Hlavní obsah
Online

Ukrajinští obránci mají rozkaz stáhnout se ze Severodoněcku

Foto: Profimedia.cz

Následky ruské invaze na Ukrajinu. Snímek pochází z města Severodoněck.

Reklama

včera 6:09
aktualizováno • včera 22:39

Rusko útočí na Ukrajinu, situaci sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější informace s datem 24. června

 • Ukrajina se připojí k Evropské unii nejdříve v roce 2029, řekla dnes šéfka Úřadu pro evropskou a euroatlantickou integraci ukrajinské vlády Natalia Forsjuk.
 • Odminování celé Ukrajiny může trvat i deset let. „Jedná se optimistický předpoklad, protože zatím nevíme, co se děje v zónách, které jsou nepřátelské,“ uvedl dnes mluvčí státní pohotovostní služby na Ukrajině.
 • Ukrajinští obránci se budou muset stáhnout ze Severodoněcku a už dostali takový rozkaz. Východoukrajinské město je téměř zcela zničené, uvedl dnes ráno gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.
 • Ukrajina u Evropského soudu pro lidská práva podala stížnost na Rusko. Jde ale pouze o symbolický krok, poněvadž Rusko uzákonilo, že rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva již nebude respektovat.

DĚNÍ NA UKRAJINĚ JSME SLEDOVALI TAKÉ VE ČTVRTEK:

 • Není jasné, kdy stahování jednotek ze Severodoněcku začne

  Hajdaj neuvedl, kdy by stahování ukrajinských obránců z města, které zhruba měsíc zažívalo jedny z nejprudších bojů od zahájení ruské invaze, mělo začít ani jako dlouho by mělo trvat, připomněla agentura Reuters.

 • U ruské Rjazani se zřítilo nákladní letadlo, nejméně tři mrtví

  U ruské Rjazani, která se nachází zhruba 200 kilometrů od Moskvy, se dnes ráno při přistání zřítilo nákladní letadlo Il-76. Zemřeli nejméně tři členové posádky. Dalších šest lidí, kteří byli na palubě, je zraněných. Napsala to agentura Reuters s odkazem na informace agentury Interfax. Podle agentury TASS však bilance není stále jistá.

  Podle agentury Interfax se jednalo o vojenské letadlo. Ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že pád letadla způsobily problémy s motory. Dodalo, že se jednalo o cvičný let bez nákladu.

  Podle agentury TASS není bilance mrtvých stále jasná. „Z hořícího letadla byla vyproštěna dvě těla,“ řekl agentuře nejmenovaný zdroj z řad záchranářů. V nemocnici skončili čtyři lidé, z nichž jeden je ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Letadlo se zřítilo do pole nedaleko obytných domů, pád však na zemi nezpůsobil větší škody.

  Záběry z místa pádu.Video: twitter/RALee85, twitter/Tass

 • Ukrajinští obránci dostali rozkaz stáhnout se ze Severodoněcku, uvedl gubernátor

  Ukrajinští obránci se budou muset stáhnout ze Severodoněcku a už dostali takový rozkaz. Východoukrajinské město je téměř zcela zničené, uvedl dnes ráno gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Poslední ruský útok na přilehlý Lysyčansk byl podle něj odražen, boje však pokračují v okolí dvojměstí.

 • Rusko dále útočí na civilní infrastrukturu, tvrdí ukrajinský generální štáb

  „Nepřítel pokračuje v raketových úderech na kritickou civilní infrastrukturu na Ukrajině. Zintenzivnila se činnost sabotážních a průzkumných skupin. Nepřítel nepřestává s útočnými operacemi ve východní operační zóně, aby nastolil plnou kontrolu nad územím Doněcké a Luhanské oblasti,“ napsal ukrajinský generální štáb.

  „Okupanti zahájili ofenzivu u osady Myrna Dolyna a boje pokračují. Naši vojáci úspěšně zastavili ofenzivu nepřítele u Borivske,“ stojí dále v prohlášení štábu.

 • Ruské jednotky se snaží obklíčit ukrajinské vojáky v Lysyčansku

  Ruské síly se snaží obklíčit ukrajinské jednotky bránící Lysyčansk, uvedl ve čtvrtek na brífinku vysoký ukrajinský představitel obrany Oleksij Gromov. Bitva o dvě klíčová města na východě Ukrajiny se blíží k „děsivému finále“, napsal web The Guardian.

  Včera večer ukrajinský generální štáb sdělil, že ukrajinským silám se podařilo postup nepřítele k jižnímu okraji Lysyčansku zastavit. Právě na ovládnutí Lysyčansku a přilehlého Severodoněcku vynakládá ruská armáda na ukrajinském Donbasu hlavní úsilí.

 • Ukrajina podala na Rusko stížnost u Evropského soudu pro lidská práva

  Ukrajina u Evropského soudu pro lidská práva podala stížnost na Rusko. Jeho síly viní z hrubého porušování lidských práv během současné války na Ukrajině. Jde ale pouze o symbolický krok, poněvadž Rusko uzákonilo, že rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva již nebude respektovat, podotkla agentura Reuters.

  Kyjev podle prohlášení ukrajinského ministerstva spravedlnosti uvedl, že ruská invaze na Ukrajinu je nezákonná z hlediska základní úmluvy o lidských právech Rady Evropy, pod niž spadá Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

  Rada Evropy ale Rusko tři týdny po začátku invaze na Ukrajinu vyloučila. V souvislosti s tím pak ruský prezident Vladimir Putin tento měsíc podepsal zákon, podle něhož se Rusko nebude rozhodnutími štrasburského soudu přijatými po 15. březnu řídit.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy