Hlavní obsah

Za útoky na Srí Lance stojí místní islamisté. Policie řízeně odpálila dodávku s dalšími bombami

21. 4. 2019

Konzultant pro srílanskou vládu Marek Němec o situaci v zemi po útocích. (Video: Seznam.cz)

Na Srí Lance došlo včera k osmi výbuchům, potvrdila to místní vláda. Dnes se počet mrtvých vyšplhal na 290, zraněných je minimálně 500. Útok mají na svědomí sebevražední atentátníci, žádná skupina se k nim ještě nepřihlásila. Mluvčí vlády ale dnes na tiskové konferenci řekl, že za terorem stojí místní islamistická skupina a úřady prověřují její eventuální napojení na skupiny v zahraničí.

Článek

Několika místy na Srí Lance v neděli otřásly výbuchy. Ráno došlo k útokům přímo v hlavním městě Srí Lanky v Kolombu – byly zasaženy tři pětihvězdičkové hotely Shangri-La, Cinnamon Grand a Kingsbury. Útočníci se rovněž zaměřili na tři kostely, a sice na kostel sv. Antonína na kolombském předměstí Kotahena a na kostel sv. Šebestiána v Kataně severně od Kolomba. Třetí útok na kostel se stal ve městě Batticaloa na východě Srí Lanky. Terčem sedmého útoku se stal hotel naproti zoologické zahradě na předměstí Dehiwaly. Osmý útok otřásl bytovým komplexem na předměstí Dematagody. Devátému útoku se policistům povedlo předejít, když řízeně odpálili podomácku vyrobenou výbušninu uloženou v dodávce na silnici vedoucí k hlavnímu terminálu letiště.

CO ZATÍM O ÚTOCÍCH VÍME

– Mrtvých je podle oficiálních údajů vlády 290, zraněných minimálně 500.

– Mezi oběťmi je 39 cizinců. Zatím jsou zprávy o mrtvých ze šesti zemí – z Číny, Nizozemska, Británie, USA, Portugalska, Indie a Turecka. České úřady nemají informace, že byli postiženi čeští občané.

– Sedm výbuchů se odehrálo v hlavním městě Kolombu a jeho okolí, jeden výbuch se ozval na východě země.

– Policie uvedla, že zatkla 24 podezřelých. Minimálně část výbuchů mají na svědomí sebevražední atentátníci.

Čeští turisté, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, jsou v bezpečí. Na dotaz ČTK to v neděli řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Dodal, že na ostrově končí hlavní turistická sezona a může tam být 300 až 400 Čechů, jak individuálně, tak s cestovními kancelářemi. Podle českého Ministerstva zahraničí je v dobrovolné cestovní databázi DROZD na Srí Lance zaregistrováno 92 Čechů.

Úřady okamžitě uzavřely mezinárodní letiště v Kolombu, lety budou přistávat ve městě Mattala. Do akce byla povolána armáda.

Podle AFP byli v době výbuchu v kostelech lidé, kteří se shromáždili na velikonoční mši. Ke křesťanství se na Srí Lance hlásí zhruba 7,5 % obyvatel, zhruba stejně jako k islámu. Většinu obyvatel (70 %) tvoří buddhisté. Druhou nejpočetnější náboženskou skupinou v zemi jsou hinduisté, kteří tvoří 15 %.

 • Mezi oběťmi jsou i Dánové

  Srílanská stanice News 1st s odvoláním na mluvčí národní nemocnice informuje o tom, že mezi oběťmi teroristických útoků jsou lidé ze Spojených států, Dánska, Číny, Japonska, Pákistánu, Maroka, Indie a Bangladéše.

 • Konzultant pro srílanskou vládu Marek Němec o nynější situaci

  Video: Eliška Kolomazníková (Video: Šimon Trantina, Reuters, Seznam.cz)

 • Lidé se scházejí, aby darovali krev

  Už několik hodin se před nemocnicemi scházejí zástupy lidí, aby darovali krev. Je jich tolik, že podle svědectví místních si nemocnice už jen zapisují kontaktní údaje a krevní skupinu, aby je mohli zavolat později.

  „Každý má jen jediný úmysl – pomoci obětem výbuchů. Nezáleží na vyznání či rase, jakou mají. Každý pomáhá každému, například i s vyplňováním formulářů,“ řekl serveru BBC obyvatel Kolumba Usama Ali.

 • Co zatím o útocích víme

  – Mrtvých je podle oficiálních údajů vlády 207, zraněných zhruba 450.

  – Mezi oběťmi je 20 až 30 cizinců. Zatím jsou zprávy o mrtvých ze šesti zemí – z Číny, Nizozemska, Británie, USA, Portugalska a Turecka. České úřady nemají informace, že byli postiženi čeští občané.

  – Sedm výbuchů se odehrálo v hlavním městě Kolombu a jeho okolí, jeden výbuch se ozval na východě země.

  – Podle ministerstva obrany policie zatkla sedm podezřelých. Výbuchy mají na svědomí sebevražední atentátníci.

  – Platí zákaz vycházení.

 • Zákaz vycházení platí do odvolání

  Zákaz vycházení byl prodloužen až do odvolání. Původně měl trvat do zítřejší šesté hodiny ráno. Vláda zřídila speciální tísňové linky, na kterých jsou poskytovány bližší informace, jedna z nich funguje speciálně pro turisty. V zemi i nadále až do odvolání platí zákaz velkých sociálních sítí jako Facebook a Instagram, na kterých se šířily poplašné zprávy.

 • Počet obětí se zvýšil na 207, policie zveřejňuje národnosti obětí

  Počet mrtvých se podle policie zvýšil na 207, dalších 450 je zraněných. Podle agentury AFP jsou mezi mrtvými Britové, Nizozemci a Američané, portugalská zpravodajská agentura LUSA uvedla, že zemřel i jeden Portugalec. Mezi zraněnými jsou Britové a Japonci.

 • Srílanské speciální jednotky prohledávají domy v Kolombu

  Speciální jednotky prohledávají domy v hlavním městě Kolombu. Při jednom ze zásahů se odpálil sebevražedný atentátník, který tak zabil jednoho ze zasahujících policistů.

 • Policie po přestřelce zatkla několik podezřelých

  Srílanská policie zatkla čtyři podezřelé po přestřelce na předměstí Dematagody. Zatčení i přestřelka navazovaly na v pořadí osmý výbuch. Podezřelí byli zatčeni přímo v komplexu, ve kterém došlo k výbuchu. Server The Guardian se odvolává na twitterový účet ministra obrany Ranila Wickremesinghe, který uvedl, že zatčených už je sedm.

 • Útoky jsou výsledkem snahy dostat zemi zpět do atmosféry během občanské války

  Ministr financí Mangala Samaraweera na tiskové konferenci řekl, že útoky jsou snahou zatáhnout zemi zpět do doby temných dní, brutální občanské války, která skončila v květnu roku 2009.

  Bombové útoky jsou podle něj „ďábelskou snahou znovu vytvořit rasové a náboženské napětí v zemi“.

 • Kamera zachytila výbuch jednoho z kostelů

  Kamera z kolemjedoucího auta zachytila moment výbuchu kostela svatého Antonína na kolombském předměstí Kotahena.

 • Do hlavního města Kolomba dorazí několik desítek vojáků

  Armádní mluvčí oznámil, že bezpečnost hlavního města posílí 300 vojáků. Všechny vojenské jednotky dostaly příkaz nasadit dostatek lidí k zajištění bezpečnosti po celé zemi. Do vyšetřování dnešních událostí se zapojila i vojenská rozvědka.

 • Policie pátrá po výbušninách

  Policisté zahájili speciální operaci, během které pátrají po možných dalších výbušninách na předměstí Dematagoda, oznámil to policejní mluvčí. Policie zadržela dva lidi v domě, ve kterém našla dvě bomby.

 • Při posledním útoku zemřeli tři policisté

  Policie uvedla, že osmý útok v Dematagodě způsobil sebevražedný atentátník. Při útoku navíc zemřeli tři policisté. Informaci přinesla agentura AFP.

 • Papež František vyjádřil lítost

  „Chci vyjádřit svou láskyplnou lítost křesťanskému společenství zasaženému, když bylo shromážděno při modlitbě. Svěřuji pánu všechny ty, kdo pro tuto dramatickou událost trpí,” řekl papež František z lodžie baziliky svatého Petra v Římě.

 • Za útoky jsou náboženští extremisté

  K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, srílanský ministr obrany Ruwan Wijewarden ale oznámil, že policie má stopu pachatelů a že jde o náboženské extremisty. Agentura AP uvedla, že nejmenovaný policejní zdroj uvedl, že dva z výbuchů způsobili sebevražední atentátníci.

 • Přehled osmi útoků

  Při útocích přímo v hlavním městě Srí Lanky v Kolombu byly zasaženy tři pětihvězdičkové hotely Shangri-La, Cinnamon Grand a Kingsbury.

  Útočníci se rovněž zaměřili na tři kostely, a sice na kostel sv. Antonína na kolombském předměstí Kotahena a na kostel sv. Šebestiána v Kataně severně od Kolomba. Třetí útok na kostel se stal ve městě Batticaloa na východě Srí Lanky.

  Terčem sedmého útoku se stal hotel naproti zoo na předměstí Dehiwaly.

  Zatím poslední – osmý útok otřásl bytovým komplexem na předměstí Dematagody.

 • Počet mrtvých stoupá

  Při útoku na bytový komplex v Dematagodě zemřeli dva lidé. Tři další jsou hospitalizováni v nemocnici.

 • Češi mezi mrtvými nejsou

  České úřady zatím nemají informaci, že by útoky postihly občany ČR. Mezi mrtvými je ale 35 cizinců. Terčem útoku se staly jak křesťanské kostely, tak luxusní hotely navštěvované turisty.

 • Policie o možných útocích věděla

  Srílanská média uvádějí, že policie dostala už před deseti dny informaci o hrozících útocích na křesťanské cíle.

Doporučujeme

Další zprávy