Hlavní obsah
Online

Ukrajina vydala zatykač na exprezidenta Janukovyče, čelí obvinění z vlastizrady

Foto: Profimedia.cz

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč na snímku z roku 2013.

Reklama

23. 5. 6:13
aktualizováno • 23. 5. 22:55

Rusko útočí na Ukrajinu, situaci sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější informace s datem 23. května

 • Válka, kterou rozpoutalo Rusko na Ukrajině, podle ukrajinských a západních vojáků přešla do „dlouhodobé" fáze. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč napsal, že „skoro po celé linii fronty se ruští vojáci začali zakopávat a připravovat k obraně".
 • Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi na Ukrajinu, ale akce podniknutá Kavkazany se vůbec nepovedla. Uvedl to náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v rozhovoru, jehož úryvek dnes zveřejnil na svém webu list Ukrajinska pravda. Tvrzení není možné ověřit z nezávislých zdrojů.
 • Ukrajinský soud dnes vydal zatykač na bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, který byl v nepřítomnosti obviněn z vlastizrady. Informovala o tom agentura Reuters. Obvinění souvisí s dohodou, kterou Janukovyč v roce 2010 podepsal a která prodloužila ruský pronájem námořních zařízení na Krymu.
 • Ve světě bylo vysídleno více než 100 milionů lidí, uvedl UNHCR. K rekordnímu číslu přispěla ruská invaze na Ukrajinu.
 • Ukrajina se může do Evropské unie dostat nejdříve za 15 či 20 let, řekl v neděli francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune.

SITUACI JSME SLEDOVALI TAKÉ V NEDĚLI:

 • Johnson napsal otevřený dopis ukrajinským dětem, ocenil jejich odvahu

  Britský premiér Boris Johnson v otevřeném dopise ocenil odvahu a sílu ukrajinských dětí tváří v tvář ruské invazi a vyjádřil přesvědčení, že Ukrajina zvítězí. Dopis v noci na dnešek zveřejnila Johnsonova kancelář.

  „Od začátku invaze byli mnozí z vás přinuceni opustit své domovy. Opustit rodiny, přátele, mazlíčky, hračky a všechno povědomé a hledat útočiště ve stanicích metra, dalekých městech nebo v jiných zemích. Neumím si představit, jak těžký pro vás byl tento rok,“ napsal Johnson.

  „Když mě váš prezident (Volodymyr Zelenskyj) minulý měsíc provedl po Kyjevě, velmi mě zarmoutila absence dětí a mladých lidí v parcích a ulicích,“ uvedl britský premiér. „Mnozí z vás viděli nebo zažili věci, které by žádné dítě zažít nemělo. Přesto nás ukrajinské děti každý den učí, co to znamená být silný a důstojný, jít se vztyčenou hlavou i v těch nejtěžších časech. Neumím si představit lepší vzor pro děti a dospělé,“ poznamenal s tím, že ukrajinské děti by měly být „hrdé na svou zemi, na své rodiče, na své rodiny, na vojáky a především sebe“.

 • UNHCR: Ve světě bylo vysídleno rekordních více než 100 milionů lidí

  Ve světě bylo vysídleno rekordních více než 100 milionů lidí. S odkazem na nové údaje o lidech, kteří utíkají před násilím, konflikty, pronásledováním a porušováním lidských práv to dnes uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). K překonání smutného milníku podle něj zásadně přispěla ruská invaze na Ukrajinu i vleklé konflikty v Etiopii či Kongu.

  „Je to rekord, ke kterému nikdy nemělo dojít,“ uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi v prohlášení zaslaném novinářům. „Musí to sloužit jako budíček k vyřešení a prevenci destruktivních konfliktů, ukončení pronásledování a řešení základních příčin, které nutí nevinné lidi prchat ze svých domovů,“ dodal.

 • Johnson hovořil se Zelenským o ruské blokádě Oděsy

  Britský premiér Boris Johnson dnes telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o blokádě ukrajinského přístavního města Oděsa vojsky ruského prezidenta Vladimira Putina a o potřebě zvýšit objem potravinové a jiné humanitární pomoci Ukrajině. S odkazem na mluvčího britského předsedy vlády o tom informuje agentura Reuters.

  „Lídři jednali o Putinově ohavné blokádě Oděsy, největšího ukrajinského námořního přístavu,“ uvedla Downing Street v prohlášení. Podle textu se Johnson rozhodl znásobit „úsilí v poskytování životně důležité potravinové a humanitární pomoci obyvatelům Ukrajiny a zajistit, aby země byla schopna vyvážet do zbytku světa“.

  Johnson se se Zelenským podle prohlášení shodl na tom, že je zapotřebí, aby mezinárodní společenství zůstalo jednotné „v odsuzování Putinova barbarství“. Britský premiér zároveň ukrajinskému prezidentovi řekl, že „každá země má povinnost pomoci Ukrajině v jejím boji za svobodu, a to jak nyní, tak v dlouhodobém horizontu“.

 • Ivanka Trumpová se v Polsku setkala s uprchlíky z Ukrajiny

  Dcera bývalého amerického prezidenta Ivanka Trumpová se při pobytu v Krakově a Varšavě setkala s ukrajinskými rodinami v polském exilu, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ivanka na Twitteru napsala, že je vděčná za poslední dny a za to, že se mohla stát svědkem lásky, síly a odhodlání ukrajinských rodin.

  Někdejší „první dcera“ navštívila Polsko na pozvání nevládní organizace CityServe a setkala se tam s desítkami duchovních, kteří slouží Ukrajincům přímo na frontě v první linii. Mnozí z nich pomohli s distribucí milionu porcí jídla.

  Čtyřicetiletá Ivanka Trumpová se do aktivit na podporu Ukrajiny zapojuje od března. Tentokrát v Polsku zúročila i to, že se za pandemie nemoci covid-19 naučila hrát na kytaru – na ni si nyní zahrála i s jednou ukrajinskou dívkou, uvedl britský list Daily Mail, který Ivančině cestě věnoval rozsáhlou fotoreportáž.

 • BBC: Proč přešlapuje ruská ofenziva na Ukrajině

  Válka, kterou rozpoutalo Rusko na Ukrajině, podle ukrajinských a západních vojáků přešla do „dlouhodobé“ fáze. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč napsal v aplikaci Telegram, že „skoro po celé linii fronty se ruští vojáci začali zakopávat a připravovat k obraně“.

  Válku, která začala 24. února, lze rozdělit do dvou fází. Během té první se Rusko pokusilo zmocnit Kyjeva a také zahájilo útok hned ve čtyřech směrech na jihu a jihovýchodě Ukrajiny. Dobýt ukrajinské hlavní město se nepovedlo.

  Zástupce velitele vojsk Západního vojenského okruhu Rustam Minnekajev 22. dubna – pro mnohé nečekaně – prohlásil, že začíná druhá fáze války, jejímž cílem bude „úplně ovládnout Donbas a jižní Ukrajinu“.

  V Kyjevě tvrdí, že tato fáze nyní skončila a ruský útok uvázl v ukrajinské obraně. Pozorovatelé a západní analytici v mnohém souhlasí s ukrajinským hodnocením. Podle jejich názoru se tempo ruského útoku přinejmenším silně zpomalilo.

Sdílejte článek
Související témata:

Hlavní zprávy