajících politiků, kteří „nedokážou najít cestičku k lidem, již se bojí“.

 • Jak dopadly tradiční základny STAN?

  Poděbrady, Senice na Hané, nebo i Suchá Loz spojená s někdejším předsedou Petrem Gazdíkem. Tradiční základny STAN, kde se tentokrát voliči od hnutí odvrátili.

 • Němcová: Někde asi budou zklamaní

  Miroslava Němcová (ODS) považuje senátní volby za úspěšné. „Trochu jsem doufala, že Miloš Vystrčil uspěje v prvním kole. Do druhého kola jde ale s náskokem. Ostatní čtyři kandidáti z našeho klubu a pan Czernin z TOP 09 z našeho klubu postupují do 2. kola, což je dobrý výsledek. Senátní volby mohu zatím hodnotit kladně,“ řekla senátorka Seznam Zprávám.

  Komunální volby oproti tomu hodnotí vlažněji. „Asi někde budou zklamaní. Trochu se to asi dalo čekat. Když je vláda u kormidla, ve volbách se trochu projeví touha podpořit strany, které jsou v opozici. Tak to prostě bývá. Vzhledem k okolnostem, kdy se nacházíme ve složité situaci, válka za humny, bych řekla, že ten výsledek je ještě slušný,“ dodala Němcová.

  Foto: Ondřej Koutník

  Miroslava Němcová.

 • Senátorka Jelínková v Kroměříži nepostoupila

  Do druhého kola v obvodu Kroměříž nepostoupila dosavadní senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL). O zhruba 200 hlasů ji předběhla nezávislá kandidátka Jana Zwyrtek Hamplová, která se za týden utká o post senátorky s Lucií Pluhařovou z ANO.

 • Ve většině statutárních měst vyhrálo ANO

  Ve většině statutárních měst vyhrálo letošní obecní volby opoziční hnutí ANO.

  Ze 13 krajských měst má hnutí někdejšího premiéra Andreje Babiše jisté vítězství v sedmi z nich, v dalších dvou k vítězství pravděpodobně míří – v Plzni spolu s nezávislými. Ve zbylých čtyřech krajských městech uspěly, či patrně uspějí vládní strany.

  V Praze vede koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, v Brně koalice ODS a TOP 09. V Liberci figurovala na prvním místě koalice Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s TOP 09 a KDU-ČSL. V Českých Budějovicích zvítězila ODS.

  Hnutí ANO vyhrálo v Hradci Králové, v Jihlavě, v Karlových Varech, v Olomouci, v Ostravě, v Ústí nad Labem a ve Zlíně. Vedle Plzně mířilo k vítězství v Pardubicích.

  Z dalších 14 statutárních měst, tedy těch, v jejichž čele stojí primátor, vyhrálo ANO v nynějších volbách v devíti z nich.

 • Antl vyzve v Ostravě Nytru

  Bývalý prokurátor Miroslav Antl (ANO) se podle propočtů za týden utká v obvodu Ostrava-město se současným senátorem Zdeňkem Nytrou (ODS) o křeslo v horní komoře parlamentu.

  Nytra má nyní 25,75 procenta hlasů, druhý Antl má 22,47 procenta hlasů. Voleb se zúčastnilo přibližně 35,92 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.

 • Volby v Horním Jiřetíně

  Postřeh Jana Lipolda:

 • Z kandidujících stran vedou lidovci

  Po sečtení hlasů ze čtyř pětin okrsků v obecních volbách držela nejvíce zastupitelských křesel tradičně nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů.

  Ze stran kandidujících samostatně vedli lidovci, následují ODS, STAN, ČSSD, hnutí ANO a komunisté. Do výsledků se zatím vesměs nepromítly údaje z velkých měst. Průběžná účast činila asi 46,5 procenta.

  ANO podle propočtů ČTK vyhrálo volby v sedmi krajských městech. V senátních volbách po sečtení tří čtvrtin senátních okrsků má ANO šanci na 18 senátorů, strany vládní koalice na dvě desítky. Mandát v prvním kole už získali v Bruntále senátor Ladislav Václavec (ANO) a v Ústí nad Orlicí Petr Fiala (KDU-ČSL).

 • V Hodoníně postoupily Brančíková a Rajmanová

  Do druhého kola senátních voleb v obvodu Hodonín podle propočtů ČTK postoupily Ladislava Brančíková (ANO) a Eva Rajchmanová (KDU-ČSL).

  Ředitelka Centra služeb pro seniory Kyjov Brančíková má nyní 27,72 procenta hlasů, druhá Rajchmanová, starostka Dolních Bojanovic, má 27,68 procenta hlasů. Voleb se zúčastnilo přibližně 45,22 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.

 • ANO vyhraje v Olomouci i Ostravě, ODS s TOP 09 v Brně

  Podle propočtů Seznam Zpráv vyhraje komunální volby v Brně koalice ODS a TOP 09. Už má jistých 15 křesel a nemůže ji nikdo předběhnout. Občanští demokraté ovládnou volby i v Českých Budějovicích, kde dosud získali 16 křesel.

  Hnutí ANO má jisté vítězství v Olomouci (jistých 16 mandátů) i v Ostravě (nejméně 22 křesel). Vyhrálo hlasování i v Hradci Králové, kde je již sečteno a v zastupitelstvu usedne 13 kandidátů.

 • Nechala bych se vydat, zopakovala Nagyová

  Kandidátka do Senátu Jana Nagyová (za ANO) postoupila do druhého kola a utká se s šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). Ve vyjádření pro ČT v reportáži řekla, že pokud by byla zvolená senátorkou, tak by jako první vešla do dveří a požádala o imunitu.

  Seznam Zprávám ale řekla, že šlo o přeřeknutí a že by se samozřejmě nechala Senátem vydat. „To jsem se přeřekla. Myslela jsem, že požádám o její zrušení. Říkám to všem opakovaně a myslím to vážně. Stres asi působí,“ uvedla ve vyjádření pro Seznam Zprávy.

 • Vokřál jde do druhého kola souboje o Senát

  Na krátký tiskový brífink ANO v Brně se zpožděním dorazil také bývalý primátor Brna Petr Vokřál. Hnutí opustil za dramatických okolností před 2 lety, kdy se plně rozvinula korupční kauza Stoka. Nyní pod jeho hlavičkou kandiduje do Senátu a má nakročeno do druhého kola.

  „Podstatné je, že pan Petr Vokřál kandiduje s podporou a v dresu hnutí ANO. Toho si vážím,“ řekla místopředsedkyně ANO Alena Schillerová. „Prosím, Petře, pojď za námi,“ vyzvala jej.

  Vokřál se vrátil i ke svému odchodu z ANO. „Byla to tehdy dramatická situace uvnitř. Podařilo se ji překonat. V Brně máme nově sestavené hnutí. Lidé, kteří nyní ve městě reprezentují ANO, jsou ti, s nimiž nemám problém spolupracovat. To byl důvod, proč jsme se dohodli. Věřím, že druhé kolo bude velmi napjaté,“ řekl Vokřál.

  Foto:

  Petr Vokřál chce být senátorem.

 • Překvapivé vítězství v prvním kole

  Poměrně překvapivého vítězství v prvním kole senátních voleb na Mělnicku dosáhla středočeská krajská zastupitelka a soukromá zemědělkyně Jarmila Smotlachová (ODS). Za sebou nechala předsedu senátorského klubu Starostů a nezávislých Petra Holečka či kandidáta TOP 09 Zdeňka Šarapatku.

  „Vnímám to jako velký úspěch, měla jsem respekt k ostatním kandidátům. Je to pro mě velký závazek udělat teď vše pro úspěch příští týden. Budu žádat o podporu vypadlé kandidáty,“ řekla Seznam Zprávám.

  Foto: Ondřej Koutník

  Jarmila Smotlachová

 • Momentka z volebního štábu STAN

 • Rakušan: Přání oponentů STAN se nenaplnila

  Předseda hnutí STAN Vít Rakušan označil průběžné výsledky komunálních voleb za úspěch. Podle něj se nenaplnila přání oponentů hnutí, aby zmizelo z komunální mapy. Naopak výsledek senátních voleb, kde jsou zatím na postupových místech tři kandidáti STAN, je podle Rakušana za očekáváním. Pro příští senátní volby STAN zváží vytváření širších koalic.

  Starostové byli podle Rakušana před volbami v nejsložitější situaci ve své historii kvůli aférám, které se hnutí dotkly. S ohledem na to označil výsledek komunálních voleb za úspěch, hnutí podle něj zřejmě naplní cíl získat alespoň 3 000 zastupitelů a prosadit se i v krajských městech. Vyzdvihl skutečnost, že STAN zřejmě poprvé při samostatné kandidatuře pronikne do pražského zastupitelstva.

 • Dolní Břežany Starostové uhájili

  Starostové a nezávislí, kandidující pod názvem Rozkvět, uhájili vítězství ve středočeských Dolních Břežanech. Hlas jim tam dalo bezmála 60 procent voličů.

  Obec změnil dlouholetý starosta a jeden ze zakladatelů nyní vládního hnutí Věslav Michalik, který náhle zemřel letos v červnu. Připomeňte si reportáž Jiřího Pšeničky:

Sdílejte článek

Hlavní zprávy