Hlavní obsah
Online

Vyléčených z covid-19 v ČR dnes přibylo o víc než desetinu

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

10. 4. 7:16
aktualizováno • 10. 4. 20:22

V pátek přibylo 105 nových případů koronaviru. S nemocí covid-19 zemřelo 119 lidí. Dění sledujeme v online reportáži.

Článek

- z nemoci se uzdravilo 346 pacientů. V Česku je 5674 potvrzených případů nákazy.

- začínají velikonoční svátky. Vláda ale vyzývá občany, aby během nich dodržovali nařízení, nenavštěvovali příbuzné a nechodili na koledu. Křesťané mají sledovat mše online.

- V ostravském Alzheimercentru potvrdily testy nákazu u 57 seniorů a 17 členů personálu. A v Městské nemocnici Ostrava u 20 zdravotníků.

 • Policie: Jídlo a pití venku můžeme pokutovat

  Premiér Andrej Babiš uvedl, že v případě dodržení bezpečných rozestupů si lidé mohou dát venku pivo nebo zmrzlinu. Policie však ráno na Twitteru zveřejnila úplně opačné upozornění – lidé by podle policistů neměli na veřejnosti pít ani jíst. „Stále platí, že lidé se nesmí srocovat ve skupinách více než dvou lidí a konzumovat na veřejnosti smí jen v případech nezbytně nutných. To určitě není pití piva u stánku a tak dále,“ řekla serveru iRozhlas.cz mluvčí Policejního prezidia Kateřina Rendlová. Podobné jednání podle ní lze i pokutovat.

 • Senátoři děkují občanům

  Senátoři natočili video, ve kterém děkují občanům, že se chovají zodpovědně, nosí roušky a navzájem si pomáhají.

  Video senátorů. (Video: Senát)

 • Nakaženo je 40 klientů v ostravském centru

  V Alzheimercentru Ostrava bylo novým koronavirem nakaženo už 40 klientů a 17 zaměstnanců. Centrum žádá kraj o personální pomoc i ochranné pomůcky.

 • S pivem a párkem 10 metrů od okénka

  Premiér vydal návod, jak vypít pivo nebo sníst zmrzlinu koupené u stánku či z okénka. Musíte odstoupit alespoň 10 metrů od okénka. Zároveň musíte dodržovat alespoň dvoumetrový odstup od ostatních lidí.

 • Umělci: Zaorálek podporuje jen své oblíbence

  Ministr kultury Lubomír Zaorálek uvedl, že je potřeba pomoci kulturním institucím, které nejsou ziskové. Podle autora výzvy za Zaorálkovo odstoupení Oldřicha Lichtenberga to ale zničí segment kultury, který nepobírá dotace. „Zničíte mnoho divadel, festivalů, uměleckých agentur, pořadatelů, producentů a hlavně desítky tisíc herců, zpěváků a všech dalších profesí, které jsou na tyto subjekty navázány. Vy jen nebývalým způsobem doslova rozhazujete veřejně prostředky mezi již beztak nabobtnalé instituce a mezi své projekční oblíbence. Proto, prosím, okamžitě odstupte, ať se někdo může pokusit napravit škody, které jste napáchal,“ napsal Lichtenberg ve výzvě.

 • Výzva k rezignaci Zaorálka

  Majitelé soukromých pražských divadel vyzvali k rezignaci ministra kultury Lubomíra Zaorálka. Vadí jim, že z částky 1,07 miliardy korun, kterou schválila ve čtvrtek vláda na záchranu kultury, nepůjde nic do sektoru, který nepobírá dotace. Informovala o tom rozhlasová stanice Frekvence 1. Výzvu sepsal producent a majitel pražského Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg.

 • Na silnice se chystají sváteční řidiči

  Besip i policisté už v minulých dnech varovali před tím, že o Velikonocích lze na cestách očekávat větší počet svátečních řidičů, řada lidí navíc kvůli delší době, kterou tráví doma, ztratí řidičské návyky. Motoristé by si také měli dát pozor na větší množství cyklistů a motocyklistů. Policie se během svátků zaměří zejména na dodržování rychlosti, prázdnější silnice totiž podle ní svádějí k příliš rychlé jízdě.

 • Před svátky přibylo nehod

  Automobilový provoz před velikonočními svátky na českých silnicích začal růst. Spolu s tím i počet nehod. Od pondělí do čtvrtku policisté řešili 963 dopravních nehod, což je o třetinu více než za stejné dny ve všech předchozích týdnech od vyhlášení nouzového stavu. Vyplývá to z policejních statistik. Během Velikonoc lze na cestách navíc očekávat více svátečních řidičů, varoval Besip.

 • Policie pokutuje chybějící roušky

  Policie na Vysočině ve čtvrtek zjistila přes 40 porušení opatření proti šíření koronaviru. Nasazenou roušku nemělo 38 lidí, sdělila dnes ČTK mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Kontrol bylo 1352, zaměřily se i na otevřené obchody, kde lidé nakupovali před velikonočními svátky.

 • Menzy nemají strávníky

  Kvůli šíření koronaviru se po zavření škol před měsícem omezil či zcela přerušil také provoz vysokoškolských stravovacích zařízení. Počet strávníků v menzách, které nadále fungují, výrazně poklesl. Například na Univerzitě Karlově se nyní ve srovnání s normálním provozem vaří kolem pěti procent jídel.

 • 98 pacientů je ve vážném stavu

  446 pacientů s koronavirem bylo hospitalizováno. Z toho bylo 98 v tak vážném stavu, že potřebovali plicní ventilaci nebo mimotělní oběh.

 • Sigma rozšiřuje výrobu filtrů

 • Testy znovu přesáhly 8000

  Ve čtvrtek bylo provedeno 8009 testů. Je to o necelé dvě stovky méně než předchozí den.

 • 113 mrtvých

  Počet lidí, kteří zemřeli s koronavirem, stoupl na 113. Naopak 309 pacientů se uzdravilo. Případů potvrzené nákazy je 5589.

 • Jak se chovat o Velikonocích?

 • Experti: přijde další vlna nakažených

  Experti se shodují na tom, že spolu s uvolňováním opatření přijde další větší vlna nakažených. „Státy, které zavedly striktní opatření, jako my nebo Polsko, nejspíše budou mít méně mrtvých, ale dá se pak očekávat, že přijde druhá nebo i třetí vlna, protože populace nebude nemocí promořená,“ řekla pro iRozhlas.cz epidemioložka Hana Tkadlecová z Očkovacího centra ve Zlíně. Imunolog Ondřej Hrušák pro stejný sever varuje, že pokud by vlna byla příliš velká, mohlo by to položit zdravotnický systém.

 • Povinné testování