Hlavní obsah

Zemědělské dotace se nově budou vyplácet bez ohledu na střet zájmů

Ilustrační foto

Reklama

29. 11. 2019 6:28

Národní dotace do zemědělství nebude od ledna rozdělovat Ministerstvo zemědělství, ale Státní zemědělský intervenční fond. Podle jeho výkladu se na takto vyplácené peníze nebude vztahovat zákon o střetu zájmů.

Článek

Na změnu upozornil server iRozhlas. „Státní zemědělský intervenční fond bude poskytovatelem národních dotací, které bude poskytovat ve správním řízení. Na dotace poskytované fondem se paragraf 4c zákona o střetu zájmů nevztahuje," řekla serveru mluvčí fondu Vladimíra Bukovcová.

Paragraf, který zakazuje čerpat dotace firmám, ve kterých alespoň čtvrtinu vlastní člen vlády, se v minulosti dotkl byznysu premiéra Andreje Babiše a jeho holdingu Agrofert. Právě kvůli němu převedl premiér firmu do svěřenského fondu.

Podle poslanců, kteří novelu schválili, jde o rozumný krok vzhledem k tomu, že státní fond už má nyní na starosti čerpání evropských dotací.

Proti změně jsou ale dotační experti z Transparency International nebo bývalý úředník Státního fondu životního prostředí Leo Steiner. Ten nedávno musel ve fondu skončit poté, co rozhodl o pozastavení dotací, u kterých je podezření právě na střet zájmů.

„Toto tragikomické odůvodnění – u jehož vzniku jsem shodou náhod byl přítomen a bylo bráno jako vtip – může být použito pouze tehdy, když tyto úřady vystupují jako obhájci premiéra, a ne správci občanů. Jediným kompetentním rozhodujícím orgánem jsou v této věci soudy,“ řekl iRozhlasu Steiner.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované