Hlavní obsah

Zatčený expolitik ANO si stěžuje soudu: Vazbu zneužíváte k nátlaku

Případ Švachula. Hlavní aktér v korupční kauze na radnici Brno-střed je již přes pět měsíců ve vazbě. (Video: Radek Nohl, Profimedia.cz, ČTK, Seznam Zprávy)

 

Reklama

16. 8. 2019 16:20

Bývalému brněnskému radnímu za ANO Jiřímu Švachulovi se nelíbí, že narozdíl od dalších spoluobviněných zůstává ve vazbě.

Článek

Před pár dny uplynulo pět měsíců, co Jiří Švachula – hlavní postava korupční kauzy na radnici Brna-střed – skončil ve vazbě.

Švachula podle policie převzal úplatky ve výši bezmála 8,8 milionu korun. Dosud odmítal s vyšetřovateli spolupracovat.

A když ho opakovaně soudy nepustily na svobodu, tak si v poslední stížnosti posteskl. „Vazbu nelze zneužívat k tlaku na obviněné, aby obvinění nemohli užívat svých procesních práv, to znamená nevypovídat, nespolupracovat,“ uvedl Švachula ve své stížnosti, kterou jeho obhájkyně poslala k brněnskému krajskému soudu.

Bývalý radní Brna-střed za hnutí ANO v tomto dokumentu zároveň popsal, že má také další podezření. „Spoluobvinění, kteří jsou propuštěni z vazby, to mají za odměnu za to, že spolupracují,“ doplnil Švachula.

Zmínil v této souvislosti případ předsedy představenstva firmy Kros-stav Lubomíra Smolky. Jeho firma získala podle policie podezřele lukrativní zakázky na opravy domů pod patronátem brněnské radnice. Smolku žalobce Radek Mezlík pustil na svobodu, když začal o trestné činnosti na policii vypovídat.

Ke spolupráci s vyšetřovateli byl podle Švachuly přemlouván i bývalý místostarosta za hnutí ANO v Brně-Ivanovicích Petr Liškutin. Ten vedl v Brně-střed odbor investic a je tak spolu s Švachulou podle policie tím, kdo byl za zakázky odpovědný.

„Byl nabádán u vazebního zasedání ke spolupráci, doznání, odměnou mělo být propuštění na svobodu,“ doplnil Švachula.

Liškutin je narozdíl od Švachuly od poloviny června z vazby na svobodě. Podle rozhodnutí soudu se musí v tuto chvíli jen každých čtrnáct dní hlásit u probačního úředníka a musí se také zdržovat na adrese svého bydliště.

Státní zástupce Radek Mezlík vysvětluje, že pokud se obvinění rozhodnou s policisty spolupracovat, musí být z vazby propuštěni.

„Obviněný, který se rozhodne doznat a uvede další okolnosti rozšiřující dosavadní objasnění věci, začíná splňovat podmínky přiznání statusu spolupracujícího obviněného a tento je podle aktuální judikatury ohrožen v tomto případě trestem pouze do pěti let, což automaticky ‚rozpouští’ důvod útěkové vazby. Takže to není o nějaké vůli státního zástupce nebo soudce, jejich tlaku a podobně,“ uvedl Mezlík.

O policejní razii v Brně. (Video: Lukáš Sál)

V případě Švachuly však mají policie, státní zástupce a soud obavu, že by mohl utéct. Policejní odposlechy například zaznamenaly jeho slova o cestě do Švýcarska.

Švachula před soudem řekl, že nikam utéct nechce. A že se musí starat o své rodiče a děti.

Vedle bývalého radního Brna-střed zůstává v této kauze ve vazbě už jen podnikatel Petr Kalášek. Další vazební zasedání by se v jejich případě mělo konat během několika dní.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované