Článek
Dian Fosseyová vystudovala biologii, zaměřit se na gorily horské se rozhodla během cesty po Africe v roce 1963, po setkání s primatologem Louisem Leakeym. Na snímku Fosseyová podepisuje již výtisky své knihy - Gorily v mlze, 21. února 1984.
Své výzkumy začala v roce 1967 v pohoří Virunga. Kvůli občanským nepokojům se přesunula do sousedního parku - Volcanoes ve Rwandě, kde založila výzkumnou stanici Karisoke.
Dian Fosseyová si na nedatovaném snímku hraje se skupinou mladých horských goril ve rwandském pohoří Virunga ve střední Africe.
Své zkušenosti s těmito primáty bioložka sepsala do knihy Gorily v mlze. Ta vyšla dva roky před její smrtí. Později se dočkala i filmové verze.
Když pytláci zabili jejího oblíbence Digita, založila Digitův fond a zahájila kampaň proti pytláctví a za záchranu goril.
Urputnost, se kterou se stavila proti pytlákům, se jí nakonec stala osudnou. 26. prosince roku 1985 byla zavražděna ve své chatě. Na snímku přátelé a spolupracovníci spouští rakev americké zooložky do země v Mount Visoke ve Rwandě, 3. ledna 1986.
Poslední záznam v jejím deníku zněl: „Když si uvědomíme cenu všeho živého, budeme méně lpět na minulosti a můžeme se tak více soustředit na záchranu budoucnosti.“
Odkaz Dian Fosseyové žije ve Rwandě dodnes prostřednictvím Fondu na podporu goril.
Národní park Volcanoes ve Rwandě je se stovkami horských goril v rezidenci ochranářským triumfem narozdíl od parku Virunga na východě Konga, kde Fosseyová začínala. Zde bylo v roce 2020 zavražděno 20 strážců parku. Odhaduje se, že z pašeráctví a kácení stromů v parku Virunga přežívá desítka ozbrojených milicí.
Rwanda s pytláctvím úspěšně bojuje rozvojem cestovního ruchu. Před epidemií covidu-19 byly roční příjmy z tohoto odvětví 500 milionů dolarů. Na snímku dospělá samice horské gorily sedí se svým mládětem v Národním parku Volcanoes ve Rwandě.
Rozšiřování příležitostí pro turisty pak přilákalo investice na další projekty a někteří z povstalců byli ochotní vyměnit své zbraně za pravidelnou mzdu. Na snímku gorilí stopaři u vchodu národního parku Volcanoes ve Rwandě.
Muž, který prodává u vchodu do národního parku suvenýry, je jedním z mnoha příkladů. Do dneška v parku vzniklo 12 000 pracovních míst a více než 1000 z nich využili bývalí členové ozbrojených skupin.