Hlavní obsah
Online

Nemůžeme obětovat životy, dokud si neujasníme, co je NATO, míní Macron

Foto: Profimedia.cz

Šéf NATO Jens Stoltenberg, kanadský premiér Justin Trudeau a jeho britský protějšek Boris Johnson.

3. 12. 11:58
aktualizováno • 4. 12. 14:40

Devětadvacet lídrů členských států NATO se sešlo v Londýně na oslavách jeho sedmdesátileté existence. Místo je to symbolické – právě v britské metropoli měla Severoatlantická aliance svou první centrálu.

Článek

Kromě oslav ale hlavy států i vlád čeká dvoudenní summit. Působení Aliance poslední dobou provázejí vnitřní neshody. Francouzský prezident Emmanuel Macron o Alianci na začátku listopadu řekl, že prodělává mozkovou smrt. Ostře sledovaný summit teď možná ukáže, jak je to doopravdy.

Macron, který svůj výrok doplnil mimo jiné o kritiku členského Turecka i alianční integrity, svým vyjádřením vzbudil mezi devětadvacítkou lídrů vášně. „Takový výrok byl vůči zbylým 28 státům sprostý,” řekl v Londýně americký prezident Donald Trump při tiskové konferenci s šéfem NATO, Norem Jensem Stoltenbergem.

Lídr Severoatlantické aliance Macronova slova odmítl. „NATO je aktivní, agilní, schopné se adaptovat,” řekl o uskupení. Stoltenberg také nastínil témata, kterými se lídři členských států budou na dvoudenním summitu zabývat – proberou vztahy s Ruskem, vzestup Číny i kontrolu držení zbraní. Na stole je i otázka změn, které má Aliance za sebou a jimiž by měla projít. „Jsme schopni se změnit spolu s proměňujícím se světem,” vyjádřil se Stoltenberg.

 • Trump: obchodní válka s Čínou může skončit až po volbách

  Obchodní válka mezi velmocemi negativně dopadá na světový trh. Americký prezident uvedl, že obchodní smlouvu s Pekingem by mohl Washington podepsat až po amerických prezidentských volbách. Na ty dojde v listopadu příštího roku.

 • Šéf NATO: Musíme reagovat na vzestup Číny

  „Musíme reagovat na vzestup Číny. Dosud to nebylo na programu. Teď ale víme, že vzestup Číny může mít bezpečnostní důsledky pro každou zemi NATO,“ uvedl Stoltenberg.

 • Stoltenberg mluví o neshodách uvnitř NATO

  „Bylo by divné, kdyby se devětadvacet států shodlo na všem,” komentoval Stoltenberg neshody uvnitř NATO. A zdůraznil, že mezi zeměmi jsou kromě jiného i kulturní rozdíly.

 • Šéf NATO: Nesouhlasím s Macronem

  „Nesouhlasím s Macronem. Když se podíváme na NATO, máme výsledky, děláme víc, jednáme společně, zlepšujeme se každý den,“ řekl Jens Stoltenberg k Macronovu výroku. „Neměli bychom zpochybňovat jednotu Aliance,“ dodal.

 • Polský prezident: NATO čelí mnoha hrozbám

  „Nechci říkat, která z hrozeb pro NATO je větší. Je tu hrozba terorismu, ruského imperialismu… Čelíme spoustě hrozeb a reagujeme na ně,“ řekl polský prezident Andrzej Duda.

 • „NATO je aktivní, agilní, schopné se adaptovat“

  Foto: Profimedia.cz

  Šéf NATO Jens Stoltenberg.

 • Česko v Londýně reprezentuje prezident i ministři

  Za Českou republiku se oslav výročí zúčastní prezident Miloš Zeman, ministr obrany Lubomír Metnar a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

 • „Náš svět se mění a NATO se mění s ním“

 • Oslav se zúčastní i členové britské královské rodiny

  K večerním oslavám v Buckinghamském paláci se připojí i někteří členové britské královské rodiny. Přítomna bude hostitelka, britská královna Alžběta II., zúčastní se i princ Charles nebo vévodkyně Kate, manželka prince Williama.

 • Kanada a evropské státy: do konce roku 2020 investice 130 miliard dolarů na obranu

  Taková bude celková investice Kanady a evropských členů NATO od roku 2014. Šéf NATO Jens Stoltenberg na zahajovací konferenci navíc uvedl, že do konce roku 2024 cifra dosáhne 400 miliard dolarů, v přepočtu více než 9 bilionů korun.

 • „Setkám se s britským premiérem,“ oznámil Trump

  Šéf Bílého domu vyvrátil spekulace o tom, že se nesetká s hlavou britského parlamentu Borisem Johnsonem. Například americký list The New York Times před několika dny napsal, že se státníci sice mají v oblibě, ale před nadcházejícími parlamentními volbami si chce Johnson držet od polarizujícího Trumpa odstup. Ke schůzce ale nakonec dojde. „Ano, setkám se s ním,“ řekl americký prezident. „Mám spoustu schůzek. Mám domluvená setkání s různými zeměmi,“ dodal.

Další články