Hlavní obsah

Jaderné zbraně ve Finsku? Nezavíráme žádné dveře, říká premiérka

Foto: Alessia Pierdomenico, Shutterstock.com

Finská premiérka Sanna Marinová.

Reklama

1. 11. 2022 13:45

Finská premiérka Sanna Marinová nevyloučila rozmístění jaderných zbraní na území své země. Podle ní si Helsinky před vstupem do NATO nekladou žádné předběžné podmínky.

Článek

Finsko a Švédsko potvrdily, že nebudou před vstupem do NATO žádat o žádné výjimky. Nevylučují tak vznik základen NATO na svém území nebo rozmístění jaderných zbraní, informuje agentura Bloomberg.

Novináři se v úterý finské premiérky Sanny Marinové přímo zeptali, zda by její země přistoupila na rozmístění jaderných zbraní na svém území v době míru. Politička odpověděla, že Finsko nechce „zavírat jakékoli dveře“ a že by nemělo svůj vstup do Aliance ničím podmiňovat.

Zatím neexistuje žádný návrh na rozmístění jaderných zbraní nebo jednotek NATO ve Finsku ani ve Švédsku. Už léta o něco podobného žádají pobaltské státy, ale Aliance dosud jejich prosby nevyslyšela, podotýká Bloomberg. Americké atomové zbraně jsou dosud rozmístěné například v Německu, Turecku nebo Itálii.

„Finsko a Švédsko by měly dojít přesně k těm stejným závěrům,“ reagoval na slova finské premiérky její švédský protějšek Ulf Kristersson. Podle něj by severské země měly „využít“ všechny možnosti NATO.

Marinová zdůraznila, že o této záležitosti se ve Finsku zatím nediskutuje. Helsinky i Stockholm čekají na dokončení ratifikace přístupových dohod v členských státech NATO. Zbývá ještě souhlas Turecka a Maďarska.

Falešné řinčení jaderným arzenálem

Rusové straší jaderným arzenálem. Paradoxně by jeho využití vedlo k jejich konci.

Švédsko a Finsko požádaly o členství v Alianci v reakci na ruskou agresi na Ukrajině. Narazily ale na odpor Turecka, jež je viní zejména z podpory kurdských separatistů, kteří usilují o nezávislost na Ankaře. Obě strany se o svých sporech chystají v příštích týdnech opět jednat.

Šéf švédských ozbrojených sil Micael Bydén doporučil, aby se Stockholm v první fázi zdržel jakýchkoli výhrad vůči spolupráci v oblasti jaderných zbraní. „Kreslit červené linie ještě předtím, než se staneme členem, vytváří překážky a rozpory,“ prohlásil v úterý.

Švédská pomoc Ukrajině

Švédsko nedávno také oznámilo, že se chystá zvýšit svou vojenskou pomoc Ukrajině. Ministr obrany Pål Jonson v rozhovoru pro nedělní list Dagens Nyheter mluvil o dodávkách „dalších pokročilých zbraní“.

Švédská vláda zatím neupřesnila, co přesně na Ukrajinu pošle, ale mluvčí vládních křesťanských demokratů pro obrannou politiku Mikael Oscarsson dříve zmínil dva zbraňové systémy – přenosný protiletadlový raketový systém RBS 70 a samohybný dělostřelecký systém Archer.

Systém RBS 70 švédského výrobce Saab dokáže fungovat nezávisle a je propojený s průzkumným radarem. K zaměřování cílů využívá laserový paprsek a dokáže si poradit i se sofistikovanými rušičkami, píše server The Defense Post. Je navíc snadno přemístitelný a nenáročný na údržbu.

Houfnice Archer od společnosti BAE Systems je vybavena počítačovým systémem palby nebo speciální navigací a radarem. V plně automatickém zásobníku nese dvacítku střel ráže 155 mm a dalších dvacet pro opětovné nabití.

Reklama

Doporučované