Hlavní obsah

V Norsku utonul při sjezdu řeky Sjoa český raftař

Foto: Profimedia.cz

Řeka Sjoa, na níž zahynul český vodák.

Reklama

8. 8. 2022 17:50

Nehoda se stala v horním úseku řeky, který je na sjezd extrémně obtížný a na raftu se tam obvykle nepluje. Čeští vodáci se tam nejspíš dostali nedopatřením.

Článek

Při sjezdu řeky Sjoa v Norsku zemřel český raftař, který se tam plavil s dalšími sedmi Čechy. Uvedla to místní policie. Ostatní Češi skončili v péči záchranářů. Neštěstí se stalo minulý týden na jedné z řek, které jsou velmi populární mezi vodáky z celého světa a kam v létě míří i řada turistů z Česka.

Podle policie dva rafty s osmi českými turisty sjížděly tok Sjoa. Plavidla se převrátila u vodopádu Ridderspranget. Sedm vodáků se podařilo zachránit, po osmém pak pátrali záchranáři za pomocí vrtulníku a dronu. Jeho tělo policie nalezla minulé pondělí odpoledne a vylovila z vody několik kilometrů od místa, kde se člun převrátil. Ostatní členové výpravy skončili v péči záchranářů.

Na řeku Sjoa míří každoročně tisíce turistů z celého světa. „Na té řece jsou nesjízdné úseky, jsou tam místa, která jsou těžká a jezdí se tam jen na kajacích, a pak je tu vyhlášený playrun (úsek řeky), kde se raftuje a odvozí se asi desetitisíce lidí,“ řekl Tomáš Mähring, který v oblasti působí jako raftový průvodce. Dodal, že nehoda se stala v horním úseku řeky, který je pro sjezd extrémně těžký a raftem se tam obvykle nepluje. Podle informací ČTK se tam čeští vodáci zřejmě dostali nedopatřením. Naopak dolní úsek řeky, takzvaný playrun, je bezpečný a právě tam směřuje raftová turistika.

V sobotu české Ministerstvo zahraničí uvedlo, že od začátku letní turistické sezony eviduje 50 úmrtí českých občanů v zahraničí. Podle dat z uplynulých let turisté nejčastěji umírají v oblíbených turistických destinacích, tedy v Chorvatsku, Itálii, Turecku, Španělsku, Francii či Řecku.

Reklama

Související témata:

Doporučované