Hlavní obsah

Zeman v Srbsku řekl, že nemá rád Kosovo, světový tisk píše o dalším přešlapu

Foto: Z twitterového účtu Jiřího Ovčáčka

Prezident Miloš Zeman po příletu do Bělehradu. Přivítat jej přišel jeho srbský protějšek Aleksandar Vučić.

Český prezident během státní návštěvy Bělehradu řekl, že má rád Srbsko a Srby, ale nikoli Kosovo. Informovala o tom agentura AP a výrok zaznamenala i srbská média.

Článek

Miloš Zeman přiletěl do Srbska na třídenní návštěvu a jeho srbský protějšek Aleksandar Vučić ho přivítal hned na letišti. A tam mu český prezident podle agentury AP anglicky řekl: „Mám rád Srbsko a Srby.“ Pak tlumenějším hlasem dodal: „A nemám rád Kosovo.“ Prezident Vučić mu vzápětí poděkoval.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na dotaz ČTK, zda může prezidentův výrok potvrdit, uvedl, že „názor pana prezidenta na Kosovo je dlouhodobě kritický a názor na Srbsko dlouhodobě pozitivní.“

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček, který Zemana v Srbsku doprovází, řekl, že výrok o Kosovu neslyšel a komentovat ho nebude. Připomněl pouze, že Kosovo uznala na jaře 2008 vláda Mirka Topolánka a „toto rozhodnutí platí, jakkoliv si o něm můžeme myslet svoje.“

To šéf české diplomacie Tomáš Petříček (rovněž ČSSD) se od výroku distancoval. „Česká diplomacie klade na vztahy se zeměmi západního Balkánu důraz a snažíme se s nimi více spolupracovat. Jsem přesvědčen, že naši partneři vědí, že za zahraniční politiku odpovídá vláda, nikoli prezident,“ uvedl v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

A pak zažertoval: „Nechci to samozřejmě zlehčovat, ale je možné, že prezident reagoval na fotbalový zápas, který jsme s Kosovem prohráli… Ne, opravdu to nechci zlehčovat. Pro nás je důležité naplňovat naši zahraniční agendu a jsme si jisti, že naši partneři vědí, kdo v zahraniční politice určuje směr.“

Zemanova výroku už si nicméně povšimla zahraniční média. S poznámkou, že český čtyřiasedmdesátiletý státník je znám svými útočnými výroky a diplomatickými přešlapy, zprávu agentury AP převzaly třeba listy The New York Times nebo The Washington Post.

Foto: Repro: Seznam Zprávy
Foto: Repro: Seznam Zprávy
Foto: Repro: Seznam Zprávy
Foto: Repro: Seznam Zprávy
Foto: Repro: Seznam Zprávy
Foto: Repro: Seznam Zprávy

Kriticky se Zeman ke Kosovu vyjádřil i v rozhovoru pro TV Barrandov před cestou do Bělehradu.

„Srbsko má konflikty s Kosovem a já nezastávám názor, že by Kosovo bylo demokratický stát,“ řekl prezident. „Nyní se mohu odvolat na rozhodnutí haagského tribunálu, které označilo kosovského premiéra (Ramuše Haradinaje) za válečného zločince,“ doplnil. Zvláštní tribunál v nizozemském Haagu ale ještě v této věci nerozhodl.

Haradinaj byl zatím pro podezření ze zločinů za války v Kosovu v letech 1998 a 1999 k tribunálu pouze předvolán; po předvolání podal demisi.

Český prezident také v rozhovoru před odletem podpořil české fotbalové fanoušky, kteří byli minulý týden v Kosovu zadrženi policií před utkáním Kosovo-ČR v kvalifikaci o mistrovství Evropy. Skupina osmi Čechů u sebe měla mimo jiné dron a transparent s nápisem „Kosovo je Srbsko“.

„Nevím, jestli ten dron vzlétl. Nicméně to byl dobrý úmysl a já proti tomu nic nemám,“ řekl Zeman. Zmíněná skupina měla u sebe podle mluvčího Fotbalové asociace ČR Michala Jurmana také pyrotechniku a nože; po výslechu byli Češi s pokutou propuštěni.

Kosovo po rozpadu Jugoslávie patřilo Srbsku, v roce 2008 ale s podporou západních velmocí vyhlásilo nezávislost. Srbsko jej ovšem stále považuje za své území. Většina členských států OSN včetně Česka samostatnost Kosova uznala, naopak některé země jako Slovensko, Španělsko, Rusko, Bosna a Hercegovina nebo Řecko nikoli.

Zeman se ke Kosovu vyjádřil v minulosti několikrát. Například v březnu 2017 při návštěvě Chorvatska řekl, že je pro euroatlantickou integraci na Balkánu, ale bez Kosova. V dubnu 2015 v rozhovoru pro srbský deník Večernje novosti uvedl, že uznání nezávislosti Kosova otevřelo Pandořinu skříňku a zahájilo nebezpečný proces překreslování hranic na celém světě. Zeman zopakoval, že on sám nezávislost Kosova neuznal, a tehdejšího kosovského vicepremiéra Hashima Thaçiho nazval válečným zločincem.

V dubnu 2014 při návštěvě Srbska český prezident prohlásil, že vybudování samostatných ozbrojených sil Kosova by znamenalo znovu vyzbrojit členy někdejší Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), jež páchala teroristické činy. Kosovo označil za velmi podivný stát se silným vlivem narkomafií. V březnu 2014 řekl: „Veřejně jsem vystupoval proti odtržení Kosova, kritizoval jsem, že ČR uznala nezávislost Kosova, a nyní svým způsobem sklízíme plody, které jsme zaseli. Bylo by pokrytecké tvrdit, že nezávislost Kosova je v pořádku a nezávislost Krymu je nemožná. Musíme každému měřit stejným metrem.“

Doporučujeme

Další zprávy

 • Italská Conteho vláda má zelenou. Získala důvěru i od Senátu

  Po dolní komoře také horní komora italského parlamentu vyslovila v úterý večer důvěru novému kabinetu premiéra Giuseppa Conteho. Vládu vytvořila koalice protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a středolevé Demokratické strany (PD). Výsledek hlasování znamená, že Conte se může oficiálně ujmout úřadu, uvedla agentura Reuters. V italském politickém systému jsou obě komory parlamentu ústavně rovnocenné, a proto se vláda musí o důvěru ucházet v obou.

  Za Conteho vládu se postavilo 169 senátorů, proti jich bylo 133. To Contemu dává v 321členném Senátu většinu osmi zákonodárců. Podle Reuters může mít vláda v případě budoucího hlasování o kontroverzních tématech, jako je imigrace, potíže zajistit pro své návrhy dostatek hlasů.

 • Trump vyhodil svého bezpečnostního poradce Boltona

  Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton dnes na prezidentovu žádost rezignoval. Oznámil to na Twitteru Donald Trump, který chce Boltonova nástupce jmenovat příští týden. „Informoval jsem minulou noc Johna Boltona, že jeho služby v Bílém domě již nejsou potřebné,“ napsal Trump. Dodal, že Bolton rezignoval dnes ráno.

 • Netanjahu: Pokud vyhraji volby, anektuji část Západního břehu

  Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý řekl, že pokud jeho strana Likud vyhraje příští týden v parlamentních volbách, anektuje strategicky významnou část okupovaného Západního břehu Jordánu. Parlamentní volby se v Izraeli uskuteční 17. září, letos to budou již druhé předčasné volby. „Dnes oznamuji svůj záměr uplatnit s budoucí vládou svrchovanost Izraele nad Jordánským údolím a severní částí Mrtvého moře,“ řekl Netanjahu podle agentury AFP na tiskové konferenci u Tel Avivu.