Hlavní obsah
Online

Ukrajinský prezident Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Foto: Facebook Volodymyra Zelenského

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Reklama

25. 5. 6:16
aktualizováno • 25. 5. 22:44

Rusko útočí na Ukrajinu, situaci sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější informace s datem 25. května

 • Ukrajině se nedostává zbraní a munice, zatímco v Donbasu na východě země zuří největší bitva v Evropě od konce druhé světové války, upozornil ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Žádá hlavně raketomety, dalekonosná děla a obrněné transportéry.
 • V ukrajinském Mariupolu zemřelo za tři měsíce války nejméně 22 000 obyvatel, řekl stanici CNN poradce mariupolského starosty Petr Andrjuščenko. Údaj podle něj vychází z komunikace s úředníky na místě, skutečný počet obětí ruské agrese ale může být ještě vyšší. Uvedený údaj 22 000 obětí nelze nezávisle ověřit.
 • Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že otevře humanitární námořní koridor, který umožní zahraničním lodím opustit přístav v Mariupolu. Ruské námořnictvo podle něj odminovalo tamní vody. V této fázi ale není jasné, kolik lodí je v Mariupolu, ani komu patří, píše BBC.
 • Maďarská vláda kvůli válce na Ukrajině vyhlásila nouzový stav, který začal platit o půlnoci, oznámil podle maďarských médií konzervativní premiér Viktor Orbán. Dodal, že o prvních opatřeních, která jeho kabinet podnikne, bude informovat ve středu.
 • Moskva zváží, zda bude mít zájem obnovit vztahy se Západem, uvedl ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jeho země se chce ještě intenzivněji orientovat na spolupráci s Čínou, která „neskáče, jak ostatní pískají,“ řekl Lavrov.
 • Rusko mění svou ofenzivu, uvádí Kyjev

  Ruská ofenziva na Ukrajině se změnila. Moskva nemá dostatečné zásoby vysoce přesných raketových zbraní, zintenzivnila proto využití letectva k podpoře pozemních jednotek. V pravidelné ranní zprávě o situaci na bojišti to dnes uvedl ukrajinský generální štáb. Pokračují ruské dělostřelecké útoky na město Severodoněck na severu Luhanské oblasti.

  „Vzhledem k nedostatečným zásobám vysoce přesných raketových zbraní hledá nepřítel jiné způsoby, jak zničit kritická a vojenská zařízení na území Ukrajiny,“ uvádí ukrajinská armáda.

 • Záporoží dnes brzy ráno opět ostřelovaly ruské jednotky

  Ruské jednotky dnes v brzkých ranních hodinách vyslaly do Záporoží čtyři střely s plochou dráhou. Jednu se ukrajinské armádě podařilo zneškodnit. Na zasaženém místě podle tamní samosprávy probíhá vyšetřování, informuje server Al-džazíra.

 • Drábová: Radiační situace na Ukrajině je normální

 • Rusko tvrdí, že uvázlé lodě mohou opustit přístav Mariupol

  Není to ani týden, co město Mariupol po téměř třech měsících bojů obsadily ruské jednotky. Nyní ruské ministerstvo obrany oznámilo, že otevře humanitární námořní koridor, který umožní zahraničním lodím, které tam uvázly, přístav opustit, píše BBC.

  „Bude zorganizován humanitární koridor o délce 185 kilometrů a šířce necelých 5 kilometrů směrem k Černému moři,“ uvedlo ministerstvo podle agentury Interfax. Ruské námořnictvo podle něj odminovalo tamní vody. V této fázi ale není jasné, kolik lodí je v Mariupolu ani komu patří, píše BBC.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy