Hlavní obsah

Nosit roušky mají jen nemocní, jinak je to riziko, tvrdí WHO

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

30. 3. 2020 21:22

Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě? Světová zdravotnická organizace si to nemyslí. Ve všeobecném nošení roušek nevidí žádný užitek a domnívá se, že toto nařízení platné i v České republice může být spíš ke škodě než k užitku.

Článek

Na pondělní tiskové konferenci Světové zdravotnické organizace (WHO) přišlo na řadu téma, ohledně kterého doposud nevznikl globální konsenzus. Jednou z mála zemí, kde je nošení roušek na veřejnosti povinné, je Česká republika. Podle koordinátora krizové pomoci z WHO a lékaře Michaela Ryana jsou takováto plošná nařízení neužitečná. Při současných opatřeních ve světě se vir častěji přenáší doma mezi členy rodin než venku na ulici, uvedl.

Spíše než přínos představují roušky dodatečná rizika, když je lidé nesprávně snímají. Právě při tom se prý totiž mohou nakazit. „Naše rada: Nedoporučujeme nošení roušek, pokud člověk není sám nakažen,“ řekl dnes Ryan.

Povinnost nosit roušky při nakupování má v plánu od středy zavést i Rakousko. Roušky budou lidem rozdávány u vchodů do obchodů. Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes nevyloučil, že by takové opatření mohlo být zavedeno také v Německu. „Pokud to má smysl, neměli bychom něco takového vylučovat,“ řekl sociálnědemokratický (SPD) politik deníku Bild.

Podle Maase ale musí být jisté, že roušky člověka nebo lidi v jeho okolí skutečně ochrání. „Nemá smysl si pověsit na obličej něco, co nemá vůbec žádný ochranný účinek,“ řekl Maas.

V České republice je nošení roušek povinné v zásadě všude mimo domov. Český premiér Andrej Babiš dokonce o víkendu vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se českým postupem inspiroval a také v USA zavedl povinné nošení roušky na veřejnosti. Video vyzývající lidi k nošení roušek prý Babiš poslal většině evropských prezidentů a premiérů.

Protože v mnoha zemích byla zavedena přísná omezení pro pohyb venku, číhá nyní hlavní nebezpečí nákazy v rodině, upozornil dnes Ryan z WHO. „Ve většině částí světa se nyní kvůli omezenému vycházení odehraje většina nakažení v prostředí domovů, v rodině,“ řekl Ryan. „V jistém smyslu se přenos (nákazy) přesunul z ulice do rodin,“ dodal expert. Proto je podle něj nutné, aby všichni lidé v domácnostech bedlivě sledovali své zdraví.

Podezřelé případy musí být rychle rozpoznány a izolovány od ostatních členů rodiny, nabádal Ryan. Potvrzené nakažené je pak třeba izolovat a ti příbuzní, kteří se mohli také nakazit, musí zůstat v karanténě. Pouze, pokud se podaří toto zaručit, bude možné uvažovat o uvolnění přísných restrikcí pro vycházení, poznamenal Ryan.

Expert WHO se také opatrně optimisticky vyjádřil k dalšímu vývoji epidemie v Itálii, která je nejpostiženější zemí v Evropě. Podle něj by omezení pohybu a další opatření z uplynulých dnů měly vést k brzké stabilizaci epidemie, ale i poté bude třeba ostražitosti.

„Doufáme, že Itálie a Španělsko už tam téměř jsou, vir se nevyčerpá sám od sebe, je třeba ho unavit úsilím v oblasti veřejného zdravotnictví,“ poznamenal expert WHO.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované