Hlavní obsah

Obrazem: NASA poprvé ukázala obleky, ve kterých se lidstvo vrátí na Měsíc

Foto: Profimedia.cz

Netradiční vzhled nových skafandrů.

Reklama

15. 3. 20:25

NASA představila nové skafandry, ve kterých se člověk po více než pěti desetiletích vrátí na Měsíc.

Článek

NASA ve středu prozradila, co budou mít na sobě astronauti, kteří v následujících letech stanou na Měsíci. Na akci ve vesmírném centru v texaském Houstonu představila prototyp nejnovějšího lunárního skafandru, který vyvinula americká společnost Axiom Space.

Nově představené skafandry budou využity během mise Artemis III., která se uskuteční v roce 2025.

Jak vesmírný oblek funguje, předvedl přímo na místě hlavní inženýr společnosti Jim Stein. Ukázal, že se ve skafandru dá snadno pohybovat i krčit nohy, předvedl také průhlednou bublinu okolo hlavy, která zajišťuje širokou viditelnost i osvětlení nebo držák na kameru s vysokým rozlišením.

Hlavním rozdílem mezi předvedeným prototypem a skafandrem, který nakonec poletí na Měsíc, je barva. Zatímco prototyp je černo-modro-oranžový, finální skafandr bude bílý. Podle společnosti Axiom je to z tepelných důvodů.

„Protože skafandr nošený na Měsíci musí být bílý, aby odrážel teplo a chránil astronauty před extrémně vysokými teplotami, krycí vrstva se v současné době používá pouze pro výstavní účely, aby zakryla patentovanou konstrukci skafandru,“ vysvětluje společnost.

Reklama

Související témata:

Doporučované