Hlavní obsah

Výměna zajatců na Ukrajině. Volný je i duchovní, za kterého se přimlouval Zeman u Putina

Na kontrolním stanovišti se uskutečnila výměna zajatců mezi Ukrajinou a proruskými rebelyVideo: AP

 

Reklama

Chystá se i druhá etapa výměny zajatců podle principu „všichni za všechny“, termín zatím není znám.

Článek

Na kontrolním stanovišti demarkační linie Majorsk u města Horlivka se uskutečnila výměna zajatců mezi Ukrajinou a proruskými rebely, kteří ovládají část Donbasu. Ukrajinská strana předala povstalcům 237 lidí a převzala od nich 74, oznámily obě strany.

Mezi propuštěnými je také ukrajinský duchovní Igor Kozlovskij, o jehož osvobození se zasazoval i prezident Miloš Zeman. Agentuře ČTK to sdělil šéf zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

„(Kozlovskij) je v letadle a vrací se domů,“ sdělil Jindrák, podle něhož to zástupcům prezidentské kanceláře potvrdila rodina ukrajinského historika, duchovního a teologa Kozlovského. O jeho propuštění se během návštěvy Ruska zasazoval Zeman u prezidenta Vladimira Putina. Podle Jindráka se tak stalo při užším jednání. Putin na žádost odpověděl, že o případu nemá informace, ale že se poptá, co by se dalo udělat.

„Zjevně se tam musela udát nějaká intervence,“ řekl Jindrák. Poznamenal přitom, že Putin nic neslíbil a že za propuštění Kozlovského „nebylo nic vyměněno ani přislíbeno“. Jindrák to považuje za důkaz nadstandardních vztahů.

Další etapy přijdou v lednu

Proruský ukrajinský politik Viktor Medvedčuk, který při jednání o výměně zastupoval ukrajinskou stranu, podle agentury TASS sdělil, že Kyjev místo původně domluvených 306 zajatců předal separatistům 237 lidí. Důvod je ten, že nedorazilo 40 osob, které si již v ukrajinských věznicích odpykaly trest a byly propuštěny na svobodu. Kromě toho se 29 zajatců odmítlo na povstalecká území vrátit.

Podle Medvedčuka se ve středu uskutečnila první etapa výměny zajatců. Ve druhé etapě by pak měl být naplněn princip „všichni za všechny“ dohodnutý v rámci takzvaných minských mírových dohod. O tom, kdy by se druhá etapa měla konat, se politik nezmínil.

Představitelka doněckých povstalců Darja Morozovová k další etapě poznamenala, že 18. ledna se o ní bude jednat na zasedání humanitární podskupiny takzvané kontaktní skupiny a že doněčtí povstalci budou žádat propuštění 76 lidí držených Kyjevem. Uvedla také, že skutečná výměna „všech za všechny“ bude možná, až Kyjev vyhlásí všeobecnou amnestii.

Povstalecká agentura Novorossija připomněla, že do dlouhých jednání o výměně zajatců se zapojil i ruský prezident Vladimir Putin, který jednal s vůdci separatistů v Doněcku a Luhansku, a také německá kancléřka Angela Merkelová, jež dojednávala podrobnosti s ukrajinským prezidentem Porošenkem.

Reklama

Doporučované