Hlavní obsah

Výbor je pro vydání senátorky ANO Hamousové k trestnímu stíhání

Foto: Seznam Zprávy

Hamousová své pochybení uznala, s policií i výborem spolupracovala.

Reklama

19. 5. 2020 15:55

Senátní imunitní výbor dnes podle očekávání doporučil vydání senátorky Zdeňky Hamousové (za ANO) k trestnímu stíhání za řízení pod vlivem alkoholu.

Článek

Řekl to předseda výboru Ivo Bárek (ČSSD). Horní komora by podle něj měla o policejní žádosti rozhodnout už ve středu. Bárek uvedl, že senátorka při jednání výboru o vydání sama požádala.

Hamousová podle Bárka své pochybení uznala, s policií i výborem spolupracovala. Policie zjistila, že senátorka řídí pod vlivem alkoholu, při silniční kontrole. Hamousová žádnou nehodu ani hmotnou škodu nezpůsobila, dodal.

„Stala se chyba, kterou si uvědomuji, velmi mě to mrzí a chtěla bych se za to veřejně omluvit,“ napsala v úterý Hamousová. Okolnosti svého případu nijak neupřesnila.

Policie o trestní stíhání požádala kvůli tomu, že Hamousová měla v krvi více než jedno promile alkoholu, což je trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí za něj podmíněný či nepodmíněný trest až jednoho roku vězení, pokuta v rozmezí 25 000 až 50 000 korun a zákaz řízení na jeden až dva roky.

Hamousová je starostkou Žatce na Lounsku a předsedkyní senátorského klubu ANO. Do horní komory byla zvolena v roce 2014, její funkční období končí letos na podzim. Do zvolení starostkou byla ředitelkou Základní školy praktické v Žatci. V čele města je s několikaměsíční pauzou od roku 2010.

Počátkem století Senát vydal k trestnímu stíhání dva své členy kvůli dopravním nehodám, které zavinili. Předtím, v roce 1998 dostal tehdy maximální možnou pokutu 15 000 korun senátor ČSSD Jan Kavan za dopravní nehodu, při níž poškodil tři zaparkované vozy. Policie měla podezření, že řídil pod vlivem alkoholu. Nepodařilo se to ale prokázat, jelikož senátor se odmítl podrobit dechové i krevní zkoušce.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované