Hlavní obsah
Online

Nemůžeme obětovat životy, dokud si neujasníme, co je NATO, míní Macron

Foto: Profimedia.cz

Šéf NATO Jens Stoltenberg, kanadský premiér Justin Trudeau a jeho britský protějšek Boris Johnson.

3. 12. 11:58
aktualizováno • 4. 12. 14:40

Devětadvacet lídrů členských států NATO se sešlo v Londýně na oslavách jeho sedmdesátileté existence. Místo je to symbolické – právě v britské metropoli měla Severoatlantická aliance svou první centrálu.

Článek

Kromě oslav ale hlavy států i vlád čeká dvoudenní summit. Působení Aliance poslední dobou provázejí vnitřní neshody. Francouzský prezident Emmanuel Macron o Alianci na začátku listopadu řekl, že prodělává mozkovou smrt. Ostře sledovaný summit teď možná ukáže, jak je to doopravdy.

Macron, který svůj výrok doplnil mimo jiné o kritiku členského Turecka i alianční integrity, svým vyjádřením vzbudil mezi devětadvacítkou lídrů vášně. „Takový výrok byl vůči zbylým 28 státům sprostý,” řekl v Londýně americký prezident Donald Trump při tiskové konferenci s šéfem NATO, Norem Jensem Stoltenbergem.

Lídr Severoatlantické aliance Macronova slova odmítl. „NATO je aktivní, agilní, schopné se adaptovat,” řekl o uskupení. Stoltenberg také nastínil témata, kterými se lídři členských států budou na dvoudenním summitu zabývat – proberou vztahy s Ruskem, vzestup Číny i kontrolu držení zbraní. Na stole je i otázka změn, které má Aliance za sebou a jimiž by měla projít. „Jsme schopni se změnit spolu s proměňujícím se světem,” vyjádřil se Stoltenberg.

 • Trump o nesplněném závazku Kanady vůči NATO: „Dáme je na splátkový kalendář“

  Trudeau okomentoval i to, jak se Kanadě daří splnit závazek odvádět dvě procenta svého HDP na obranu. Země momentálně odvádí necelá 1,4 procenta, ale podle Trudeaua posiluje jednotky NATO kanadskými vojáky. „Dáme je na splátkový kalendář, víte? Jsem si jistý, že by se to premiérovi líbilo,” okomentoval Trump nesplněný závazek médiím. „Myslím, že je důležité vzít v potaz skutečné činy. A Spojené státy i všechny členské státy NATO vědí, že Kanada je solidní, spolehlivý partner a bude pokračovat v obraně NATO i obraně našich zájmů,” uvedl Trudeau.

 • Trump při setkání s Trudeauem: „Pevně věřím ve velmi, velmi čistou, průzračnou vodu a čistý vzduch“

  Státnici se dotkli například tématu klimatické krize, které je konkrétně pro kanadského premiéra zásadní. „Myslím na to pořád. Upřímně, klimatická změna je pro mě velmi důležitá,” řekl Trump. V listopadu USA pod jeho vedením odstoupily jako první stát od Pařížské dohody z roku 2015, která světový boj proti změnám klimatu upravuje. Trump nicméně uvedl, že „pevně věří ve velmi, velmi čistou, průzračnou vodu a čistý vzduch”.

 • Macron opravil Trumpa

  Setkání Trumpa s Macronem provázela napjatá atmosféra. Zřetelná byla třeba v momentě, kdy Trump uvedl, že většina bojovníků Islámského státu vězněných v Sýrii pochází z Evropy. Macron v tu chvíli zasáhl jako fact checker, píše CNN. Opravil ho, že jsou ze Sýrie, Iráku a blízkovýchodního regionu – ti, kteří pocházejí z Evropy, představují malou část z celého problému.

 • Putin kritizoval NATO, ale ujišťoval o ochotě spolupracovat

  Ruský prezident Vladimir Putin v úterý vyjádřil připravenost Ruska spolupracovat se Severoatlantickou aliancí při potírání reálných hrozeb, jako je mezinárodní terorismus. Kritizoval ale zastaralé uvažování NATO ve stylu někdejšího dělení světa na znepřátelené bloky, jakož i další rozšiřování Aliance, které vnímá jako ohrožení ruské bezpečnosti.

  „Blokové stereotypy minulých let v myšlení nemohou být dobrým nástrojem pro hledání a přijetí efektivních řešení v podmínkách rychle a prudce měnícím se současném světě,” zdůraznil Putin na poradě s ruskými veliteli v černomořském letovisku Soči.

 • NATO by se mělo zaměřit i na teroristy a Čínu, řekl Trump

  „Severoatlantická aliance musí být pružnější a dívat by se neměla jen na Rusko, ale také na islámský terorismus nebo na rostoucí Čínu,“ uvedl Trump po dnešním jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Macron řekl, že si stojí za svým nedávným výrokem o „mozkové smrti“ NATO. Aliance si podle něj potřebuje vyjasnit své strategické cíle.

 • Summit NATO poprvé jako možnou hrozbu výslovně zmíní Čínu

  V závěrečném prohlášení nynějšího summitu Severoatlantické aliance bude poprvé jako nová možná vojenská hrozba zmíněna Čína. Dnes o tom informovala agentura DPA, podle které se členské země již shodly na textu závěrečného dokumentu. Dvoudenní summit začíná oficiálně až dnes večer. Lídři 29 členských zemí se v britské metropoli scházejí 70 let po vzniku NATO.

  „Jsme si vědomi, že rostoucí vliv a mezinárodní politika Číny představují jak příležitosti, tak výzvy, jimiž se Aliance musí společně zabývat,“ cituje agentura DPA z textu, který podle ní šéfové států a vlád členských zemí zveřejní ve středu.

 • CNN: vzkaz Borise Johnsona členským státům

  „Zpráva ode mne prezidentům, všem prezidentům – prezidentu Trumpovi, prezidentu Macronovi, prezidentu Erdoganovi, kancléřce Merkelové, všem našim přátelům – je: podívejte, toto je skvělé spojenectví, které mělo po 70 let fantastické úspěchy a přineslo mír i prosperitu.”

  Foto: Profimedia.cz

  Šéf britské vlády Boris Johnson.

 • Vnitroalianční spory: NATO se snaží nalézt řešení neshod s Tureckem

  Stoltenberg ale uvedl, že nemůže slíbit, že se spor vyřeší na summitu v Londýně. „Ale mohu říct, že na tom pracujeme,” řekl. Turecko pomoc pobaltským státům podmiňuje tím, že členské země NATO uznají syrské kurdské síly YPG jako teroristické.

 • „Změny v NATO bedlivě sledujeme,“ ozývá se z Kremlu

  „Tato Aliance je produkt konfrontační éry a studené války. Rusko nikdy nechtělo, aby se tato éra vrátila,” řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle americké televize CNN.

  „Aliance, která byla ušita na míru střetu ideologií, ale nemůže přinést nic dalšího.Takže v tomto smyslu sledujeme velmi bedlivě to, co se v NATO děje,” dodal.

 • „Jsem nakloněn oslavám. A také změně“

  Těmito slovy zakončil Stoltenberg diskusi. Trvala zhruba 40 minut.

 • Trump: obchodní válka s Čínou může skončit až po volbách

  Obchodní válka mezi velmocemi negativně dopadá na světový trh. Americký prezident uvedl, že obchodní smlouvu s Pekingem by mohl Washington podepsat až po amerických prezidentských volbách. Na ty dojde v listopadu příštího roku.

 • Šéf NATO: Musíme reagovat na vzestup Číny

  „Musíme reagovat na vzestup Číny. Dosud to nebylo na programu. Teď ale víme, že vzestup Číny může mít bezpečnostní důsledky pro každou zemi NATO,“ uvedl Stoltenberg.

 • Stoltenberg mluví o neshodách uvnitř NATO

  „Bylo by divné, kdyby se devětadvacet států shodlo na všem,” komentoval Stoltenberg neshody uvnitř NATO. A zdůraznil, že mezi zeměmi jsou kromě jiného i kulturní rozdíly.

 • Šéf NATO: Nesouhlasím s Macronem

  „Nesouhlasím s Macronem. Když se podíváme na NATO, máme výsledky, děláme víc, jednáme společně, zlepšujeme se každý den,“ řekl Jens Stoltenberg k Macronovu výroku. „Neměli bychom zpochybňovat jednotu Aliance,“ dodal.

 • Polský prezident: NATO čelí mnoha hrozbám

  „Nechci říkat, která z hrozeb pro NATO je větší. Je tu hrozba terorismu, ruského imperialismu… Čelíme spoustě hrozeb a reagujeme na ně,“ řekl polský prezident Andrzej Duda.

 • „NATO je aktivní, agilní, schopné se adaptovat“

  Foto: Profimedia.cz

  Šéf NATO Jens Stoltenberg.

 • Česko v Londýně reprezentuje prezident i ministři

  Za Českou republiku se oslav výročí zúčastní prezident Miloš Zeman, ministr obrany Lubomír Metnar a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

 • „Náš svět se mění a NATO se mění s ním“