Hlavní obsah

Masakr na ruský způsob. Z fronty se nevrátí 100 tisíc vojáků, tuší v Moskvě

Foto: DZMITRY SCHAKACHYKHIN, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

25. 11. 2022 21:04

Rusko v září mobilizovalo 300 tisíc mužů a chce je poslat na ukrajinskou frontu. Podle investigativního webu Važnyje istorii Kreml počítá s tím, že třetina z nich se nevrátí živá.

Článek

Kreml počítá, že do léta ztratí v bojích na Ukrajině až třetinu z asi 300 000 mužů, které letos na podzim mobilizoval, uvedl ruský investigativní web Važnyje istorii. Ruské vedení se touto prognózou neznepokojuje - padlé a raněné mobilizované nahradí v mezičase vycvičenými vojáky základní služby, napsal také web.

Odvolal se přitom na své dva nejmenované zdroje, z nichž jeden je blízký ruské tajné službě FSB a druhý generálnímu štábu ruské armády.

Rusko koncem září vyhlásilo částečnou mobilizaci s tím, že do zbraně má být povoláno asi 300 tisíc záložníků. Mnozí z mobilizovaných byli vysláni na frontu bez výcviku, připomněl investigativní server.

„Plán je asi takovýhle, zatím získat čas a stabilizovat frontu s pomocí mobilizovaných. A se vším začít znovu na jaře,“ sdělil portálu jeden z jeho zdrojů. Ruské politické i armádní velení podle něj chápe, že takovýto plán povede k velkým ztrátám.

„Během jara příštího roku mohou ztráty, tedy mrtví a ranění, podle jedné z prognóz dosahovat okolo sta tisíc. Ale nikoho to neznepokojuje. Zamění je branci,“ sdělil stejný zdroj.

Ruské ministerstvo obrany plánuje podle druhého zdroje serveru do jara vycvičit k bojům na Ukrajině 120 tisíc branců. Právě kvůli plánu vyslat je na Ukrajinu jako náhradu za padlé a raněné mobilizované ruský prezident Vladimir Putin stále nevydal nařízení o ukončení částečné mobilizace.

„Nynější úkol je upevnit frontovou linii. Kvůli nedostatku lidí jsme někdy neměli vojáky na druhé obranné linii. Na některých místech v ní byly mezery dlouhé až 20 kilometrů,“ sdělil tento zdroj.

Putin se také podle zjištění investigativního serveru nevzdává cíle dobýt Kyjev. Nehledě na řadu bolestivých dílčích proher na frontě i těžké ztráty ruské armády je odhodlán válčit několik let.

Válka na Ukrajině trvá už devět měsíců. Podle jiného šetření webu Važnyje istorii přišlo Rusko od února ve válce na Ukrajině už o více než 90 000 vojáků. O podobném počtu hovořil začátkem tohoto měsíce také nejvýše postavený americký generál Mark Milley, podle něhož ve válce na Ukrajině zemřelo nebo bylo raněno více než 100 000 příslušníků ruské armády.

Moskva o svých ztrátách oficiálně informovala jen třikrát, naposledy na konci září v souvislosti s vyhlášením částečné mobilizace v Rusku tamní ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že na Ukrajině zahynulo 5937 ruských vojáků.

Reklama

Doporučované