Hlavní obsah

Jak volit ze zahraničí ve volbách do Poslanecké sněmovny

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

3. 9. 17:20

Jste zrovna během voleb v zahraničí? O své právo volit nepřijdete. Existují dvě možnosti, jak se voleb stejně zúčastnit.

Článek

Kde volit

Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2021 probíhají v termínu od 8. do 9. října. Voliči, kteří jsou v tomto termínu v zahraničí, o možnost volit nepřicházejí.

Volby v zahraničí probíhají zpravidla na zastupitelských úřadech, tedy na velvyslanectvích a konzulárních úřadech České republiky v daném státě. Volit je možné dvojím způsobem.

Seznam voličů vedený zastupitelským úřadem

První variantou je podání žádosti o zápis do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem. Takovou variantu zpravidla volí Češi, kteří v zahraničí bydlí dlouhodobě.

Žádost musí vždy obsahovat ověřenou kopii osobních dokladů, které potvrzují totožnost, státní občanství a bydliště.

Žádost musí být podána na zastupitelský úřad nejpozději 40 dnů před konáním voleb. Při letošních volbách tento termín vychází na 29. srpna. Lidé, které vede zastupitelský úřad na tomto seznamu, jsou následně vyškrtnuti ze stálého seznamu voličů vedeného obecním úřadem v České republice.

Pokud by následně chtěl volič volit v České republice, musí zažádat o vyškrtnutí ze seznamu zastupitelského úřadu v zahraničí a nechat se zapsat znovu v Česku.

Voličský průkaz

Pokud jste do 29. srpna nestihli zažádat o zapsání na seznam, nebo třeba pobýváte v zahraničí jen krátkodobě, můžete využít volbu přes voličský průkaz.

O něj si můžete zažádat buď na příslušném zastupitelském či konzulárním úřadě, nebo online.

Jak vypadá žádost o voličský průkaz?

Žádost obsahuje jméno a příjmení voliče, datum narození, adresu trvalého pobytu a případně požadovaný způsob doručení voličského průkazu.

Pro žádost o voličský průkaz není předepsaný formulář.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Druhou možností, jak voličský průkaz získat, je online. K tomu ale musíte mít zařízenou datovou schránku, přes kterou se žádost podává.

O voličský průkaz je možné žádat do 1. října 2021. Za jeho vydání nic neplatíte, je zdarma.

Korespondenční volba ze zahraničí

I v zahraničí je možné volit pouze osobně. Korespondenční forma není možná.

Jak se podílí voliči v zahraničí na výsledku voleb?

Poslední volby v zahraničí vyhrála TOP 09, která přitom celkově skončila na osmém místě se ziskem 5,31 % hlasů. K takovému zisku strana potřebovala 268 811 hlasů, ze zahraničí jich pro tuto stranu dorazilo okolo tří tisíc. Celkem Češi v zahraničí odevzdali zhruba 10 tisíc volebních lístků.

Hlasy ze zahraničí se počítají vždy k jednomu kraji, který určí los. V těchto volbách půjdou hlasy ze zahraničí do Ústeckého kraje.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované