Hlavní obsah

NASA oslavuje. Její sonda se „dotkla“ Slunce

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

15. 12. 2021 7:12

Sonda americké vesmírné agentury NASA Parker Solar Probe proletěla vnější atmosférou Slunce, takzvanou korónou. Jedná se o milník, který umožní zjistit, jak Slunce vzniká a jaký je jeho vliv na sluneční soustavu.

Článek

Podle NASA je to poprvé, co se sonda „dotkla“ Slunce. Vědci o úspěchu informovali v úterý během zasedání Americké geofyzikální unie. Získané údaje pomohou vědcům objasnit, proč teplota koróny, dosahující až několika milionů stupňů Celsia, je o několik řádů vyšší než teplota kolem 5500 stupňů na povrchu hvězdy.

Sonda, která proletěla vnější atmosférou Slunce, ve skutečnosti korónou proletěla již v dubnu během osmého z plánovaných 24 obletů kolem Slunce. Trvalo několik měsíců, než se data k vědcům dostala a několik dalších jejich ověření. Sonda už mezitím realizovala devátý a desátý průlet.

Sonda pronikla do atmosféry slunce nejméně třikrát, pohybovala se v ní rychlostí přes 100 kilometrů za vteřinu. První z průniků trval přibližně pět hodin, píše The Guardian.

Manažer NASA Thomas Zurbuchen hovořil o „monumentálním okamžiku“ a „pozoruhodném úspěchu“. „Tento milník nám umožní nejen hlubší vhled do vzniku Slunce a jeho vlivu na sluneční soustavu, ale vše, co se dozvíme o naší vlastní hvězdě, nás také poučí o hvězdách ve zbytku vesmíru.“

Sonda se vydala ke Slunci z floridského Mysu Canaveral v srpnu 2018. Cílem projektu s rozpočtem kolem 1,5 miliardy dolarů (34 miliard korun) je získat nové poznatky o naší hvězdě, které například umožní lépe předpovídat solární bouře, jež mohou ohrozit pozemské rozvodné sítě nebo satelitní navigaci. Získané informace by také mohly zpřesnit budoucí předpovědi počasí.

Reklama

Související témata:

Doporučované