Hlavní obsah

Co dalšího jste ukradli? Ukrajinský novinář rozčílil Lavrova

Foto: Fatih Aktas / Anadolu Agency, Profimedia.cz

Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov v Turecku.

Reklama

Ukrajinský novinář si vynutil odpověď ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova na středeční tiskové konferenci v Ankaře, kde Lavrov jednal se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavuşogluem.

Článek

Reportér ukrajinské televize Muslim Umerov vystoupil ve chvíli, kdy měla tisková konference skončit, se slovy: „Musím vám nezbytně položit otázku.“

Ačkoli s tím už protokol nepočítal, Lavrov souhlasil, že odpoví. „Kromě obilí, co dalšího z toho, co jste na Ukrajině ukradli, jste prodali?“ zeptal se Umerov.

Lavrov požádal o zopakování otázky a zahájil s úsměvem protiútok. „Vy Ukrajinci se stále zabýváte tím, co se dá ukrást, a myslíte si, že tak smýšlejí všichni. Naše cíle na východě Ukrajiny jsou jasné, chceme lidi osvobodit od neonacistického režimu. My pro obilí žádné překážky nevytváříme. Aby mohlo být vyvezeno z přístavů, je třeba, aby k tomu dal pan (prezident Volodymyr) Zelenskyj příkaz, pokud ještě něčemu velí, toť vše.“

Umerov pracuje pro redakci ukrajinské televize v Istanbulu a řekl, že se po celou tiskovou konferenci hlásil, aby mohl položit otázku. „Na konci jsem pochopil, že mne mluvit nenechají, tak jsem se rozhodl zvýšit hlas a riskoval narušení konference, na odpověď na tuto otázku čeká celá Ukrajina,“ řekl Umerov v rozhovoru s agenturou AFP.

Ukrajinský velvyslanec v Ankaře v pátek obvinil Rusko z krádeží ukrajinského obilí a jeho exportu zejména do Turecka. Vývoz kradeného ukrajinského obilí po moři ukazují i satelitní snímky.

AFP napsala, že Lavrov od začátku ruské války proti Ukrajině vyjíždí do ciziny málo, byl v Číně, Indii, Alžírsku, Saúdské Arábii a dvakrát v Turecku. Cestování mu komplikuje to, že je nad EU pro ruská letadla vzdušný prostor uzavřený.

Podle ukrajinských úřadů nelze ze země vyvézt kvůli ruské námořní blokádě 22 až 25 milionů tun obilí. Pokud se situace s přepravou nevyřeší, tak by se množství mohlo až ztrojnásobit, uvedl prezident Zelenskyj.

Kvůli postoji Moskvy tak podle Kyjeva hrozí zhoršení zásobování potravinami v Africe či na Blízkém východě. Obavy z dopadu války na Ukrajině na zásobování potravinami chudších zemí vyjádřily i mezinárodní organizace, včetně OSN. Moskva odpovědnost za situaci odmítá, podle ní se jedná o důsledek západních sankcí.

Reklama

Doporučované