Hlavní obsah
Online

Finský prezident telefonoval s Putinem, řekl mu o plánech vstoupit do NATO

Foto: Profimedia.cz

Ruský prezident Vladimir Putin v Petrohradě, 27. dubna.

Reklama

14. 5. 7:36
aktualizováno • 14. 5. 21:36

AKTUALIZUJEME. Rusko útočí na Ukrajinu, situaci sledujeme v online reportáži.

Článek

Nejdůležitější informace s datem 14. května

 • Finský prezident Sauli Niinistö v telefonickém rozhovoru řekl ruskému protějšku Vladimiru Putinovi o plánech Finska vstoupit do NATO. Putin prohlásil, že změna finské zahraniční politiky by měla negativní dopad na bilaterální vztahy.
 • Ruské jednotky pravděpodobně opouští své pozice v Charkově a okolí a Ukrajině se podařilo vyhrát bitvu o své druhé největší město. Uvádí to americký Institut pro studium války (ISW).
 • Evropská unie poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 500 milionů eur (12,4 miliardy korun). Oznámil to šéf unijní diplomacie Josep Borrell před setkáním ministrů zahraničí zemí skupiny G7 v Německu.
 • Referendum o připojení gruzínské separatistické oblasti Jižní Osetie k Rusku se bude konat 17. července. Podle agentury TASS o tom rozhodl jihoosetský vůdce Anatolij Bibilov.

VÁLEČNOU SITUACI JSME SLEDOVALI ONLINE I V PÁTEK

 • Indie zastavuje export pšenice

  Indie zakázala kvůli válce na Ukrajině vývoz pšenice ze země. Snaží se tak zajistit vlastní zásoby kvůli rostoucím cenám za obilí. Ty se výrazně zvyšují kvůli probíhajícímu konfliktu v Evropě, informuje Nexta. Právě Rusko a Ukrajina patří mezi významné světové vývozce pšenice.

 • Rusku se na Ukrajině nedaří, tvrdí britské ministerstvo

  Ústřední součástí původního ruského plánu invaze na Ukrajinu bylo s vysokou pravděpodobností podřídit většinu ukrajinských oblastí dlouhodobé proruské správě, ale podařilo se to zatím jen v Chersonské oblasti. Uvedlo to dnes ráno britské ministerstvo obrany ve své pravidelné svodce o situaci na Ukrajině, zveřejněné na twitteru.

  Britské ministerstvo obrany dnes upozornilo, že pokud Rusko v Chersonu zorganizuje referendum o připojení oblasti k Rusku, téměř jistě výsledky zmanipuluje, aby ukázalo, že jasná většina obyvatel je pro opuštění Ukrajiny. „Skutečnost, že Rusku se podařilo dosadit proruské místní vedení jen v Chersonu, zvýrazňuje neúspěch invaze Ruska, pokud jde o pokrok směrem k jeho politickým cílům na Ukrajině,“ píše také ministerstvo.

 • Ukrajinské jednotky pokračují v osvobozování okupovaných vesnic a obcí

  Ukrajinské armádě se podařilo osvobodit již 1015 vesnic a obcí z ruského područí, informuje server The Kyiv Independent. Jen za uplynulých 24 hodin jich Ukrajina získala zpět minimálně šest, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

 • Jen do Německa prchlo z Ukrajiny přes 700 tisíc lidí, většinou ženy a děti

 • ISW: Ruské jednotky se pravděpodobně stahují z Charkovské oblasti

  Podle amerického think-tanku Institut pro studium války (ISW) se ruští vojáci pravděpodobně stahují z Charkovské oblasti. Ukrajinským vojákům se tak podařilo zabránit možnému obklíčení Charkova, druhého největšího města v zemi.

 • Ministři zahraničí NATO dnes budou v Berlíně jednat o ruské invazi na Ukrajinu

  V Berlíně dnes začíná dvoudenní neformální jednání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance, tématem schůzky bude ruská invaze na Ukrajinu. Česko bude zastupovat šéf diplomacie Jan Lipavský. Do německé metropole dostali pozvání i ministři zahraničí Švédska a Finska, které by mohly v brzké době požádat o vstup do NATO.

  Na programu dnešního dne je společná pracovní večeře. Dnes se také očekává debata ministrů zahraničí Finska, Švédska a Turecka, neboť Ankara není vstupu obou severských států do NATO nakloněna. Nesouhlas Turecka by přijímací proces zablokoval.

 • Zelenskyj: O možné evakuaci z Azovstalu probíhají tvrdá jednání

  Ruské síly neustále ostřelují ocelárny v přístavu Mariupol, které jsou po více než dvou měsících obléhání poslední baštou stovek ukrajinských obránců ve městě téměř zcela ovládaném Rusy. Ukrajina tvrdí, že patová situace nemá žádné vojenské řešení, navrhla evakuaci 38 nejvážněji zraněných obránců. Pokud ji Moskva povolí, Kyjev slibuje, že propustí řadu ruských válečných zajatců.

  „V tuto chvíli probíhají velmi složitá jednání o další fázi evakuační mise – odsun těžce raněných, zdravotníků. Mluvíme o velkém počtu lidí,“ uvedl v pátek večer k situaci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Samozřejmě děláme vše pro to, abychom evakuovali všechny ostatní, každého z našich obránců. Už jsme zapojili všechny po celém světě, kteří by mohli být nejvlivnějšími prostředníky,“ dodal, aniž by uvedl podrobnosti.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy