Hlavní obsah

Vražda učitele otřásla Francií. Policie rozjíždí nový boj proti islamistům

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

19. 10. 2020 17:05

Francouzská policie po páteční vraždě učitele Samuela Patyho zahájila vyšetřování několika desítek islamistů, především kvůli jejich příspěvkům na internetu. Informovala o tom místní média.

Článek

Jméno francouzského učitele dějepisu Samuela Patyho obletělo v posledních dnech celý svět. Minulý pátek mu na pařížském předměstí Conflans-Sainte-Honorine mladík čečenského původu uřízl hlavu.

47letý Samuel Paty pracoval jako učitel dějepisu ve škole na pařížském předměstí Conflans-Sainte-Honorine. Motivem jeho vraha byly podle France 24 zřejmě karikatury proroka Mohameda ze známého časopisu Charlie Hebdo, které během přednášky věnované svobodě slova ukazoval svým studentům. Údajným vrahem je jeden z žáků této školy – mladý Čečenec z Ruska, jenž ve Francii měl povolení k pobytu jako uprchlík. Po svém pátečním činu se 18letý Abdoulakh A. měl dát na útěk a policie ho krátce poté zastřelila. Podle agentury Reuters jeden ze svědků slyšel útočníka křičet Alláhu akbar (Bůh je veliký).

Vražda středoškolského učitele Francií otřásla. V neděli se demonstrací na uctění Patyho památky zúčastnily desítky tisíc lidí po celé zemi, kteří přišli vyjádřit svou soustrast a zděšení z vraždy učitele. Mnozí účastníci v řadě francouzských měst měli v rukou vytištěná hesla #JeSuisProf a #JeSuisEnseignant (#Jsem učitel). Brutální smrt Patyho si Francie ve středu připomene celostátní tryznou.

Podle ministra vnitra Géralda Darmanina francouzská policie dnes zahájila více než osm desítek vyšetřování, která se týkají především „nenávisti na internetu“. Podezřelí pocházejí z islamistického prostředí a podle agentury DPA řada z nich schvalovala Patyho vraždu. Několik vyšetřovaných policisté i zadrželi, další se zadržet chystají.

Nové případy podle Darmanina „nesouvisejí nezbytně“ přímo s vyšetřováním vraždy učitele Patyho, jsou spíše součástí nové strategie boje proti radikálnímu islamismu, na které se v neděli večer dohodl prezident Emmanuel Macron a vláda premiéra Jeana Castexe.

Dříve francouzská média informovala o tom, že se Paty stal v uplynulých dnech terčem útoků na sociálních sítích. Otec jedné muslimské žačky umístil na internet video, v němž se rozhořčoval, že učitel ukazoval dceři karikatury Mohameda. Ve druhém videu, zveřejněném po osobní stížnosti řediteli, uvedl jméno učitele i školy. Ve třetí nahrávce vystupuje opět otec, tentokrát spolu s islámským aktivistou, který je znám francouzským tajným službám a který na videu hrozil odplatou, pokud nebude učitel odvolán. Aktivisté podle Darmanina vyhlásili na dějepisáře fatvu. „Zjevně proti učiteli vyhlásili fatvu,“ řekl na adresu dvojice zadržených. Otce žačky i aktivistu, kterým je podle Darmanina Francouz marockého původu Abdelhakim Sefrioui, policisté už o víkendu zadrželi. Spolu s nimi skončilo ve vazbě dalších devět lidí.

Co je fatva?

Fatva je náboženský výnos, který mohou vydat muslimské autority a který zdůvodňuje či ospravedlňuje určité jednání.

Ministr vnitra dnes také prohlásil, že uvažuje o rozpuštění některých muslimských uskupení. Jedním z nich je i Kolektiv proti islamofobii ve Francii (CCIF). Podle Darmanina existují indicie, podle kterých se jedná o „nepřátele republiky“.

Dříve vraždu odsoudili francouzští politici v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem, podle něhož se jednalo o útok na svobodu slova, za nímž stojí islámský terorismus. Při jednání s učitelskými odbory francouzský premiér Jean Castex uvedl, že vražda je útokem na svobodu vyučování a základní hodnoty Francouzské republiky.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované