Hlavní obsah

Ústavní žaloba na Zemana Sněmovnou neprojde, podpoří ji jen část opozice

24. 9. 2019

Tisková konference poslaneckých klubů před jednáním Sněmovny. (Video: PSP.cz)

Dění kolem projednávání ústavní žaloby na prezidenta v Poslanecké sněmovně sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Ústavní žaloba na prezidenta Miloše Zemana nemá ve Sněmovně šanci na úspěch. Podání žaloby vypracované Senátem k Ústavnímu soudu nepodpoří při čtvrtečním projednávání poslanci vládních stran ANO a ČSSD ani zákonodárci KSČM, která kabinet podporuje, a opoziční SPD. Strany to dnes oznámily na tiskových konferencích. Zbývající sněmovní strany nemají dohromady potřebných 120 poslanců pro podání žaloby.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) řekl, že část poslanců ANO má k žalobě politické výhrady, část právní. Někteří ze 78 poslanců vládního hnutí budou aktivně hlasovat proti návrhu, jiní zvažují, že se hlasování zdrží nebo ze sálu odejdou. Vzhledem k pevně danému počtu hlasů, které jsou pro podání žaloby nutné, znamená nehlasování totéž jako odmítnutí žaloby.

Už dříve během dne oznámili zástupci ČSSD, SPD a KSČM, že ústavní žalobu nepodpoří. Tyto tři strany mají dohromady 49 poslanců. Zbývající opoziční strany proto mohou pro podporu žaloby získat pouze 73 hlasů, což k podání k Ústavnímu soudu nestačí.

 • Rakušan: Zeman si hraje s politickou scénou

  Jako první na tiskové konferenci vystoupilo hnutí STAN. Podle předsedy hnutí Víta Rakušana prezident porušil slib, který dal před druhým kolem prezidentských voleb. „Ohlášená abolice, kterou už pan prezident slíbil použít v případě, že by Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo. Je to porušení slibu,“ uvedl Rakušan.

  Miloš Zeman v prezidentské debatě, kde tvrdí, že by premiérovi abolici neudělil. (Video: Seznam.cz)

  Hnutí STAN prezidentův výrok považuje za velmi nemístný nátlak. „Zeman si s celou politickou scénou hraje a opět ukazuje, že on je tím hráčem, který určuje pravidla hry,“ doplnil. Rakušan také sdělil, že hnutí STAN podpoří ústavní žalobu na prezidenta. „Jsem rád, že tento bod je zařazen na projednání v Poslanecké sněmovně. Prezident se ústavou dlouhodobě neřídí,“ komentoval předseda hnutí STAN.

 • Ústavní žalobu na prezidenta Zemana poslanci projednají ve čtvrtek

  Žalobu na prezidenta by měli poslanci probrat ve čtvrtek, kdy by se ale také měly uskutečnit pravidelné interpelace na členy vlády. Žaloba je založena na tom, že Zeman podle jejích autorů porušuje svými skutky ústavu. Konkrétně prezidentovi vytýkají osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Zeman už dříve označil návrh žaloby za ústavní negramotnost a odmítl tvrzení, že by jeho kroky byly v rozporu s ústavou.

  Poslanci ve čtvrtek projednají ústavní žalobu na prezidenta Zemana. (Video: seznam.cz)

Doporučujeme