Hlavní obsah
Online

Zásah do justice a nerovnost lidí před zákonem, komentuje Hamáček prezidentskou abolici

Podívejte se na tiskovou konferenci Jana Hamáčka k aktuální kauze (Video: Redakce Seznam, Seznam.cz)

20. 9. 2019 9:00
aktualizováno • 20. 9. 2019 20:04

Prezident Miloš Zeman oznámil, že kdyby nejvyšší žalobce znovu otevřel případ Čapího hnízda, udělí Andreji Babišovi abolici. Následující dění jsme sledovali v online zpravodajství

Článek

„Prezident má Ústavou dané právo abolice. I když bych váhal o abolici před rozhodnutím obou státních zástupců, protože bych to pokládal za poněkud svévolné, pokud by to bylo nutné, pak bych k tomu kroku sáhl,“ oznámila hlava státu v televizi Barrandov.

Opozice Zemanovo prohlášení označila za pohrdání právem.

V úvodním videu připomínáme, co o možném pardonu pro Babiše říkal Zeman v době své druhé prezidentské kandidatury. Tehdy při debatě České televize s Jiřím Drahošem razantně odmítl, že by abolici udělil. „Ne, proboha v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit. (…) Nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil.“

 • Nepřiměřený zásah do justice, komentuje Hamáček

  Ministr vnitra Jan Hamáček by považoval zastavení Babišova stíhání ze strany prezidenta Zemana za „nepřiměřený zásah do fungování justice a rovnosti před zákonem“.

  Předseda ČSSD tak zřejmě vyloučil, že by on mohl být členem vlády, který by případnou prezidentovu abolici kontrasignoval. Tohoto úkolu se má podle ústavy zhostit premiér, což se v tomto případě nejspíš nedá očekávat, nebo jím pověřený ministr.

 • Europoslanec pobouřil výrokem na Twitteru

  Rozhořčené reakce vyvolal tweet europoslance za STAN Stanislava Polčáka. Podle kritiků v něm politik naznačoval, že by prezident před konečným rozhodnutím v kauze mohl zemřít.

  Polčák takovou interpretaci odmítá. „Neměl jsem na mysli nic jiného než to, že se panu prezidentovi rozbřeskne, vzpomene si na svoje předvolební sliby a začne podle toho jednat. Z jeho vyjádření je jasné, že to nějaký čas bude trvat,“ dodal na Twitteru.

 • Prezident názor nezměnil, tvrdí Ovčáček

  Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra Andreje Babiše v žádném případě nezastaví, premiér se musí podle jeho tehdejšího vyjádření očistit sám. Názor nezměním, protože bych se tím zesměšnil, řekl tehdy.

  Ve čtvrtek názor změnil, když uvedl, že by premiérovi abolici udělil. Do věci se mezitím vložil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Obhajuje prezidenta tím, že hovořil o abolici před tím, než ve věci rozhodnou oba státní zástupci.

 • Pavel Zeman: Rozhodnu bez ohledu na prezidenta

  Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se nenechá ovlivnit prezidentovým prohlášením o tom, že stíhání Babiše zastaví tak jako tak.

  „Prohlášení pana prezidenta o možnosti udělení milosti panu premiérovi nebude mít žádný vliv na postup nejvyššího státního zástupce při přezkoumávání zákonnosti usnesení o zastavení trestního stíhání. Nejvyšší státní zástupce je v této věci vázán zákonem a také přesně podle zákona bude postupovat,“ uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

 • Babiš: Abolice nebude potřeba

  V případě, že by prezident premiérovi udělil abolici, měl by ji premiér kontrasignovat. „To určitě nebude třeba, žádný trestný čin se nestal,“ řekl Andrej Babiš pro deník Právo. Naznačil tak, že doufá, že nejvyšší žalobce rozhodne v jeho prospěch.