Hlavní obsah

Vrchní soud zrušil odsouzení pro exprimátora a radní v kauze Opencard

Podstatou kauzy jsou údajně nevýhodné smlouvy uzavřené s firmou Haguess kvůli Opencard.

Reklama

12. 11. 2018 16:46
Článek

Pražský vrchní soud zrušil odsuzující část rozsudku nad bývalým pražským primátorem Tomášem Hudečkem a dvěma někdejšími radními v kauze Opencard.

Městský soud v Praze, jehož verdiktem se odvolací instance zabývala, dospěl podle ní k nesprávným skutkovým zjištěním, a tím i k nesprávným právním závěrům.

Podle mluvčí městského soudu Markéty Puci se proto případ bude v polovině prosince řešit znovu.

Zrušení verdiktu se netýká bývalého primátora Bohuslava Svobody (ODS), jehož stíhání je přerušeno kvůli jeho poslaneckému mandátu, a vrchní soud se jeho odvoláním nezabýval.

„Je to jediné možné rozhodnutí, protože není možné, aby soudy rozhodly o tom, jak mají zastupitelé hlasovat. Máme zastupitelskou demokracii. Ti zastupitelé byli zvoleni voliči s tím, že budou hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, je to jejich povinnost. Aby nějaký soud rozhodl, zda hlasovali dobře, nebo špatně, je věc, které vůbec nerozumím, jak je možná,“ komentoval Svoboda rozhodnutí odvolacího soudu.

Podstatou kauzy jsou údajně nevýhodné smlouvy uzavřené s firmou Haguess, bývalým vlastníkem práv k elektronické kartě Opencard. Pražští radní je v dubnu 2012 jednomyslně schválili poté, co jim to doporučila hodnotící komise.

Odvolací soud zrušil podle Puci rozsudek nad čtyřmi z pěti odsouzených – kromě Hudečka také nad bývalou radní pro informatiku Evou Vorlíčkovou (dříve TOP 09), exradním pro dopravu Josefem Noskem (dříve ODS) a někdejším ředitelem magistrátního odboru informatiky Janem Teskou. Vyhověl tak odvoláním, která si podali.

„Vrchní soud (…) dospěl k závěru, že napadené rozhodnutí i řízení jemu předcházející vzbuzuje takové pochybnosti o správnosti skutkových zjištění, pro které nemůže napadený rozsudek obstát. Odvolacímu soudu tedy nezbylo než ho v celém rozsahu zrušit a věc vrátit soudu prvního stupně s pokyny k odstranění vytknutých vad,“ potvrdila ČTK i mluvčí vrchního soudu Simona Heranová.

Zrušený verdikt uložil v září 2016 za porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení pravidel hospodářské soutěže Vorlíčkové a Teskovi tříletou podmínku, Hudečkovi a Noskovi podmínku o rok kratší. Svoboda dostal podmíněný trest v délce 2,5 roku. Dalších deset obviněných soudy osvobodily.

„Soud prvního stupně v rámci hodnocení důkazů některé části výpovědí svědků i obžalovaných pominul, jiné interpretoval nepřesně či je v rámci shrnutí výpovědí v napadeném rozsudku významově posunul,“ konstatoval nyní odvolací senát.

Až městský soud uvede svá zjištění do souladu s výpověďmi, bude muset vzít na přání vrchního soudu do úvahy to, zda obžalované při vytýkaném jednání nezavazovala rozhodnutí, která magistrát přijal již dříve. Vrchní soud také zmínil možnost uvažovat o tom, že obžalovaní jednali v takzvané krajní nouzi, a vznesl také otázku, zda počínání radních bylo natolik společensky škodlivé, aby jej vůbec bylo možné posuzovat podle trestního zákoníku.

O vrácení věci rozhodl vrchní soud už v září, prozatím však nebylo jasné, z jakého důvodu a koho se rozhodnutí týká. Městský soud totiž nejprve musel obeslat všechny zúčastněné. „Právním názorem vrchního soudu jsme vázáni,“ podotkla mluvčí Puci. Dodala, že předseda senátu Alexandr Sotolář bude vrácenou část kauzy znovu veřejně projednávat v týdnu od 17. prosince.

Obžalovaní vinu od počátku odmítají. Hájí se tím, že projekt Opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak.

Co se týče Svobody, Sněmovna jej v minulém volebním období ke stíhání vydala. Poté, co loni v říjnu obhájil funkci poslance, však bylo nutné rozhodnout znovu a tentokrát zákonodárci svůj souhlas policii nedali. Jeho odvolací řízení tak bude moci pokračovat až po skončení lékařova mandátu.

Zprošťující část verdiktu zahrnuje bývalé radní Lukáše Manharta, Václava Novotného, Pavla Richtera, Helenu Chudomelovou, Radka Lohynského a Ivana Kabického. Bez trestu zůstali i zaměstnanci magistrátu Štěpán Hladík a Veronika Pražáková a externí členové hodnotící komise Aleš Němeček a David Kučera.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované