Článek
Nejsledovanější „royals“ - britský korunní princ William s chotí Catherine - se vypravili na první zahraniční cestu od zářijového skonu královny Alžběty II. Jejich cílem se staly Spojené státy, kam dorazili 30. listopadu. Snímek z Boston Logan International Airport krátce po příletu.
Pro Kate i Williama je to první cesta, na níž už používají své nové tituly, které jim připadly poté, co se Williamův otec Charles stal britským králem. Po USA teď cestují jako princ a princezna z Walesu. V Bostonu se hned večer setkali se starostkou města Michelle Wuovou.
Společně se starostkou (zcela vpravo) a guvernérkou státu Massachusetts Maurou Healeyovou rozsvítili 30. listopadu v Bostonu zelená světla. Je to na počest prince a princezny, kteří na závěr své cesty předají Williamem založenou cenu Earthshot Prize určenou pro ty, kteří pracují na řešení dopadů klimatických změn.
Po projevu v mrazu se Kate a William zahřáli na basketu. Zašli se podívat na zápas NBA, hráli Boston Celtics proti Miami Heat. Návštěvníci hry je přivítali potleskem a máváním, když se pak ovšem během hry jejich tváře objevily i na velké obrazovce, opakovaně se ozvalo bučení a pískání.
V britských médiích se o incidentu s bučením píše, že se to asi dalo očekávat, když Kate s Williamem vyrazili na Celtics. „U klubu s tak silnými irskými kořeny musíte něco takového očekávat. Ale - pořád je to reakce, na kterou tito dva nejsou zvyklí,“ poznamenal například královský korespondent ITV News Chris Ship.
Druhý den cesty. William a Kate se na snímku z 1. prosince zdraví s fanouškem královské rodiny, chlapcem oblečeným do uniformy britské stráže.
Cesta, naplánovaná celkem na tři dny, se hodně točila kolem klimatických změn. Catherine a William se chtěli dozvědět o ekologických výzvách, kterým Boston čelí, a také se setkat s těmi, kteří se v této oblasti angažují. (Na snímku princ a princezna mezi příznivci.)
Zájem o ně byl enormní. Královský pár naposledy navštívil Spojené státy v listopadu 2014, kdy byl hostem tehdejšího prezidenta Baracka Obamy v Bílém domě.
Jeden z dokladů, že dohled nad bezpečností prince a princezny z Walesu v USA nepodcenili. „Royals“ zpovzdálí sledují členové zvláštních jednotek SWAT.
Podpora vzdělávání a péče o duševní zdraví - to jsou témata, ve kterých se oba mladí členové britské královské rodiny silně angažují. V Bostonu navštívili centrum pro děti a mladistvé, které provozuje nezisková organizace Roca.
Princezna Kate v centru Roca. Vždy dbá na to, aby si k dětem přidřepla a ty k ní nemusely vzhlížet.
Se starostkou Bostonu Michelle Wuovou a reverendkou Mariamou White-Hammondovou (zcela vpravo) na prohlídce protipovodňových zábran (Boston Harbor Defenses). Zajímali se o to, jak město zápasí se stoupající hladinou moří a jaké klimatické inovace už Boston podpořil.
Teploty v Bostonu jsou mrazivé a v přístavu foukal silný vítr. Starostka Wuová posléze novinářům prozradila, že o tom královský pár během setkání žertoval. „Mluvili jsme o tom, že bychom je za čas znovu rádi přivítali, aby viděli náš pokrok. Všichni jsme si slíbili, že to ale bude v létě,“ pobavila novináře.
Generální ředitelka Boston Harbor Now Kathy Abbottová pak přítomným novinářům sdělila, že nabídla princi Williamovi ohřívač rukou, protože neměl rukavice. „Poděkoval a omluvil se, že drží ruce v kapsách. Že nechce být hrubý, ale bude mu lépe, až znovu ucítí prsty.“
2. prosince, den třetí. Princ z Walesu se v Bostonu před prezidentskou knihovnou a muzeem Johna F. Kennedyho setkal se současnou hlavou USA Joem Bidenem.
První otázka Bidena prý zněla, kde nechal princ kabát. Nechal ho uvnitř, kam se oba po malé procházce po nábřeží vydali ke zhruba třicetiminutovému rozhovoru. Podle mluvčího prince z Walesu vyjádřil během setkání William vděčnost americkému lidu za vřelé přijetí, jehož se mu a jeho ženě v Bostonu dostalo.
Během setkání se také podělili o vzpomínky na královnu Alžbětu. Tématem jejich diskuze dále byly „společné klimatické cíle“ a „otázky duševního zdraví“, jak prozradila mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.
Uvnitř prezidentské knihovny Johna F. Kennedyho. Prince Williama provázela americká velvyslankyně v Austrálii Caroline Kennedyová, dcera prezidenta Kennedyho, spolu se svými dětmi Johnem a Tatianou Schlossbergovými.
Catherine měla vlastní program. Vydala se do Centra pro rozvoj dítěte při Harvardově univerzitě v Bostonu. Fanoušci si tam na ni počkali.
Příjezd na galavečer, na němž princ William udělil jím založenou cenu Earthshot Prize určenou pro ty, kteří se snaží řešit dopady klimatických změn.
Účastníci akce byli požádáni, aby se zaměřili na udržitelnost; zkrátka si na červený koberec oblékli něco z vlastních zásob, „recyklovaného“. Princezna z Walesu využila služeb půjčovny šatů HURR a vynesla kousek od Solace London. Jak napsal server The Huffington Post, cena půjčovného začíná na 91 dolarech. Šaty doplnila náhrdelníkem z kolekce Diany, princezny z Walesu - zesnulé matky jejího muže.
Princ William napsal pro HuffPost esej, ve které se vyznal, že zůstává „tvrdohlavým optimistou“ ohledně budoucnosti planety. „Věřím v sílu lidské vynalézavosti a jsem nadšený, že mohu přinést cenu The Earthshot Prize do USA,“ napsal. „Tento týden jsme v Bostonu chtěli ukázat, co můžeme všichni udělat, abychom pomohli přivést svět na cestu ke stabilnímu klimatu, kde obyvatelé, příroda i oceány budou prosperovat v harmonii. (…) V tomto kritickém desetiletí vás všechny vyzývám, abyste byli optimističtí, podporovali hráče, kteří mění hru, a věřili v sílu lidské vynalézavosti.“