Hlavní obsah
Online

Na Ukrajině padl generálmajor ruského letectva ve výslužbě

Foto: Profimedia.cz

Kanamat Botašev je nejvýše postaveným příslušníkem ruského letectva, jehož smrt na Ukrajině vyšla najevo (ilustrační snímek).

Reklama

24. 5. 6:37
aktualizováno • 24. 5. 22:22

Rusko útočí na Ukrajinu, situaci sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější informace s datem 24. května

 • Ukrajině se nedostává zbraní a munice, zatímco v Donbasu na východě země zuří největší bitva v Evropě od konce druhé světové války, upozornil ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Žádá hlavně raketomety, dalekonosná děla a obrněné transportéry.
 • Moskva zváží, zda bude mít zájem obnovit vztahy se Západem, uvedl ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jeho země se chce ještě intenzivněji orientovat na spolupráci s Čínou, která „neskáče, jak ostatní pískají,“ řekl Lavrov.
 • Nad Ukrajinou byl podle médií sestřelen letoun s generálmajorem ruských vzdušných sil ve výslužbě Kanamatem Botaševem, který zahynul. O úmrtí informovala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na tři bývalé Botaševovy podřízené, kteří si přáli zůstat v anonymitě. Botašev je nejvýše postavený příslušník ruského letectva, jehož smrt na Ukrajině vyšla najevo.
 • Představitel ruské mise při OSN v Ženevě odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na Ukrajině. „Důvodem je, že zásadně nesouhlasím s tím, co moje vláda dělá minimálně od února, a nechci s tím být dále spojován,“ uvedl Boris Bondarev. Diplomat dodal, že se za svou zemi nikdy nestyděl více.
 • Česká republika nedávno věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy, řekl v pondělí americký ministr obrany Lloyd Austin na tiskové konferenci po virtuálním setkání se zástupci spřízněných zemí, na němž se jednalo o další vojenské pomoci Ukrajině.
 • CNN: Satelitní snímky ukazují ruské lodě naložené patrně ukrajinským obilím

  Rusko zřejmě pokračuje v krádežích ukrajinského obilí, napsal dnes server CNN s odkazem na satelitní snímky americké společnosti Maxar Technologies. Fotografie ukazují dvě ruské obchodní lodě v přístavu Sevastopol na Ruskem anektovaném Krymském poloostrově, do kterých se nakládá obilí.

  Z „postupné krádeže“ obilí Rusko obvinil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ačkoliv nelze s jistotou určit, komu naložené plodiny na lodích patří, CNN připomíná, že Krymský poloostrov produkuje jen málo obilí – na rozdíl od zemědělsky bohatých ukrajinských oblastí ležících severně od Krymu, z nichž Rusko nyní část okupuje.

  Nové snímky Maxar Technologies z 19. a 21. května ukazují plavidla – Matros Pozynič a Matros Koška – v loděnici patrně vedle sil s obilím, ze kterých do otevřeného nákladního prostoru proudí náklad. Obě lodě už ze Sevastopolu vypluly. Podle monitorovací on-line služby MarineTraffic se Matros Pozynič plaví Egejským mořem a jeho cílem má být libanonský Bejrút. Matros Koška je stále v Černém moři.

 • Zeman nevyhověl 11 žádostem Čechů, kteří chtěli odjet bojovat na Ukrajinu

  Prezident Miloš Zeman dnes nevyhověl 11 žádostem českých občanů o souhlas se vstupem do ukrajinských ozbrojených sil. Nedoporučilo to ministerstvo obrany. Na Twitteru to dnes oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Dříve Zeman vstup odsouhlasil 103 Čechům.

 • V Malešicích vznikne další stanové městečko, potvrdil mluvčí ministra vnitra

  V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny. Shodl se na tom ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). Informaci České televize (ČT) potvrdil ČTK mluvčí ministerstva vnitra Jakub Veinlich. Městečko v Malešicích by mělo mít kapacitu 150 lidí. Praha se potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst.

  V Praze v Troji už v polovině května vzniklo stanové městečko, které má sloužit zejména pro uprchlíky z pražského hlavního nádraží, tedy zejména pro romské rodiny. Běženci v něm mají pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany. Hned první víkend se prakticky zaplnilo, když v něm nalezlo azyl 142 ukrajinských uprchlíků, kapacita městečka je 150 lůžek.

 • Navalnyj dnes u soudu reagoval i na válku na Ukrajině

  Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání kritika Kremlu, opozičního politika Alexeje Navalného, proti jeho březnovému odsouzení na devět let do vězení za podvod a pohrdání soudem, oznámily tiskové agentury.

  Navalnyj se dnes u soudu vyjádřil i ohledně války na Ukrajině. „Nelíbí se vám, když mluvím o válce? Pak tuto válku použiji jako metaforu pro vaše soudy. Tato válka, stejně jako vaše soudy, je postavena výhradně na lži, bez jediného pravdivého slova,“ řekl.

  „Můžete mě přerušit a vypnout, ale řeknu vše, co se chystám říct,“ zareagoval Navalnyj. „Jak by všem bylo bez vás krásně! Je třeba, abyste nechali všechny na pokoji, odpojili se od Ukrajiny, od obyčejných lidí! Váš čas není navždy a váš čas uplyne. Až budete všichni hořet v pekle, přikládat dřevo pod kotel budou vaši předci, kteří si nepřáli, abyste rozpoutali nové války ve 21. století,“ prohlásil.

 • Šojgu: Ruská armáda postupuje pomalu kvůli ohledům na civilisty

  Postup ruské armády na Ukrajině zpomalují ohledy na to, aby nebyly oběti mezi civilním obyvatelstvem, prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu na jednání ministrů obrany proruského vojenského paktu ODKB podle agentury Interfax. „Nepochybně to zpomaluje tempo ofenzívy, ale děláme to vědomě, abychom se vyhnuli obětem mezi civilisty,“ prohlásil Šojgu.

  Odhadl také, že na ukrajinské straně bojuje více než 6 tisíc žoldnéřů. Ruské ozbrojené síly podle ministra neútočí na civilní infrastrukturu a palebné pozice a vojenské objekty ničí vysoce přesnými zbraněmi.

 • Ruská armáda postupuje pomalu kvůli ohledům na civilisty, tvrdí Šojgu

  Postup ruské armády na Ukrajině zpomalují ohledy na to, aby nebyly oběti mezi civilním obyvatelstvem, prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu na jednání ministrů obrany proruského vojenského paktu ODKB podle agentury Interfax.

  Moskva stále popírá, že by ruská armáda útočila na civilisty. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva v pondělním komuniké potvrdil, že ve válce Ruska proti Ukrajině bylo zabito přinejmenším 3 930 civilistů, včetně 257 dětí, a dalších 4 532 utrpělo zranění, včetně 394 dětí.

  Skutečný počet civilních obětí bude ale nejspíše mnohem vyšší.

 • Ruského ropného giganta nejvíce zasáhl pokles těžby ropy v Rusku

  Ruská státní ropná společnost Rosněfť, kterou řídí blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin, zaznamenala od invaze ruských vojsk na Ukrajinu největší pokles produkce ve srovnání s ostatními těžaři. Na celkovém snížení těžby v zemi od invaze se Rosněfť spolu se svými dceřinými společnostmi podílela dvěma třetinami, ukazují podle agentury Bloomberg údaje ruského ministerstva energetiky. Je to zhruba dvojnásobek podílu firmy na celkové těžbě, což znamená, že Rosněfť byla zasažena neúměrně.

  „Je to pravděpodobně firma, kterou poslední etapy mezinárodních sankcí zasáhly nejvíce,“ řekl analytik trhu s ropou ze společnosti Kpler Viktor Katona. „Rosněfť se stala hlavním zdrojem snižování těžby v Rusku.“

  Těžba ropy v Rusku byla podle údajů ministerstva v polovině května o 830 tisíc barelů denně nižší než v únoru. Z toho u projektů společnosti Rosněfť, včetně těch provozovaných dceřinou společností Bašněfť, byla těžba nižší o 560 tisíc barelů denně.

 • V Mariupolu objevili pod troskami domu ostatky 200 lidí, uvedla radnice

  V troskách jednoho vybombardovaného domu v Mariupolu bylo nalezeno bezmála 200 těl civilistů. S odvoláním na poradce mariupolského starosty Petra Andrjuščenka o tom informovaly agentury Ukrinform a Unian.

  „Při odstraňování sutin výškové budovy nedaleko čerpací stanice u třídy Myru bylo ve sklepě nalezeno bezmála 200 těl v pokročilé fázi rozkladu,“ napsal Andrjuščenko na telegramu. Mrtví podle poradce, který Mariupol v příspěvku nazval pohřebištěm, zůstávají na místě, a kvůli částečně odklizeným troskám domu je proto po celé čtvrti cítit zápach.

 • Finsko a Švédsko vyšlou do Ankary delegace

  Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto dnes oznámil, že Finsko a Švédsko vyšlou ve středu do Ankary delegace, kde se pokusí vyřešit odmítavý postoj tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vůči vstupu těchto zemí do NATO.

  Obě země se také příští měsíc summitu NATO, který proběhne v Madridu, zúčastní. Podle agentury Reuters to dnes uvedl španělský premiér Pedro Sánchez ve svém vystoupení na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu.

 • Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu zpomalil

  Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu zpomalil, růst životních nákladů totiž snížil kupní sílu spotřebitelů, zatímco nedostatek surovin zbrzdil expanzi výroby. Aktivita však prozatím zůstává silná. Ve své předběžné zprávě to dnes uvedla společnost S&P Global. Její souhrnný index nákupních manažerů, který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách, se snížil na 54,9 bodu z dubnových 55,8 bodu.

  Výsledek tak zaostal za odhady analytiků, kteří v anketě agentury Reuters očekávali snížení indexu na 55,3 bodu. Hodnota nad 50 bodů ukazuje růst aktivity, cokoliv pod ní znamená pokles.

  „Ekonomika eurozóny si v květnu udržela povzbudivě silný růst, protože oslabený výrobní sektor kompenzoval dynamický sektor služeb,“ řekl ekonom S&P Global Chris Williamson. Přestože továrny mají nadále problémy s omezením nabídky a sníženou poptávkou po zboží kvůli zvýšeným cenovým tlakům, ekonomiku podporuje odložená poptávka po službách související s ukončením pandemických omezení.

 • Potřebujeme víc zbraní, apeluje na zahraniční partnery ministr Kuleba

  Ukrajině se nedostává zbraní a munice, zatímco v Donbasu na východě země zuří největší bitva v Evropě od konce druhé světové války, upozornil dnes ministr zahraničí Dmytro Kuleba na twitteru. Vyzval partnery k urychlení dodávek hlavně raketometů, dalekonosných děl a obrněných transportérů.

  „Příliš brzy se dělají závěry, že Ukrajina už má všechny nezbytné zbraně,“ napsal Kuleba. „Ruský útok v Donbasu je nelítostná bitva, největší na evropské půdě od druhé světové války. Vyzývám partnery k urychlení dodávek zbraní a munice, zejména raketometů, dalekonosného dělostřelectva a obrněných transportérů,“ dodal.

 • Výzkum veřejného mínění: Vzdát bychom se neměli, myslí si většina Ukrajinců

  Podle aktuálního výzkumu veřejného mínění se 82 procent dotazovaných Ukrajinců domnívá, že by se země neměla vzdát území na úkor míru. Podle Mezinárodního sociologického institutu v Kyjevě si opak myslí jen 10 procent dotázaných. Podle nich by se měla Ukrajina vzdát některých oblastí, a zachovat tak mír a nezávislost země.

 • Británie chce Ukrajině pomoci s vývozem obilnin

  Británie hledá způsoby, jak pomoci Ukrajině s vývozem obilnin, které kvůli ruské invazi a zablokovaným přístavům nemohou zemi opustit obvyklou lodní cestou. Stanici Sky News to dnes řekl britský ministr dopravy Grant Shapps, jenž toto téma řeší se svým ukrajinským protějškem Oleksandrem Kubrakovem. Ukrajina kvůli válce čelí problémům, jak vyvézt téměř 25 milionů tun obilí, přičemž jeho nedostatek může ohrozit miliony hladovějících lidí v chudých zemích.

  „Mluvili jsme o podrobnostech, do nichž tady nemohu zacházet, ale obecně šlo o to, jaká infrastruktura je potřeba, aby se zajistilo, že se obilí dostane ven,“ řekl Shapps. „Existuje spousta dalších možných způsobů, jak obilí a další zboží dostat ze země… A je klíčové, aby se to podařilo, protože jinak bude problém s hladověním a možná i s hladomorem,“ dodal britský ministr.

  Britský deník The Times dnes napsal, že Británie a další spojenci mimo jiné zvažují vyslání válečných lodí do Černého moře, a to právě kvůli ochraně nákladních plavidel s ukrajinským obilím. Pro ukrajinské lodě by měl vzniknout bezpečný koridor směrem od Oděsy k úžině Bospor.

 • Rusko porušuje principy mezinárodního pořádku, shodla se aliance Quad

  „Ruská invaze na Ukrajinu porušuje základní principy mezinárodního pořádku. Shodli jsme se, že jednostranné snahy změnit status quo silou nebudou nikdy nikde tolerovány, především pak ne v indo-pacifickém regionu,“ prohlásil japonský premiér Fumio Kišida. Stalo se tak na závěr setkání vůdců zemí aliance Quad.

 • Moldavské úřady provedly prohlídku v domě proruského exprezidenta

  Moldavská protikorupční prokuratura provedla prohlídku v domě proruského exprezidenta Igora Dodona. Minulý týden jej úřady začaly stíhat kvůli podezření z braní úplatků od vlivného oligarchy. Informovala o tom dnes ruská agentura RIA Novosti s odvoláním na generální prokuraturu.

  V roce 2020 zveřejnil tehdejší opoziční poslanec snímek, na němž je zachyceno setkání bývalého prezidenta Dodona s kontroverzním podnikatelem a někdejším předsedou Demokratické strany Vladimirem Plahotniucem. Na videu je vidět, jak Plahotniuc předává Dodonovi černou tašku, ve které – soudě podle rozhovoru – jsou peníze pro Dodonovy socialisty. Setkání se uskutečnilo v červnu 2019, přičemž o několik dní později Plahotniuc opustil zemi.

  Trestní stíhání Dodona dříve odmítl soud v Kišiněvě a také protikorupční prokuratura, ale tato rozhodnutí zrušila výše postavená instance. Generální prokuratura zahájila stíhání ve středu.

 • Před častějšími ruskými útoky na Donbasu varuje britská rozvědka

  Na zvýšení intenzity ruských operací v Donbasu a snahu obklíčit Severodoněck, Lysyčansk a Rubižne upozorňuje britská vojenská rozvědka, podle které jsou severní a jižní osy ruských operací odděleny asi 25 kilometry území ovládaného Ukrajinci. Rozvědka poukázala na silný ukrajinský odpor, nicméně ruským jednotkám se podařilo dosáhnout místních úspěchů, a to i díky soustředění dělostřelectva. Ovládnutí severodoněcké kapsy by představovalo dobytí celé Luhanské oblasti v rámci ruské snahy ovládnout celý Donbas. Ruský postup na západ by ale současně prodloužil ruské linie a pravděpodobně vyvolal potíže se zásobováním.

 • Ruské jednotky podnikly od začátku války přes 3 tisíce náletů, řekl Zelenskyj

  Ruské jednotky od začátku války na Ukrajině vyslaly 1 474 raketových střel a podnikly přes 3 tisíce náletů letadel a helikoptér, řekl prezident Volodymyr Zelenskyj.

 • V Rusku stále působí 580 mezinárodních společností, uvedl Kuleba

  V Rusku stále působí 580 mezinárodních společností. Naopak od začátku invaze se ze země rozhodlo odejít 1 439 firem, uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy