Hlavní obsah

Zbytek janovského mostu půjde k zemi za měsíc. To samé už ale starosta jednou sliboval

Foto: Shutterstock.com

Zpola zřícený most v Janově.

Reklama

12. 11. 2018 14:50

Demolice zbytku Morandiho mostu, jehož část se i s několika desítkami aut v polovině srpna zřítila, začne 15. prosince. Podle agentury ANSA to dnes uvedl janovský starosta Marco Bucci. Dálniční most byl do srpnového neštěstí, při němž zemřelo 43 lidí, frekventovanou spojnicí italského vnitrozemí s pobřežními regiony. K demolici mělo podle původních plánů dojít už na konci září.

Článek

„Začátek demoličních prací předpokládám 15. prosince,“ řekl v rozhovoru s televizí Sky TG24 starosta Bucci, který je i v komisi pro výstavbu nového mostu. Ten by měl být postaven podle návrhu renomovaného architekta a janovského rodáka Renza Piana, který je mimo jiné i spoluautorem návrhu budovy kulturního střediska a galerie Centre Pompidou.

Jak se most v Janově stavil. (Video: AP)

Morandiho most v Janově, postavený v polovině 60. let minulého století a pojmenovaný po svém autorovi, stál na frekventované dálniční trase a spojoval italské vnitrozemí s italskou i francouzskou riviérou. Jeho část se zřítila 14. srpna a z výšky asi 45 metrů při tom spadly na tři desítky aut, včetně českého kamionu, jehož řidič nehodu přežil. Čtyřicet tři lidí při neštěstí zemřelo.

Zřícený janovský most, jak ho zachytily drony. (Video: AP)

Vyšetřovací komise italského ministerstva dopravy došla na konci září k závěru, že provozovatel janovského mostu, firma Autostrade per I'Italia, nezajistil jeho bezpečnost. Podle komise firma nepodnikla dostatečná opatření, aby pádu mostu zabránila, ač riziko zřícení už v předchozích letech existovalo. Firma kritiku komise odmítla a závěry expertů z ministerstva označila za „hypotézu, kterou je třeba ověřit“.

Kamery zachytily okamžik kolapsu janovského mostu. (Video: Lukáš Marek, AP)

Začátkem září janovská prokuratura oznámila, že začala vyšetřovat 20 lidí, včetně vedení Autostrade per l'Italia, kvůli podezření z trestného činu zabití. Výkonný ředitel firmy Giovanni Castellucci si v srpnu vysloužil kritiku, když se odmítl za neštěstí omluvit s tím, že počká, až vyšetřovatelé určí, kdo je za tragédii zodpovědný.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované