Hlavní obsah
Online

Na Ukrajině padl generálmajor ruského letectva ve výslužbě

Foto: Profimedia.cz

Kanamat Botašev je nejvýše postaveným příslušníkem ruského letectva, jehož smrt na Ukrajině vyšla najevo (ilustrační snímek).

Reklama

24. 5. 6:37
aktualizováno • 24. 5. 22:22

Rusko útočí na Ukrajinu, situaci sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější informace s datem 24. května

 • Ukrajině se nedostává zbraní a munice, zatímco v Donbasu na východě země zuří největší bitva v Evropě od konce druhé světové války, upozornil ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Žádá hlavně raketomety, dalekonosná děla a obrněné transportéry.
 • Moskva zváží, zda bude mít zájem obnovit vztahy se Západem, uvedl ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jeho země se chce ještě intenzivněji orientovat na spolupráci s Čínou, která „neskáče, jak ostatní pískají,“ řekl Lavrov.
 • Nad Ukrajinou byl podle médií sestřelen letoun s generálmajorem ruských vzdušných sil ve výslužbě Kanamatem Botaševem, který zahynul. O úmrtí informovala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na tři bývalé Botaševovy podřízené, kteří si přáli zůstat v anonymitě. Botašev je nejvýše postavený příslušník ruského letectva, jehož smrt na Ukrajině vyšla najevo.
 • Představitel ruské mise při OSN v Ženevě odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na Ukrajině. „Důvodem je, že zásadně nesouhlasím s tím, co moje vláda dělá minimálně od února, a nechci s tím být dále spojován,“ uvedl Boris Bondarev. Diplomat dodal, že se za svou zemi nikdy nestyděl více.
 • Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy, řekl v pondělí americký ministr obrany Lloyd Austin na tiskové konferenci po virtuálním setkání se zástupci spřízněných zemí, na němž se jednalo o další vojenské pomoci Ukrajině.
 • Výzkum veřejného mínění: Vzdát bychom se neměli, myslí si většina Ukrajinců

  Podle aktuálního výzkumu veřejného mínění se 82 procent dotazovaných Ukrajinců domnívá, že by se země neměla vzdát území na úkor míru. Podle Mezinárodního sociologického institutu v Kyjevě si opak myslí jen 10 procent dotázaných. Podle nich by se měla Ukrajina vzdát některých oblastí, a zachovat tak mír a nezávislost země.

 • Británie chce Ukrajině pomoci s vývozem obilnin

  Británie hledá způsoby, jak pomoci Ukrajině s vývozem obilnin, které kvůli ruské invazi a zablokovaným přístavům nemohou zemi opustit obvyklou lodní cestou. Stanici Sky News to dnes řekl britský ministr dopravy Grant Shapps, jenž toto téma řeší se svým ukrajinským protějškem Oleksandrem Kubrakovem. Ukrajina kvůli válce čelí problémům, jak vyvézt téměř 25 milionů tun obilí, přičemž jeho nedostatek může ohrozit miliony hladovějících lidí v chudých zemích.

  „Mluvili jsme o podrobnostech, do nichž tady nemohu zacházet, ale obecně šlo o to, jaká infrastruktura je potřeba, aby se zajistilo, že se obilí dostane ven,“ řekl Shapps. „Existuje spousta dalších možných způsobů, jak obilí a další zboží dostat ze země… A je klíčové, aby se to podařilo, protože jinak bude problém s hladověním a možná i s hladomorem,“ dodal britský ministr.

  Britský deník The Times dnes napsal, že Británie a další spojenci mimo jiné zvažují vyslání válečných lodí do Černého moře, a to právě kvůli ochraně nákladních plavidel s ukrajinským obilím. Pro ukrajinské lodě by měl vzniknout bezpečný koridor směrem od Oděsy k úžině Bospor.

 • Rusko porušuje principy mezinárodního pořádku, shodla se aliance Quad

  „Ruská invaze na Ukrajinu porušuje základní principy mezinárodního pořádku. Shodli jsme se, že jednostranné snahy změnit status quo silou nebudou nikdy nikde tolerovány, především pak ne v indo-pacifickém regionu,“ prohlásil japonský premiér Fumio Kišida. Stalo se tak na závěr setkání vůdců zemí aliance Quad.

 • Moldavské úřady provedly prohlídku v domě proruského exprezidenta

  Moldavská protikorupční prokuratura provedla prohlídku v domě proruského exprezidenta Igora Dodona. Minulý týden jej úřady začaly stíhat kvůli podezření z braní úplatků od vlivného oligarchy. Informovala o tom dnes ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na generální prokuraturu.

  V roce 2020 zveřejnil tehdejší opoziční poslanec snímek, na němž je zachyceno setkání bývalého prezidenta Dodona s kontroverzním podnikatelem a někdejším předsedou Demokratické strany Vladimirem Plahotniucem. Na videu je vidět, jak Plahotniuc předává Dodonovi černou tašku, ve které – soudě podle rozhovoru – jsou peníze pro Dodonovy socialisty. Setkání se uskutečnilo v červnu 2019, přičemž o několik dní později Plahotniuc opustil zemi.

  Trestní stíhání Dodona dříve odmítl soud v Kišiněvě a také protikorupční prokuratura, ale tato rozhodnutí zrušila výše postavená instance. Generální prokuratura zahájila stíhání ve středu.

 • Před častějšími ruskými útoky na Donbasu varuje britská rozvědka

  Na zvýšení intenzity ruských operací v Donbasu a snahu obklíčit Severodoněck, Lysyčansk a Rubižne upozorňuje britská vojenská rozvědka, podle které jsou severní a jižní osy ruských operací odděleny asi 25 kilometry území ovládaného Ukrajinci. Rozvědka poukázala na silný ukrajinský odpor, nicméně ruským jednotkám se podařilo dosáhnout místních úspěchů, a to i díky soustředění dělostřelectva. Ovládnutí severodoněcké kapsy by představovalo dobytí celé Luhanské oblasti v rámci ruské snahy ovládnout celý Donbas. Ruský postup na západ by ale současně prodloužil ruské linie a pravděpodobně vyvolal potíže se zásobováním.

 • Ruské jednotky podnikly od začátku války přes 3 tisíce náletů, řekl Zelenskyj

  Ruské jednotky od začátku války na Ukrajině vyslaly 1 474 raketových střel a podnikly přes 3 tisíce náletů letadel a helikoptér, řekl prezident Volodymyr Zelenskyj.

 • V Rusku stále působí 580 mezinárodních společností, uvedl Kuleba

  V Rusku stále působí 580 mezinárodních společností. Naopak od začátku invaze se ze země rozhodlo odejít 1 439 firem, uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

 • Ruská armáda plánuje nové pokusy o útok a obklíčení, informuje ukrajinský štáb

  Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami nejspíše připravuje k novým pokusům o obklíčení ukrajinských vojsk u Severodoněcka a Lysyčanska. Rusové také posilují jednotky k obnově útoku ve směru na Záporoží, varuje ukrajinský generální štáb v pravidelné ranní zprávě o situaci na bojišti k ránu 90. dne války.

  Podle štábu nelze vyloučit, že se Rusové pokusí překročit Severní Doněc východně od Severodoněcka a Lysyčanska. Pro krytí této operace nepřítel soustředil raketomety a dělostřelectvo. Tyto síly by představovaly severní část předpokládaných „kleští“ k obklíčení ukrajinských jednotek, píše server BBC News.

  Na jihu Rusové zlepšili svou taktickou situaci u obce Vasylivka v Záporožské oblasti, přiznává ukrajinské velení. Vasylivka leží u trasy zásobování ukrajinských sil v Severodoněcku-Lysyčansku. Jde o jižní část předpokládaných „kleští“, poznamenala BBC.

  Ve stejné oblasti, jižně od Severodoněcka, Rusové podle štábu útočí na vsi Toškivka a Ustynivka. Současně se nepřítel chystá k novým pokusům o ofenzivu vedenou z Izjumu na jih, směrem ke Slovjansku a Kramatorsku.

 • Příměří bez stažení ruských vojsk by protáhlo válku na roky, uvedl Podoljak

 • Lavrov: Moskva ještě zváží, zda bude chtít obnovit vztahy se Západem

  Moskva ještě zváží, zda bude mít zájem obnovit vztahy se Západem, uvedl v pondělí ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jeho země se chce ještě intenzivněji orientovat na spolupráci s Čínou, která „neskáče, jak ostatní pískají“, řekl Lavrov. O obsahu projevu předneseném na Primakovově střední škole informovala agentura TASS. Vztahy Ruska a mnoha zemí se výrazně zhoršily po ruské invazi na Ukrajinu, která začala před třemi měsíci.

  „Pokud budou chtít (západní země) něco navrhnout, pokud jde o obnovení vztahů, budeme vážně zvažovat, zda to potřebujeme, nebo ne,“ upozornil Lavrov. „Budeme se spoléhat pouze na sebe a na ty země, které prokázaly svou spolehlivost a které neskáčou tak, jak ostatní pískají,“ dodal šéf ruské diplomacie. „Nyní, když Západ zaujal pozici diktátora, budou naše ekonomické vazby s Čínou růst ještě rychleji,“ uzavřel.

 • Biden: Válka na Ukrajině je světový problém

  „Ocitli jsme se v temných časech naší společné historie,“ řekl americký prezident Joe Biden na začátek summitu aliance Quad (Spojené státy, Indie, Japonsko a Austrálie). „Je to víc než jen evropský problém, je to světový problém,“ dodal prezident, který je na své první oficiální cestě po Asii.

 • Autor slavné věty z Hadího ostrova se dostal z ruského zajetí

  Ukrajinského pohraničníka z Hadího ostrova, který proslul na začátku ruské invaze svojí nevybíravou větou na adresu posádky ruské válečné lodi, se podařilo vysvobodit z ruského zajetí, napsal web Ukrajinska pravda. O návratu autora věty domů ze zajetí média informovala již dříve, mezitím se ale ukázalo, že slavná slova pronesl ve skutečnosti někdo jiný.

  Autor slavné věty byl v ruském zajetí měsíc a půl, řekl ve vysílání ukrajinské televize velitel pohraniční stráže na Hadím ostrově Bohdan Hockyj. Neupřesnil ale, kdy se jeho podřízený dostal na svobodu.

  Pohraničníkovu identitu úřady nezveřejňovaly, aby mu neuškodily během toho, co byl v zajetí, vysvětlil mluvčí pohraniční služby Andrij Demčenko. Jméno má zůstat ještě nějakou dobu vzhledem k „určitým okolnostem“ veřejnosti skryto, přestože pracovník pohraniční služby je nyní v bezpečí, doplnil Demčenko. Média dříve chybně připsala autorství věty vojákovi námořní pěchoty Romanu Hrybovovi, připomněla Ukrajinska pravda.

 • Zelenskyj: Ukrajinci nemají jinou alternativu než bojovat a vyhrát

  Ukrajinci nemají jinou alternativu než bojovat a vyhrát, řekl v pravidelném nočním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nejhorší situace je podle něj v těchto dnech na Donbasu a nadcházející týdny války budou těžké. Rusové se snaží zničit co nejvíce lidských životů a infrastruktury, řekl Zelenskyj po třech měsících od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

  „Celkem od 24. února ruská armáda provedla na Ukrajinu 1 474 raketových úderů, přičemž použila 2 275 různých střel. Naprostá většina z nich mířila na civilní objekty. Za necelé tři měsíce došlo k více než 3 000 náletů ruských letadel a vrtulníků,“ řekl Zelenskyj a zopakoval svůj požadavek na další dodávky zbraní od spojenců.

  Hlavním terčem ruských úderů jsou obce Bachmut v Doněcké oblasti a Popasna a Severodoněck v Luhanské oblasti. „Nikdo nezničil Donbas tak, jak to nyní dělá ruská armáda,“ zdůraznil prezident.

 • Drábová: Radiační situace na Ukrajině je normální

 • V ruskými vojáky okupovaném Chersonu vznikne vojenská základna

  V Chersonu vznikne vojenská základna, která má „zajistit bezpečnost“ v regionu, informuje ruská agentura RIA Novosti. Podle úředníků dosazených Ruskem bude přítomná armáda „garantem míru a bezpečí“, řekl Kirill Stremousov.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy