Článek
Prezident Miloš Zeman se rozhodl vyznamenat 29 lidí, pět z nich ocenil Řádem bílého lva. Nejvyšší státní vyznamenání patří herečce Jiřině Bohdalové nebo kosmonautu a bývalému velvyslanci v Rusku Vladimíru Remkovi. Posmrtně stejné ocenění dostávají podnikatel a majitel skupiny PPF Petr Kellner, válečný československý pilot Alexander Hess a britský politik Alfred Duff Cooper, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody. Seznam vyznamenaných dnes zveřejnila Kancelář prezidenta republiky na svém webu, Zeman chce kvůli své nynější hospitalizaci řády a medaile osobně předat 1. ledna příštího roku. Ceremoniál se nekonal ani loni, a to kvůli pandemii koronaviru.
Prezident se rozhodl udělit také Řád Tomáše Garrigua Masaryka, obdrží ho zakladatel moderní československé epidemiologie Karel Raška, který se podílel na očkování proti pravým neštovicím a na vymýcení této nemoci.
Medailí Za hrdinství Zeman vyznamenává českého velvyslance v Afghánistánu Jiřího Balouna a velitele jednotky Vojenské policie KAMBA v Afghánistánu Zdeňka Poula. Oba se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků České republiky z Kábulu. Stejnou medailí oceňuje in memoriam štábní praporčici Michaelu Tichou, která loni v listopadu zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku.
Dalších 20 vědců, umělců, podnikatelů nebo válečných veteránů získává medaile Za zásluhy. Jsou mezi nimi třeba přední osobnosti poválečné české historické vědy Robert Kvaček, který se zabývá dějinami 19. a 20. století, ekonom Michal Mejstřík, který na začátku letošního roku podlehl onemocnění covid-19, nebo archivář a historik Vojtěch Šustek, který se specializuje na novodobé české dějiny a dějiny odboje. Loni se Šustek postavil na stranu jedné z přeživších lidických žen, která byla po válce obviněna z udavačství.
Zeman se rozhodl ocenit také in memoriam bojovníka od Tobrúku a přístavu Dunkerque Jana Horala, účastníka Pražského povstání Emila Šneberga a Roberta Kleina, prvorepublikového sociálnědemokratického poslance a odboráře, který jako politický vězeň zemřel v koncentračním táboře Buchenwald.
Prezident doufá, že vyznamenání v lednu předá osobně, napsal Hrad
Z oblasti sportu Zeman medaili předá nejúspěšnějšímu judistovi české historie Lukáši Krpálkovi a tenisovému manažerovi a podnikateli Miroslavu Černoškovi. Dalším vyznamenaným podnikatelem je Gevorg Avetisjan, zakladatel továrny na dorty Marlenka. Kulturu zastupují na počátku roku zesnulý filmový a televizní režisér František Filip, který stál například za seriály F. L. Věk, Chalupáři nebo Cirkus Humberto, in memoriam malíř Vladimír Komárek, textař, režisér a scenárista Pavel Žák a Karel Vágner, hudebník a hudební producent.
Na seznamu vyznamenaných jsou i přední český odborník na vinařství Miloš Michlovský, první velitel československého praporu mírových sil OSN v misi UNPROFOR na území bývalé Jugoslávie Karel Blahna, bývalý slovenský náčelník generálního štábu Milan Maxim, psychiatr a spisovatel Jan Cimický, starosta Školského spolku Komenský ve Vídni Karel Hanzl, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a právník, spisovatel, novinář a od roku 2018 člen Rady ČTK Pavel Foltán.
Projděte si přehled všech vyznamenaných v galerii:
Herečka Jiřina Bohdalová (na snímku z letošního jara) dostala řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti umění.
Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy dostal britský politik, diplomat a spisovatel Alfred Duff Cooper (na snímku vpravo), za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch ČR.
Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy, in memoriam, dostal vojenský letec, důstojník československé armády a letectva genmjr. in memoriam Alexander Hess (na snímku vlevo), za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost.
Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy dostal in memoriam podnikatel Ing. Petr Kellner, za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti hospodářské.
Bývalý kosmonaut Vladimír Remek (na snímku z roku 2018) dostal řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy za významné proslavení vlasti v zahraničí.
Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy dostal in memoriam voják, lékař a epidemiolog, zakladatel moderní československé epidemiologie prof. MUDr. Karel Raška, DrSc., za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.
Medaili Za hrdinství dostal velvyslanec ČR v Afghánistánu genpor. v. v. Ing. Jiří Baloun, Ph.D., MSc., za hrdinství.
Medaili Za hrdinství dostal velitel jednotky vojenské policie přidělené k ochraně velvyslanectví ČR v Afghánistánu kpt. Zdeněk Poul, za záchranu lidského života (ilustrační snímek).
Štábní praporčice Michaela Tichá, která zemřela v roce 2020 na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku, dostala in memoriam medailí Za hrdinství.
Medaili Za zásluhy I. stupně dostal majitel společnosti Marlenka international, s. r. o., Gevorg Avetisjan, za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.
Bývalý velitel praporu rychlého nasazení mírových sil OSN – generál Karel Blahna dostal medaili Za zásluhy I. stupně.
Medailí Za zásluhy I. stupně odměnil prezident psychiatra, prozaika, básníka, překladatele, dramaturga a scenáristu MUDr. Jana Cimického, CSc., za zásluhy o stát v oblasti kultury.
Medailí Za zásluhy I. stupně vyznamenal prezident sportovního podnikatele, manažera a funkcionáře doc. PhDr. Miroslava Černoška, Ph.D., za zásluhy o stát v oblasti sportu.
Medailí Za zásluhy I. stupně vyznamenal prezident in memoriam filmového a televizního režiséra Františka Filipa, za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.
Medailí Za zásluhy I. stupně ocenil prezident právníka, spisovatele a novináře JUDr. Pavla Foltána, za zásluhy o stát.
Starosta Školského spolku Komenský Ing. Karel Hanzl dostal medaili Za zásluhy I. stupně v oblasti výchovy a školství.
Prezident Miloš Zeman ocenil Za zásluhy I. stupně, in memoriam, válečného veterána, podnikatele, hoteliéra, iniciátora kulturního života a filantropa Jana Horala (vlevo), za zásluhy o stát v oblasti kultury.
Medailí Za zásluhy I. stupně vyznamenal prezident in memoriam československého odboráře a politika Roberta Kleina, za zásluhy o stát.
Medaili Za zásluhy I. stupně dostal in memoriam malíř, grafik a ilustrátor Vladimír Komárek, za zásluhy o stát v oblasti umění.
Politik Václav Krása dostal medaili Za zásluhy I. stupně.
Zlatý olympijský medailista, judista Lukáš Krpálek obdržel medaili Za zásluhy I. stupně v oblasti sportu.
Medailí Za zásluhy I. stupně vyznamenal prezident historika období 19. a 20. století prof. PhDr. Roberta Kvačka, CSc., Ph.D., za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství.
Medaili Za zásluhy I. stupně dostal bývalý náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil SR gen. Ing. Milan Maxim.
Medailí Za zásluhy I. stupně vyznamenal prezident Zeman in memoriam, ekonoma, profesora Univerzity Karlovy prof. Ing. Michala Mejstříka, CSc., za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství.
Vinař a degustátor Miloš Michlovský získal medaili Za zásluhy I. stupně.
Medailí Za zásluhy I. stupně vyznamenal prezident přímého účastníka bojů Pražského povstání na konci II. sv. války, čsl. stíhacího letce plk. v. v. Emila Šneberga, za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.
Medaili Za zásluhy I. stupně dostal archivář a historik Mgr. Vojtěch Šustek.
Hudebník Karel Vágner obdrží medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.
Textař Pavel Žák dostal od prezidenta medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.