Hlavní obsah

Vítkovice mají nového majitele. Za 1,2 miliardy je vydražil Hubáček

Foto: Seznam Zprávy

„Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat,“ uvedl insolvenční správce.

Reklama

aktualizováno •

Trojnásobek vyvolávací ceny a jeden z největších prodejů průmyslové firmy v insolvenci v české historii. Společnost Skatlop vydražila ostravské Vítkovice Heavy Machinery za 1,2 miliardy korun. Odhadovaná cena činila 1,3 miliardy.

Článek

Novým majitelem ostravské společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM) se stane společnost Skatlop. Podnik získala ve veřejné dražbě, když nabídla nejvyšší cenu. Zaplatí za něj přes 1,2 miliardy korun. Dnes o tom v písemném prohlášení informoval insolvenční správce Lukáš Zrůst. S výsledkem dražby podle něj už vyjádřil souhlas věřitelský výbor i zajištění věřitelé, prodeji tak již nic nebrání.

Skatlop vlastní olomoucký podnikatel Karel Hubáček, který se v současné době ve spolupráci s Accolade zaměřuje na investiční příležitosti v oblasti průmyslových parků a areálů. Dlouhodobě spolupracuje rovněž se skupinou Creditas, která patří jeho bratranci Pavlu Hubáčkovi, 22. nejbohatšímu Čechovi.

„Z hlediska věřitelů je to vynikající výsledek. Jedná se o trojnásobek vyvolávací ceny a zřejmě nejvyšší částku, kterou se kdy prodejem průmyslového areálu v insolvenci podařilo v Česku získat. Za významné pokládám i to, že na rozdíl od řady jiných strojírenských společností v insolvenci se zde podařilo udržet podnik v běhu. Nezastavila se výroba,“ uvedl Zrůst. Podle něj se podnik podařilo prodat za takto vysokou cenu i díky efektivitě soudu a konstruktivnímu přístupu věřitelů.

Z ceny, kterou nový majitel zaplatí, se alespoň částečně uspokojí pohledávky věřitelů, které dosahují asi 1,7 miliardy korun. V aukci se jako jeden celek prodával areál na více než 50 hektarech pozemků, včetně obrovských hal, strojního vybavení, materiálu, zaměstnanců i know-how. Nezávislý posudek vyčíslil odhadní cenu na 1,3 miliardy korun. Ve VHM pracuje téměř 300 lidí a firma stále vyrábí.

Skatlop nebude pokračovat ve stejné výrobě

„Neplánujeme pokračovat ve stávajícím výrobním programu VHM, který se v současné době bohužel ukazuje jako nerentabilní. Akvizici vnímáme jako zajímavou příležitost a rádi bychom využili potenciál této průmyslové lokality v centru Ostravy-Vítkovic k její revitalizaci a dalšímu rozvoji,“ říká mediální zástupce společnosti Skatlop Ondřej Hubatka.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Jsou dodavatelem dílů pro jadernou, vodní a větrnou energetiku, těžební či lodní průmysl. Do problémů se firma dostala už v roce 2018 ještě jako součást strojírenského holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka. Během reorganizace ji převzala společnost zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, který do firmy vložil peníze.

Dosud je většinovým vlastníkem VHM Strnadův holding CE Power Industries. Insolvenční návrh podalo loni vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy prohloubil koronavirus a opatření proti jeho šíření.

Reklama

Doporučované