Hlavní obsah

Ukrajinec přežil vlastní popravu, dokázal se pak dostat z hrobu

Foto: Vincent Mundy, Shutterstock.com

Ruka a bota civilistů zavražděných a pohřbených do masového hrobu v Buči u Kyjeva. Snímek ze 7. dubna 2022.

Reklama

16. 5. 9:50

Ruští vojáci Mykolovi Kuličenkovi a dvěma jeho bratrům svázali ruce a nohy a střelili je do hlavy. Těla pak zaházeli zemí. Ale kulka určená Mykolovi poškodila jen měkké tkáně a podařilo se mu přežít.

Článek

Příběh Mykoly Kuličenka, který přežil vlastní popravu, dostal se z hrobu a došel do nejbližší vesnice, kde mu místní poskytli úkryt, přinesl běloruský nezávislý list Naša Niva a informovala o něm i ukrajinská a západní média.

Trojici bratrů po okupaci jejich vsi Rusové uvěznili. Tři dny je vyslýchali a poté postříleli. Ale po osvobození obce byla v hrobě nalezena jen dvě těla. Muži měli svázané ruce a nohy a střelná zranění hlavy, potvrdil prokurátor Serhij Chamajko.

Rusové 18. března prohledali dům bratrů, ve kterém našli ukrajinskou uniformu nejmladšího bratra Jevhena a dědovy medaile. To bylo podle Mykoly důvodem, proč je následně Rusové mučili a pak postříleli.

Jevhena vyvedli na ulici, srazili na kolena a zbili obuškem. Zadrženým zavázali oči, hodili je do vojenského auta a odvezli z vesnice. Později vešlo v známost, že lidi ze vsi mučí v areálu místní pily.

„Na paletách leželi ranění vojáci,“ vyprávěl Mykola.

Ve stejné místnosti drželi bratry tři dny. Pak je odvezli, aby je zastřelili.

Rusové vykopali hrob. Bratrům svázali ruce, nohy a převázali oči. Pak jim prostřelili hlavy a zasypali hlínou.

Nejprve zastřelili nejmladšího. „Hodili ho do jámy a pak zastřelili Dmytra, ale do jámy ho nehodili. Pak, když mě střelili, kopli mě ještě nohama a spadl jsem na staršího bratra,“ vylíčil Mykola. Střela mu prošla tvářemi a nezasáhla životně důležité orgány.

Přes svázané nohy a ruce se Mykola dokázal vyhrabat z hrobu. Došel do nejbližší vsi. Ruskému kontrolnímu stanovišti se vyhnul. Místní obyvatelka Valentyna mu poskytla přístřeší.

Po osvobození na místo dorazili kriminalisté. Prokurátor potvrdil informaci, že bratři měli svázané ruce a nohy, převázané oči a střelná zranění. Úřady se pokusí vypátrat ruské vojáky, kteří jsou za zločin odpovědní.

V Kyjevě minulý týden začal soud s ruským vojákem obviněným ze zabití 62letého civilisty. Jde o první takový proces od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Jedenadvacetiletý zajatý příslušník tankové jednotky Vadim Šišimarin čelí obvinění, že v prvním týdnu války zabil výstřelem do hlavy muže ve vesnici Čupachivka v Sumské oblasti na severovýchodě země.

Válka na Ukrajině

Foto: Seznam Zprávy, Shutterstock.com

.

Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.

To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované