Hlavní obsah
Online

Francie hlásí milion nakažených koronavirem

Foto: Profimedia.cz

Testování na Oravě.

Reklama

23. 10. 7:08
aktualizováno • 23. 10. 22:50

Vývoj dění ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Ve Francii se během epidemie nakazilo koronavirem již přes milion lidí. Po Španělsku je to další země v západní Evropě, co překonala tuto hranici. Celkový počet nakažených od konce ledna stoupl na 1 041 075, což činí Francii sedmou zemí s nejvyšším počtem nakažených na světě, uvádí agentura Reuters.

- Vývoj epidemie covidu-19 je důvodem k vážnému znepokojení ve 23 z 27 zemí Evropské unie včetně Česka a také v Británii. Podle ECDC není zatím důvod k „vážnému znepokojení“ jen v případě Finska, Kypru, Estonska a Řecka. Před měsícem v kategorii s tímto označením bylo jen sedm unijních zemí.

- Začalo první kolo plošného testování ve čtyřech okresech na severním a východním Slovensku, kde je šíření koronaviru nejhorší. Druhé kolo plošného testování se uskuteční následující týden. Podle prohlášení slovenského premiéra Igora Matoviče je účast na testování dobrovolná.

- Některé evropské regiony zavádějí omezení pohybu v noci. Zákaz vycházení od 21:00 na 06:00, který platí od minulého týdne v Paříži a osmi dalších velkých městech, se ve Francii rozšiřuje na nové oblasti. Zákaz nočního vycházení nově platí také v italských regionech Lazio a Kampánie a rovněž v Římě a Neapoli, od čtvrtka je už zaveden v Milánu a Lombardii.

 • Polsko hlásí 13 632 nových případů, zpřísní opatření

  Ministerstvo zdravotnictví oznámilo rekordní denní nárůst nových případů - 13 632. Zemřelo dalších 153 lidí. Nejvíce případů infekce SARS-CoV-2 bylo zaznamenáno v Mazovském vojvodství. Vláda dnes oznámí další omezení. Celá země přechází do tzv. červeného stavu.

 • 41 622 nových případů ve Francii

  Francouzské zdravotnické úřady oznámily ve čtvrtek dalších 41 622 potvrzených případů covidu-19 v průběhu 24 hodin. Rekordní číslo zveřejnily úřady krátce poté, co vláda oznámila rozšíření prodloužení zákazu vycházení zavedeného před týdnem v Paříži a dalších velkých městech. Premiér Jean Castex uvedl, že zákaz vycházení mezi 21:00 a 6:00 bude prodloužen do dalších oblastí a na několik přímořských území po dobu šesti týdnů, počínaje páteční půlnocí.

 • Slovinsko kvůli koronaviru zavírá obchody, hotely a školky

  Slovinsko kvůli rapidně rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem znovu zpřísní pravidla. Od soboty tak v zemi zůstane zavřená většina obchodů, ale také služby, hotely či školky. Oznámil to premiér Janez Janša, podle nějž mají opatření zůstat v platnosti týden a poté vláda rozhodne, zda je prodlouží, nebo zmírní. Informovala o tom dnes agentura DPA. Janša nová omezení oznámil po čtvrtečním zasedání vlády. Ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že za 24 hodin se virem SARS-CoV-2 nově nakazilo 1663 lidí, nejvíce od začátku epidemie. Ještě před týdnem byla denní bilance infikovaných zhruba poloviční.

  Dvoumilionové Slovinsko vyhlásilo v neděli stav pandemické nouze a od úterý platí zákaz nočního vycházení od 21:00 do 6:00 u zákaz cest mezi jednotlivými regiony. Ve čtvrtek se zavřela kina a kulturní instituce.

 • Noční zákaz vycházení začne platit i v Kalábrii a na Sardinii

  Přísnější pravidla kvůli zrychlování koronavirové epidemie přijímá čím dál více italských regionů. Nově se k nim přidají také Kalábrie a ostrov Sardinie, kde začne od víkendu platit noční zákaz vycházení. Kromě toho tam zůstanou na dva týdny uzavřené střední a vyšší školy, studenti přejdou na dálkové vyučování, informovala agentura ANSA.

  Noční zákaz vycházení začal už od čtvrtka platit v Lombardii, která stejně jako za jarní vlny epidemie patří k regionům s největším počtem nakažených. Ode dneška nesmějí v noci vycházet ani obyvatelé regionů Lazio, kam spadá i metropole Řím, a Kampánie. Zákazy zpravidla platí od 23:00 nebo od půlnoci do 5:00. V Piemontu a Lombardii mají o víkendu zůstat zavřená nákupní centra.

 • KLDR se bojí žlutého prachu z Číny. Mohl by obsahovat virus

  Severní Korea požádala občany, aby se zdržovali doma kvůli „žlutému prachu“, který vítr zanáší nad KLDR z Číny a který prý může obsahovat koronavirus. KLDR má kvůli epidemii od ledna zavřené hranice a omezuje pohyb lidí. Podle BBC byly po vydání varování před žlutým čínským prachem ulice Pchjongjangu téměř prázdné. Termínem „žlutý prach“ bývá označován vzduch obsahující písek z mongolských a čínských pouští, který v určitém ročním období vane nad Korejským poloostrovem.

  Neexistují žádné důkazy o tom, že by sezónní prachové mraky mohly souviset se šířením covidu-19. KLDR ale není jediná, kdo to tvrdí. I Turkmenistán kvůli nim doporučil občanům nosit raději roušky. O šíření koronaviru vzduchem panují nejasnosti. Ačkoli se v KLDR oficiálně koronavirus nevyskytuje a země zůstává hodně izolovaná, panuje tam podle BBC z nákazy velký strach. Vůdce Kim Čong-un se zúčastnil několika jednání o zachování přísných opatření. Podle odborníků je nepravděpodobné, že se virus Severní Koreji vyhnul.

 • Na Slovensku začíná plošné testování, lidé čekali ve frontách ještě před otevřením

 • Covid jako téma voleb v USA. Dle Trumpa je konec pandemie „za rohem“

  Koronavirus byl jedním z hlavních témat poslední předvolební debaty mezi Donaldem Trumpem a Joem Bidenem. Oba kandidáti se k pandemii staví zcela odlišně – Trump nadále bagatelizoval závažnost krize v oblasti veřejného zdraví, bránil sám sebe a předpovídal, že vakcína je na spadnutí, přestože jeho vlastní odborníci na veřejné zdraví uvedli, že pro americkou veřejnost pravděpodobně nebude široce dostupná až do příštího léta. „Beru plnou odpovědnost. Ale není to moje chyba, že to přišlo sem. Je to chyba Číny,“ řekl Trump. „Zmizí to. Jsme už blízko, je to za rohem,“ dodal. „Nemůžeme nechat tuto zemi zavřenou. Jedná se o obrovskou zemi s masivní ekonomikou. Může přijít deprese, alkohol, drogy na úrovni, kterou nikdo nikdy předtím neviděl. Léčba nemůže být horší než samotný problém.“

  Oproti tomu Biden zahájil své slovo uznáním chmurného počtu obětí a varoval, že národ se musí připravit na „temnou zimu“. „220 000 úmrtí. Pokud nic jiného, tak slyšte toto. Kdokoli zodpovědný za takový počet úmrtí by neměl zůstat prezidentem Spojených států.“

 • Německo ohlásilo za den více než 11 000 nakažených a 49 mrtvých

  Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11 242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45 méně než uplynulý den. Uvádí to statistika Institutu Roberta Kocha (RKI). Počet potvrzených nákaz v sousední zemi tak stoupl na 403 291.

  Zhruba osmdesátimilionové Německo na začátku podzimu nemělo tak rychlý nástup nových případů jako jiné země, ale tento týden tam počet nakažených skokově stoupl z původních hodnot kolem 7 600 na nynějších více než 11 000. Epidemiologové už upozornili, že se virus může v zemi začít šířit nekontrolovaně.

 • Remdesivir v USA byl schválen jako první lék pro léčbu covidu-19

  Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil první lék na léčbu covidu-19. Remdesivir je antivirový lék podávaný intravenózně pacientům, u kterých je nutná hospitalizace. Lék, který kalifornská společnost Gilead Sciences nazývá Veklury, zkrátil dobu zotavení v průměru z 15 dnů na 10. Uvádí se tak ve velké studii vedené americkými národními instituty zdraví.

  Pro nouzové použití byl schválený od jara a nyní je prvním lékem, který získal i úplné americké schválení pro léčbu covidu-19. Tento krok přichází navzdory kritičtější studii vydané Světovou zdravotnickou organizací minulý týden, podle které antivirotikum snížit úmrtí hospitalizovaných pacientů s covidem-19 nepomohlo. Podle některých lékařů studie WHO není vhodná kvůli použité metodice výzkumu.

 • Brazílie eviduje dalších 497 úmrtí s covidem-19

  Brazílie za uplynulý den zaznamenala 497 úmrtí s nemocí covid-19 a dalších 33 862 nově nakažených. S odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. O den dříve Brazílie hlásila 566 úmrtí a přes 24 800 nově nakažených. Od začátku pandemie Brazílie zaznamenala už více než 5,3 milionu nakažených. S onemocněném covid-19 tam za stejnou dobu zemřelo 155 900 lidí.

  V absolutních počtech nakažených je zhruba 210milionová Brazílie třetí koronavirem nejpostiženější zemí světa po Spojených státech a Indii. V počtu zemřelých je nejlidnatější jihoamerická země po USA druhá.

 • Některé evropské regiony zavádějí omezení pohybu v noci

  Zákaz vycházení od 21:00 do 6:00, který platí od minulého týdne v Paříži a osmi dalších velkých městech, se ve Francii rozšiřuje na nové oblasti. Dotkne se tak 46 ze 67 milionů obyvatel země. Zákaz nočního vycházení nově platí také v italských regionech Lazio a Kampánie a rovněž v Římě a Neapoli; od čtvrtka je už zaveden v Miláně a Lombardii.

  Nová omezení začíná uplatňovat Manchester, který je ode dneška zařazen do nejvyššího stupně epidemiologického nebezpečí. Wales zavádí na dva týdny celoplošnou karanténu. Celodenní omezení vycházení platí ode dneška v okresech Felgueiras, Lousada a Paços de Ferreira na severu Portugalska, kde žije zhruba 161 000 lidí.

 • Čeští pendleři do Bavorska budou potřebovat negativní test

  V evropských zemích dnes začínají platit nová opatření, jež mají zpomalit šíření koronavirové pandemie. Podle informací ČTK z diplomatických zdrojů Bavorsko dnešním dnem začne uplatňovat požadavek, aby pendleři přijíždějící z rizikových oblastí, tedy i z Česka, předkládali negativní koronavirový test. Na první podstoupení takového testu budou mít ovšem sedm dní, poté ho budou muset opakovat jednou týdně.

 • Denní nárůst případů koronaviru v Evropě poprvé překonal 200 000

  Počet nově potvrzených případů koronaviru v Evropě se za uplynulých deset dní více než zdvojnásobil. Ve čtvrtek denní nárůst nově infikovaných vůbec poprvé překonal hranici 200 000.

  Ve středu byl v Česku zaznamenán nejvyšší počet úmrtí nakažených lidí za den, a to 108. Zároveň byl rekordní i počet potvrzených případů covidu-19 – téměř 15 000. Rekordní denní přírůstky nakažených ve čtvrtek hlásily také Itálie, Rakousko, Chorvatsko, Slovinsko či Bosna. Evropa jako region nyní podle Reuters dohromady hlásí vyšší denní nárůsty nakažených než Indie, Brazílie a USA dohromady. Evropské země však zároveň provádí mnohem více testů než při první vlně na jaře.

Sdílejte článek

Další články