Hlavní obsah
Online

Předseda Senátu Kubera zemřel. Teplice plánují trvalé pietní místo

Jaroslav Kubera.

20. 1. 12:33
aktualizováno • 20. 1. 21:00

Předseda Senátu, dlouholetý politik a primátor Teplic, ale také svérázný propagátor kouření Jaroslav Kubera náhle zemřel.

Článek

Českou politickou scénu zasáhlo překvapivé úmrtí občanského demokrata Jaroslava Kubery.

Ještě v sobotu se aktivně účastnil kongresu ODS, v neděli se jeho zdravotní stav velmi náhle zhoršil.

„Mohu potvrdit dopolední zásah v Teplicích. Pana předsedu Jaroslava Kuberu jsme převezli do nemocnice v Ústí nad Labem na urgentní příjem,“ řekl pro Seznam Zprávy mluvčí ústecké záchranné služby Prokop Volejník. Kuberu odvážela sanitka z ulice, kde sídlí jeho senátorská kancelář v Teplicích.

„Měli jsme normální úřední den, ale dopoledne se panu Kuberovi udělalo najednou zle a musela jsem kolem desáté volat záchranku. Na záchranu bylo už pozdě,“ řekla pro Seznam Zprávy Eva Michálková, asistentka v senátorově teplické kanceláři.

K doktorům nechodím

Kuberovi bylo dvaasedmdesát let.

Zhruba před týdnem po setkání s prezidentem Milošem Zemanem žertoval o svém a prezidentově zdravotním stavu. „Prezident má nízký tlak, já zase vysoký, tak jsem mu nabídl půlku své pilulky. Já beru jen půlku toho, co mi dal doktor, já si ordinátora dělám sám, což pochopitelně můj doktor neví,“ řekl energií překypující Kubera.

K lékařům chodil co nejméně. „Já k doktorům nechodím. To je základ. Oni vám vždycky něco najdou, dneska ta medicína už objeví všechno,“ prohlašoval týden před svým náhlým skonem Kubera.

Co říkal o svém zdraví – jedno z posledních vystoupení Jaroslava Kubery:

Jaroslav Kubera o svém zdravotním stavu po setkání u prezidenta Miloše Zemana. (Video: ČTK, ČTK)

„Téhle šokující zprávě jsem nechtěl věřit. Pana Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Byl to fajn chlap, úžasně vtipný člověk. Když se stal předsedou Senátu, tak to dostalo úplně jinou dynamiku. Je mi to moc líto. Upřímnou soustrast celé jeho rodině,“ uvedl premiér Andrej Babiš.

Kondolence se začaly sypat nejen z tábora Kuberových souputníků:

„Úžasný člověk, můj velký učitel. Brečím a nejde to zastavit,“ napsal šéf senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil na svém twitterovém účtu a oznámil tak jako první překvapivé úmrtí jednoho ze tří nejvyšších ústavních činitelů Česka.

Přidali se ale i politici z opačného názorového spektra: „Zpráva o smrti Jaroslava Kubery mnou hluboce otřásla. Upřímnou soustrast rodině a přátelům. Je mi to moc líto,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Jaroslav Kubera byl předsedou horní komory Parlamentu od listopadu roku 2018. Veřejnost ho znala nejen jako politika ODS, ale i jako dlouholetého teplického starostu. Byl jím nepřetržitě od roku 1994 do roku 2018.

 • Teplický rekordman

  Kubera byl senátorem a dlouholetým primátorem Teplic. V jejich čele stál od roku 1994 do roku 2018. Členem horní komory byl od roku 2000, od roku 2016 se podílel na jejím vedení nejprve jako místopředseda, od předloňského roku jako předseda. V roce 2017 zvažoval Kubera kandidaturu na prezidenta proti Miloši Zemanovi. Ve stejném roce získal roli prezidenta Edvarda Beneše ve filmu Toman.

 • Příčinou úmrtí byly zdravotní problémy

  Příčinou úmrtí byly zdravotní problémy, bližší informace zatím nejsou známy, řekla ČTK senátní tisková tajemnice Sue Nguyen. Kubera byl senátorem za ODS a dlouholetým primátorem Teplic.

 • K doktorům nechoďte, říkával Kubera

  Zesnulý šéf Senátu byl známý svým svérázným přístupem ke zdraví. K lékařům chodil co nejméně. „Já k doktorům nechodím. To je základ. Oni vám vždycky něco najdou, dneska ta medicína už objeví všechno,“ prohlašoval týden před svým náhlým skonem Kubera na nádvoří Pražského hradu po novoročním setkání s prezidentem Milošem Zemanem.

 • Miroslava Němcová: Bude se mi stýskat

  Dlouholetá Kuberova kolegyně, politička Miroslava Němcová, vyjádřila hlubokou soustrast rodině. „Zemřel Jaroslav Kubera, veselý člověk, předseda Senátu – upřímnou a hlubokou soustrast celé rodině. Měla jsem ho ráda a vážila jsem si ho. Byl svůj a jeho humor lidi sbližoval. Na jeho příkladu lze vyvrátit výrok, že každý je nahraditelný,“ napsala na sociálních sítích.

 • Ještě v sobotu byl samá legrace, vzpomíná novinář

  „V sobotu na kongresu ODS jsem dlouho mluvil s Jaroslavem Kuberou, stál venku na mrazu, kouřil nezbytnou cigaretu, tradičně byl samá legrace a energie z něj tryskala, vyprávěl, jak se těší do parlamentu EU, co vše jim tam řekne,“ vzpomíná na mezi novináři oblíbeného politika Václav Dolejší ze Seznam Zpráv.

Doporučujeme

Další články