Hlavní obsah
Online

NATO posiluje své snahy agresivně usměrnit Rusko, zní z Moskvy

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Snímek z květnového cvičení NATO na Slovensku.

Reklama

29. 6. 6:13
aktualizováno • 29. 6. 22:33

Rusko útočí na Ukrajinu, situaci sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější informace s datem 29. června

 • Americký prezident Joe Biden na summitu Severoatlantické aliance v Madridu kvůli ruské hrozbě oznámil posílení amerických vojenských kapacit v Evropě. Nové jednotky se objeví v Británii, Španělsku, Itálii, Polsku, Rumunsku, Německu a Pobaltí. Podrobněji zde.
 • Lídři členských zemí NATO se zavázali zajistit dodatečné síly rychlé reakce pro východní křídlo bloku, hodlají stupňovat „praktickou podporu” Ukrajině a rozhodli se formálně spustit proces přijímání Švédska a Finska do Aliance. Uvádí to společné prohlášení vydané ve druhý den summitu.
 • Moskva zopakovala svůj nesouhlas s rozšířením Aliance o Finsko a Švédsko. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ho označil za destabilizující faktor. NATO podle něj v Madridu posiluje svoji politiku agresivního usměrňování Moskvy, ale na její směřování to prý vliv nemá.
 • Ohlášenou účast ruského prezidenta Vladimira Putina na podzimním summitu G20 v Indonésii provázejí nejasnosti. Podrobněji zde.

DĚNÍ NA UKRAJINĚ JSME SLEDOVALI TAKÉ V ÚTERÝ:

 • Za raketovým útokem na obchodní dům může stát i nepřesnost, tvrdí Británie

  Podle Londýna existuje reálná možnost, že pondělní raketový útok, který zasáhl obchodní centrum ve středoukrajinském Kremenčuku, mířil na nedaleký cíl významný pro infrastrukturu. Nepřesnost ruského ostřelování již dříve způsobila smrt mnoha civilistů, pro ruské velení jsou vedlejší ztráty přijatelné a nejspíš se budou opakovat, dodává Londýn. V Kremenčuku zemřelo nejméně 20 lidí, desítky dalších se pohřešují.

 • Chersonská oblast podle místní správy připravuje referendum o připojení k Rusku

  Ukrajinská Chersonská oblast, kterou během invaze na Ukrajinu ovládla ruská vojska, připravuje podle místní správy referendum o připojení k Rusku. Napsala o tom agentura TASS s odvoláním na zástupce šéfa místní Ruskem dosazené správy Kirilla Stremousova. Právě referendum vypsané přes nesouhlas ukrajinské vlády vedlo v roce 2014 k ruské anexi ukrajinského poloostrova Krymu.

  „Připravujeme se na referendum a uskutečníme ho. Jakkoli zvláštně to zní, tak Chersonská oblast se rozhodne připojit k Rusku a stane se jeho plnohodnotným subjektem,“ sdělil Stremousov ve videoprohlášení na sociální síti Telegram.

  Západní odborníci i ukrajinští představitelé od dobytí města Cherson ruskými jednotkami začátkem března spekulovali, že Rusko hodlá v oblasti uspořádat referendum o vzniku nové separatistické republiky po vzoru dvou proruských samozvaných útvarů na východě Ukrajiny – Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. Stremousov v dnešním prohlášení ale mluvil přímo o začlenění do Ruské federace.

 • Po zásahu obytné budovy v Mykolajivu hlásí Ukrajina dva mrtvé a tři zraněné

  Dva lidé zemřeli a tři byli zraněni při raketovém útoku na obytnou vícepatrovou budovu v Mykolajivu na jihu Ukrajiny. Na komunikační síti Telegram o tom dnes ráno informovali starosta města Oleksandr Senkevyč a gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim, útok připisují Rusku. Jedním ze zraněných je záchranář, který na místě zasahoval.

  Ruské síly pokračují ve snaze obklíčit město Lysyčansk. V okolí ropné rafinerie jižně od města od soboty postoupily o další dva kilometry, uvedlo dnes ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů britské ministerstvo obrany. Lysyčansk je posledním velkým městem v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, které ukrajinská armáda po stažení z přilehlého Severodoněcku stále brání.

 • Biden i Johnson přivítali zprávu o přijetí Švédska a Finska do NATO

  „Skvělý způsob, jak zahájit summit,“ přivítal zprávu o souhlasu Turecka se vstupem Švédka a Finska do NATO na Twitteru americký prezident Joe Biden, který na žádost Finska a Švédska dříve mluvil s tureckým prezidentem Erdoganem.

  „Při zahájení summitu NATO tu máme fantastické zprávy. Díky členství Švédska a Finska bude naše skvělá Aliance ještě silnější a bezpečnější,“ uvedl na Twitteru britský premiér Boris Johnson.

 • V Madridu pokračuje summit NATO, bude jednat i o Rusku a Číně

  Jednáním Severoatlantické rady, tedy šéfů států a vlád členských zemí Aliance, dnes ve španělské metropoli pokračuje summit NATO. Na pořadu budou především otázky související s válkou Ruska proti Ukrajině. Očekává se schválení nového balíčku pomoci pro Ukrajinu nebo rozhodnutí posílit východní křídlo Aliance a vůbec počet aliančních vojáků schopných rychlého nasazení na více než 300 000.

 • Zelenskyj v RB OSN žádal o vyslání vyšetřovací komise do Kremenčuku

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přes videohovor promluvil na zasedání Rady bezpečnosti OSN a navrhl vyslání vyšetřovací komise do Kremenčuku, kde po ruském raketovém úderu na obchodní centrum zemřelo nejméně 20 lidí. Informovala o tom agentura AFP. Zelenskyj na závěr svého vystoupení vyzval k minutě ticha za oběti války, ke které se podle oficiálních záběrů OSN připojil i ruský velvyslanec Dmitrij Poljanskij.

  Mimořádné zasedání Rady bezpečnosti bylo svoláno na žádost Ukrajiny a šest členů rady ještě před jeho zahájením, ve společném prohlášení odsoudilo čím dál častější útoky ruských jednotek na obytné oblasti a civilní infrastrukturu na Ukrajině. Prohlášení podpořila Francie, Irsko, Norsko, Británie, Spojené státy a Albánie.

  Zelenskyj při vystoupení znovu požadoval, aby bylo Rusko vyloučeno z Rady bezpečnosti, nazval ho „teroristickým státem“ a volal po jeho potrestání. Vyzval také, aby OSN poslala své zástupce nebo vyšetřovací komisi na místo pondělního útoku v Kremenčuku. Podle něj by se měli osobně přesvědčit o důkazech, že za útokem stála Moskva.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy