Článek
Ukrajinské tanky ze sovětské éry T-72 či obrněná vozidla BTR-4. To jsou trofeje, kterými se teď Rusové chlubí v muzeu druhé světové války nedaleko Petrohradu.
Vystavit tuto těžkou techniku nechali o víkendu: ačkoli muzejní expozice s názvem Neučené lekce fašismu, která má obsahovat právě techniku a zbraně uloupené na Ukrajině, stále není oficiálně otevřená.
Jak ale upozornili ruští nezávislí novináři z projektu Sota, pozornost přitahuje hlavně absence západního vybavení. Chybí například raketomety HIMARS, které Ukrajincům dodaly Spojené státy, a jejichž zabavením nebo zničením se ruská armáda pravidelně chlubila (více jsme psali zde).
Už dříve Rusové hlásili třeba také zničení bojových vozidel pěchoty Bradley: ta ale v době, kdy oznámení zveřejnili, na Ukrajině ještě vůbec nebyla (přečtěte si zde).
Vystaveným tankům T-72 navíc chybí lamelové pancíře, určené k ochraně vozidel před útoky, píše deník The Moscow Times. Objevily se proto spekulace, že si Rusové pancíře přivlastnili pro potřeby ruské armády.
Prohlédněte si, jak vypadala výstava zničené ruské techniky v Praze:
Výstava ukořistěné ruské techniky začala v Praze na Letenské pláni 11. července. V době, kdy ruské rakety dopadaly na Charkov, Sumskou oblast nebo Donbas.
Výstavu do Prahy přivezlo ukrajinské ministerstvo vnitra.
Všechny zbraně nesou stopy poškození, většina je znehodnocena bojem.
Na mnohých zbraních je patrná koroze způsobená vystavením extrémnímu žáru po zásahu.
Výstavu zahájili mimo jiné ukrajinský ministr vnitra Denys Monastyrskyj a jeho český protějšek Vít Rakušan (STAN).
Součástí expozice je tank T-90, který vychází z tanku T-72. Oproti němu má ale novou generaci pancéřování korby i věže a je vybaven novějším zbraňovým systémem.
Protiletadlový systém Buk byl navržen k boji proti řízeným střelám, chytrým pumám, letounům, vrtulníkům i bezpilotním letounům. Raketou tohoto systému byl sestřelen malajsijský civilní Boeing 777 letu MH17.
Exponáty byly na Letnou přivezeny na podvalnících.
K vidění jsou některé z více než 3000 raket a střel vypálených ruskou armádou na ukrajinská města.
Výstava je putovní. Zbraně byly vystaveny v centru na varšavském Zámeckém náměstí. Po Praze se přestěhují do Berlína, Paříže, Madridu nebo Lisabonu.
Expozice zneškodněné ruské techniky na Letné probíhá do 24. července 2022.
Podle webu Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda muzeum umístění ukrajinských bojových vozidel na svém pozemku odmítlo komentovat. Neupřesnilo ani datum předpokládaného otevření expozice.
Regionální zpravodajský web 47.news.ru ale v neděli uvedl, že kurátorem výstavy je federální senátor a expozice by se měla otevřít 27. ledna. Tedy v den, kdy ruská armáda ukončila nacistické obléhání Leningradu, který se později vrátil k historickému názvu Petrohrad.
Ani zdaleka však nejde o první takovou výstavu na ruském území. Zejména v prvních měsících ruské invaze byly podobné expozice populární po celé zemi: v Moskvě vystavovali třeba neprůstřelné vesty, ukrajinské vojenské uniformy nebo ukrajinské odznaky. O těchto exponátech Rusové psali jako „unikátech“ poskytnutých ruským ministerstvem obrany.
Podobné expozice ale pořádá také Ukrajina. Ruské tanky a další ukořistěnou vojenskou techniku pravidelně vystavuje v centru Kyjeva.
V červenci pak nechalo ukrajinské ministerstvo vnitra přivézt zneškodněnou techniku ruské okupační armády i do Prahy. Cílem netradiční výstavy bylo přiblížit hrůzy války: lidé si mohli prohlédnout například poničený tank T-90, protitankový komplet Šturm nebo protiletadlový systém Buk.
Vojenští analytici podle webu The Moscow Times odhadují, že celkem bylo od začátku války zničeno, zajato, poškozeno nebo opuštěno víc než 1600 ruských a 2800 ukrajinských tanků.