Hlavní obsah
Online

Ukrajinští obránci mají rozkaz stáhnout se ze Severodoněcku

Foto: Profimedia.cz

Následky ruské invaze na Ukrajinu. Snímek pochází z města Severodoněck.

Reklama

24. 6. 6:09
aktualizováno • 24. 6. 22:39

Rusko útočí na Ukrajinu, situaci sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější informace s datem 24. června

 • Ukrajina se připojí k Evropské unii nejdříve v roce 2029, řekla dnes šéfka Úřadu pro evropskou a euroatlantickou integraci ukrajinské vlády Natalia Forsjuk.
 • Odminování celé Ukrajiny může trvat i deset let. „Jedná se optimistický předpoklad, protože zatím nevíme, co se děje v zónách, které jsou nepřátelské,“ uvedl dnes mluvčí státní pohotovostní služby na Ukrajině.
 • Ukrajinští obránci se budou muset stáhnout ze Severodoněcku a už dostali takový rozkaz. Východoukrajinské město je téměř zcela zničené, uvedl dnes ráno gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.
 • Ukrajina u Evropského soudu pro lidská práva podala stížnost na Rusko. Jde ale pouze o symbolický krok, poněvadž Rusko uzákonilo, že rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva již nebude respektovat.

DĚNÍ NA UKRAJINĚ JSME SLEDOVALI TAKÉ VE ČTVRTEK:

 • NATO by mělo posílit jednotky v Pobaltí i zbrojní průmysl, míní The Times

  Severoatlantická aliance by měla posílit své jednotky v Pobaltí a jednotlivé členské země by měly navýšit kapacity vojenského průmyslu. Před nadcházejícím summitem NATO to dnes napsal list The Times, podle kterého jsou ve světle ruské invaze na Ukrajinu a ruských výhrůžek vůči Litvě znepokojivé zejména nevelké zásoby zbraní a vojenské techniky v členských zemích aliance.

  Na summitu v Madridu, kde se představitelé států NATO sejdou příští týden, budou pobaltské státy požadovat zvýšenou přítomnost aliančních jednotek v regionu – a po právu, píše The Times. Podle listu je právě teď, kdy je Rusko zaneprázdněno svou válkou na Ukrajině, příležitost v Estonsku, Litvě a Lotyšsku posílit síly NATO. Ty by v případě, že by Moskva zvažovala rozšíření své agrese dál na západ, mohly posloužit jako odstrašující prostředek.

  Samotné vojenské jednotky ale nestačí, pokud nemohou dlouhodobě bojovat. „Konflikt na Ukrajině ukázal jak na nedostatek vybavení a munice, tak na nedostatek výrobních kapacit v rámci NATO,“ píše The Times.

 • Lídři zemí EU debatují o cenách energií a nedostatku ruského plynu

  Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili v Bruselu závěrečný druhý den summitu, který věnují debatě o možných opatřeních proti vysokým cenám energie a omezeným dodávkám ruského plynu.

  Lídři před summitem navrhovali různé recepty od společných nákupů plynu po cenové stropy, na konkrétních společných řešeních se však patrně neshodnou. Konkrétním výstupem summitu by měl být souhlas se zavedením eura v Chorvatsku, na němž by se měli šéfové států shodnout v úvodní části dnešního jednání.

  Evropa se v současnosti potýká s rekordní inflací, kterou pohánějí zvláště vysoké ceny energií související s ruskou invazí na Ukrajinu a omezováním dodávek plynu. Velká část unijních zemí chce hledat recept ve společných nákupech suroviny, o nichž dnes při příchodu na summit mluvil například belgický premiér Alexander de Croo a podporuje je i česká vláda. Evropská komise v současnosti připravuje systém možného fungování věci, který chce předložit v nejbližší době.

 • V okupovaném Chersonu místní kolaborant zahynul při atentátu

  V okupovaném Chersonu na jihu Ukrajiny byl proveden atentát na místního činovníka, podle ukrajinských médií kolaboranta s Ruskem. Dmytro (rusky Dmitrij) Savlučenko, který měl v Rusy dosazené oblastní správě na starosti záležitosti rodin, mládeže a sportu, přišel podle ruské státní agentury TASS o život.

  „V Chersonu vyhodili kolaboranta do povětří,“ komentoval to na svém webu list Ukrajinska pravda.

  „Na místě výbuchu se nacházejí dva ohořelé automobily, místo činu je ohrazeno, pracují tam pyrotechnici, kteří prozkoumávají terén. Výbuch rozbil okna ve čtyřpodlažním domě, na jehož dvoře k explozi došlo, sousední budova nebyla poškozena,“ uvedl zpravodaj TASS z místa.

 • Zelenskyj poděkoval americkému lidu za vojenskou pomoc

  „Jsme vděční americkému prezidentovi a americkému lidu za rozhodnutí poskytnout Ukrajině další balíček obranné pomoci ve výši 450 milionů dolarů. Tato podpora, včetně systémů HIMARS, je nyní důležitější než kdy jindy. Společným úsilím osvobodíme zemi od ruského agresora!“ napsal na Twitteru ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  Součástí balíčku, který USA ohlásily, jsou čtyři systémy HIMARS, lodě a čluny pro hlídkování pobřeží i řek a munice, uvedla agentura Reuters. Washington nový balík pomoci oznámil týden po zprávě, že Ukrajině pošle zbraně za miliardu dolarů.

 • Vojenské nákladní letadlo, které se zřítilo u Rjazani, mělo problémy s motorem

  Čtyři lidé dnes zemřeli při havárii ruského vojenského nákladního letounu Il-76 u Rjazani, ležící zhruba 200 kilometrů na jihovýchod od Moskvy.

  Podle ruského ministerstva obrany mělo letadlo při výcvikovém letu problémy s motorem, píše agentura RIA Novosti. Zpravodaj této agentury uvedl, že stroj se zřítil v Rjazani nedaleko obytných domů, dopadl ale na louku u místní řeky Pletěnka.

 • ISW: Ztráta Severodoněcku a Lysyčansku by nepředstavovala zásadní zlom ve válce

  Ztráta Severodoněcku a Lysyčansku by nepředstavovala zásadní zlom ve válce, uvedl v dnešním hodnocení americký Institut pro výzkum války (ISW). Ukrajinci podle něj „v zásadě dosáhli svého cíle“ tím, že v bitvě zpomalili a oslabili ruské jednotky. „Ruské útočné operace se v nadcházejících týdnech pravděpodobně zastaví, ať už se ruské síly zmocní oblasti Severodoněcku a Lysyčansku, či nikoliv,“ míní institut.

 • Rusko zahájilo trestní řízení proti ukrajinským velitelům

  Kanál samozvané Doněcké lidové republiky (DLR) na Telegramu uvedl, že Ruská federace zahájila trestní řízení proti „velkému počtu velitelů ukrajinských ozbrojených sil“. Informoval o tom britský The Guardian.

  „V důsledku ostřelování měst Doněck, Dokučajevsk, Makejevka, Gorlovka a Světlodarsk, jakož i osad Vladimirovka, Zajcevo, Jasinovka a Ivanovka byli zabiti dva civilisté, pět civilistů bylo zraněno, bylo poškozeno 30 domů a civilní infrastruktura, včetně budovy školy,“ stojí v prohlášení. Informace není možné nezávisle ověřit.

 • Není jasné, kdy stahování jednotek ze Severodoněcku začne

  Hajdaj neuvedl, kdy by stahování ukrajinských obránců z města, které zhruba měsíc zažívalo jedny z nejprudších bojů od zahájení ruské invaze, mělo začít ani jako dlouho by mělo trvat, připomněla agentura Reuters.

 • U ruské Rjazani se zřítilo nákladní letadlo, nejméně tři mrtví

  U ruské Rjazani, která se nachází zhruba 200 kilometrů od Moskvy, se dnes ráno při přistání zřítilo nákladní letadlo Il-76. Zemřeli nejméně tři členové posádky. Dalších šest lidí, kteří byli na palubě, je zraněných. Napsala to agentura Reuters s odkazem na informace agentury Interfax. Podle agentury TASS však bilance není stále jistá.

  Podle agentury Interfax se jednalo o vojenské letadlo. Ruské ministerstvo obrany prohlásilo, že pád letadla způsobily problémy s motory. Dodalo, že se jednalo o cvičný let bez nákladu.

  Podle agentury TASS není bilance mrtvých stále jasná. „Z hořícího letadla byla vyproštěna dvě těla,“ řekl agentuře nejmenovaný zdroj z řad záchranářů. V nemocnici skončili čtyři lidé, z nichž jeden je ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Letadlo se zřítilo do pole nedaleko obytných domů, pád však na zemi nezpůsobil větší škody.

  Záběry z místa pádu.Video: twitter/RALee85, twitter/Tass

 • Ukrajinští obránci dostali rozkaz stáhnout se ze Severodoněcku, uvedl gubernátor

  Ukrajinští obránci se budou muset stáhnout ze Severodoněcku a už dostali takový rozkaz. Východoukrajinské město je téměř zcela zničené, uvedl dnes ráno gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Poslední ruský útok na přilehlý Lysyčansk byl podle něj odražen, boje však pokračují v okolí dvojměstí.

 • Rusko dále útočí na civilní infrastrukturu, tvrdí ukrajinský generální štáb

  „Nepřítel pokračuje v raketových úderech na kritickou civilní infrastrukturu na Ukrajině. Zintenzivnila se činnost sabotážních a průzkumných skupin. Nepřítel nepřestává s útočnými operacemi ve východní operační zóně, aby nastolil plnou kontrolu nad územím Doněcké a Luhanské oblasti,“ napsal ukrajinský generální štáb.

  „Okupanti zahájili ofenzivu u osady Myrna Dolyna a boje pokračují. Naši vojáci úspěšně zastavili ofenzivu nepřítele u Borivske,“ stojí dále v prohlášení štábu.

 • Ruské jednotky se snaží obklíčit ukrajinské vojáky v Lysyčansku

  Ruské síly se snaží obklíčit ukrajinské jednotky bránící Lysyčansk, uvedl ve čtvrtek na brífinku vysoký ukrajinský představitel obrany Oleksij Gromov. Bitva o dvě klíčová města na východě Ukrajiny se blíží k „děsivému finále“, napsal web The Guardian.

  Včera večer ukrajinský generální štáb sdělil, že ukrajinským silám se podařilo postup nepřítele k jižnímu okraji Lysyčansku zastavit. Právě na ovládnutí Lysyčansku a přilehlého Severodoněcku vynakládá ruská armáda na ukrajinském Donbasu hlavní úsilí.

 • Ukrajina podala na Rusko stížnost u Evropského soudu pro lidská práva

  Ukrajina u Evropského soudu pro lidská práva podala stížnost na Rusko. Jeho síly viní z hrubého porušování lidských práv během současné války na Ukrajině. Jde ale pouze o symbolický krok, poněvadž Rusko uzákonilo, že rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva již nebude respektovat, podotkla agentura Reuters.

  Kyjev podle prohlášení ukrajinského ministerstva spravedlnosti uvedl, že ruská invaze na Ukrajinu je nezákonná z hlediska základní úmluvy o lidských právech Rady Evropy, pod niž spadá Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

  Rada Evropy ale Rusko tři týdny po začátku invaze na Ukrajinu vyloučila. V souvislosti s tím pak ruský prezident Vladimir Putin tento měsíc podepsal zákon, podle něhož se Rusko nebude rozhodnutími štrasburského soudu přijatými po 15. březnu řídit.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy