Hlavní obsah

Zbývá jen 50 let? Ikonickému symbolu Nového Zélandu hrozí vyhynutí

Novozélanďané se pokouší zachránit národní symbol, ptáka kivi.

Pták kivi, který žije na Novém Zélandu, možná do padesáti let vyhyne. Ač jich v novozélandských lesích dříve bývaly miliony, nyní zbývá pouze 68 tisíc.

Článek

Vajíčky a mláďaty ptáků kivi se ve volné přírodě totiž živí lasice, kočky a krysy. Mimo zoologické zahrady tak přežije jen 5 procent mláďat. Obyvatelé Nového Zélandu se proto rozhodli tento ojedinělý druh ptáka zachránit.

„Chodím do volné přírody, kde vajíčka sbírám od samečků, kteří na nich sedí. Přináším je k nám do zoo, kde se o ně staráme první měsíc. Poté vypouštíme mláďata na ostrov, kde jim nehrozí nebezpečí od predátorů. Když dorostou, vracíme je zpět do jejich přirozeného prostředí,” uvedla pro BBC chovatelka ptáků kivi z Aucklandské zoologické zahrady Natalie Clarková.

Záchranné týmy do této chvíle do volné přírody vrátily zhruba 1500 dospělých ptáků kivi. Mezitím se skupiny dobrovolníků snaží zajistit, aby se predátoři k mladým kiviům nedostali. Staví kolem jejich hnízd zábrany a některé z predátorů zabíjejí.

Ptáci druhu kivi jsou nelétaví a vyskytují se pouze na Novém Zélandu, kterého jsou národním symbolem. Ožívají večer, kdy loví červy a larvy. Zajímavostí tohoto druhu je, že samice je asi o 40 procent větší než samec. Právě samečci pak sedí na vajíčkách a pečují o mláďata.

yvarpzumanzesanyknalc

Názory k článku

Reklama