Hlavní obsah

Zelenooká „Afghánská Mona Lisa“ uprchla před Tálibánem. Azyl našla v Itálii

Foto: Profimedia.cz

Portrét Šarbat Guly od fotografa Steva McCurryho na výstavě v ruském Petrohradu v roce 2015.

Reklama

26. 11. 2021 7:23

Žena známá díky obálce magazínu National Geographic jako zelenooká „Afghánská dívka“ opustila rodnou zemi, kterou po odchodu západních vojsk zcela ovládlo hnutí Tálibán. Jejím novým domovem je Itálie.

Článek

Evakuaci z Afghánistánu a udělení statusu uprchlíka pro dnes devětačtyřicetiletou Šarbat Gulu potvrdil pro stanici CNN úřad italského premiéra Maria Draghiho. Žena známá z fotografie označované někdy jako „Afghánská Mona Lisa“ opustila rodnou zemi po jejím ovládnutí radikálním hnutím Tálibán.

„V roce 1985 si Šarbat Gula díky fotografii Steva McCurryho, který ji v předešlém roce vyfotografoval jako velmi mladou dívku v uprchlickém táboře v Péšávaru, získala celosvětovou pozornost a stala se až symbolem peripetií, konfliktů a historických událostí, kterými si Afghánistán a jeho obyvatelé procházeli,“ uvedla premiérská kancelář.

„V reakci na žádosti občanské společnosti a zejména lidí z neziskových organizací působících v Afghánistánu, jež po událostech z loňského srpna obdržely žádost Šarbat Guly, aby jí a jejím blízkým pomohly opustit svou zemi, vzal na sebe tuto povinnost premiér a zorganizoval její přesun do Itálie v rámci programu evakuace afghánských občanů a vládního plánu na jejich přijetí a integraci,“ píše se také v prohlášení.

Na otázku stanice CNN, jestli vláda status uprchlíka udělila také ostatním členům její rodiny, ale zatím úřad nezareagoval. Itálie patří k několika zemím, které evakuovaly z Afghánistánu místní občany v řádu stovek poté, co zemi po odchodu amerických a spojeneckých vojsk ovládlo radikální hnutí Tálibán.

Jeden z nejslavnějších portrétů na světě pořídil v roce 1984 v uprchlickém táboře na afghánsko-pákistánských hranicích fotograf Steve McCurry. Snímek tehdy dvanáctileté Šarbat Guly, která v tomto věku přišla o oba rodiče, umístila redakce magazínu National Geographic na obálku následující rok a z fotografie se stal fenomén.

Dívku se podařilo znovu najít až o několik desítek let později, do té doby nikdo neznal ani její jméno. Tehdy už Gula žila v Pákistánu, v roce 2014 ale byla obviněna z nákupu falešného pákistánského průkazu totožnosti a místní úřady nařídily její deportaci. Gula byla letecky převezena do Kábulu, kde pro ni tehdejší prezident uspořádal recepci v prezidentském paláci a předal jí klíče od nového bytu, uvádí deník The Guardian. V zemi žila až do letošního srpna.

„Věděl jsem, že má neuvěřitelně pronikavý pohled,“ řekl o jedné z nejuznávanějších fotografií historie magazínu McCurry. „Ale kolem nás byl dav lidí, kolem vířil prach a byla to doba ještě před digitálními fotoaparáty, takže jste nikdy nevěděli, co z filmu ve fotoaparátu vznikne,“ dodal fotograf.

Jakmile ale McCurry fotografii vyvolal, okamžitě věděl, že je zvláštní, až výjimečná, řekl v roce 2015 CNN. „Ukázal jsem to redaktorovi National Geographic a on vyskočil a zakřičel: to je naše další obálka,“ řekl McCurry.

„Fotografie mi přinesla více problémů než užitku. Stala jsem se slavnou, ale přivedla mě i do vězení. Po těchto problémech jsem chtěla založit neziskovou organizaci, a nabídnout tak lidem bezplatnou zdravotní péči… Nyní jsem velmi šťastná, že mi tímto byla vzdána čest a stala jsem se slavnou mezi lidmi. Příjem z té fotografie pomohl spoustě vdov a sirotkům a na to jsem pyšná,“ řekla o slavném snímku v roce 2016 pro stanici BBC Gula.

Reklama

Doporučované